LARINGĪTS

Latīņu val.: laryngitis
Skaidrojums: gr. larynx, laryngos balsene

balsenes iekaisums.

Izšķir akūtu un hron. LARINGĪTS.
Akūts LARINGĪTS biežāk saistīts ar inf., piem., gripu ierosinātām vīrusu akūtām respiratoriskām slimībām. Tas var būt iesnu, deguna blakusdobumu, elpvada, bronhu vai plaušu iekaisumslimību komplikācija; arī sastrutojuši zobi un mandeles var izraisīt LARINGĪTS.
Akūts LARINGĪTS var rasties pēc balsenes traumām (piem., ķīm. apdegumiem) vai nepareizi (pārmērīgi lielās devās un bez vitamīniem) lietotām antibiotikām. To var izraisīt arī nelabvēlīgi ārējās vides faktori (sausa un karsta gaisa, putekļu, dažādu kaitīgu gāzu ieelpošana). Akūts LARINGĪTS var būt dažu inf. slimību (masalu, skarlatīnas) simptoms. Veicinoši apstākļi ir organisma vietēja un vispārēja atdzišana.
simptomi: parasti nedaudz paaugstināta ķermeņa t°, galvassāpes, skrāpējoša sajūta, sausums un sāpes kaklā, klepus (sākumā sauss, vēlāk ar krēpām), aizsmakums, dažreiz afonija. Nereti, it īpaši maziem bērniem, akūta LARINGĪTS komplikācijas var būt dzīvību apdraudoši elpošanas traucējumi (balsenes stenoze). kurus rada balsenes gļotādas tūska vai aplikumi.
Ja akūts LARINGĪTS bieži atkārtojas, var rasties hronisks LARINGĪTS. To var izraisīt arī pārmērīga balss saišu piepūle. Veicinoši apstākļi ir smēķēšana un alkohola lietošana.

Viens no galvenajiem hron. LARINGĪTS simptomiem ir aizsmakums vai pat pilnīga afonija; var būt sauss klepus. Hron. LARINGĪTS veids ir t.s. dziedātāju mezgliņi.

ārstē atkarība no cēloņa. Svarīgs sekmīgas ārstēšanas priekšnoteikums ir balss saudzēšana, t.i., iespējami maz jārunā. Lieto dažādu medikamentu inhalācijas, siltus dzērienus, mehāniski saudzējošu diētu. Hron. LARINGĪTS gadījumā jānovērš visi slimību veicinošie faktori.

profilakse. Jālikvidē dažādi šķēršļi (deguna starpsienas izliekums, palielinātas deguna gliemežnīcas un mandeles, deguna polipi). kas traucē elpošanu caur degunu; laikus jāārstē iesnas, deguna blakusdobumu iekaisumi, slimi zobi; jānovērš dažādu kaitīgu ārējās vides apstākļu ietekme uz elpošanas ceļiem (piem., jāievēro darba drošības tehnika, jālieto individuālie respiratori, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas iekārtas).
dzīvokļos ar centrālapkuri gaisa mitrumu palielina, apsildīšanas iekārtas tuvumā novietojot trauku ar ūdeni. Liela nozīme ir organisma norūdīšanai, hig. dzīves veidam.
  • Komentāri: 1 no 1
2014-01-18 09:16:36

anda

kada ir medikamentoza erapija// 12

Pievienot komentāru