APDEGUMS

Latīņu val.: combustio

audu bojājums, kas rodas, iedarbojoties augstai (termiskais APDEGUMS), ķīm. vielām (ķīmiskais APDEGUMS), starojumam (starojuma APDEGUMS). Visbiežākie ir termiskie APDEGUMS, ko izraisa liesma, karsts ūdens, gaiss, nokaitēts metāls, tvaiks u.c. Ķīmiskie APDEGUMS rodas, iedarbojoties skābēm, sārmiem, dažādiem kodīgiem sāļiem, dažām indīgām kaujas vielām. Starojuma APDEGUMS izraisa ilgstošs, intensīvs saules starojums, ultravioletais, kā arī jonizējošais starojums. Pēc APDEGUMS dziļuma izšķir 4 pakāpes.
I pakāpes APDEGUMSādas apsārtums: ādas kapilāri paplašinās, un audos izplūst plazma — āda kļūst sārta un pietūkst. Šīs parādības izzūd pēc 2—4 dienām un beidzas ar pigmentāciju un ādai? lobīšanos.
II pakāpes APDEGUMS — pūšļu veidošanās: plazma atslāņo ādas raga kārtu, un rodas pūšļi. Dažu dienu laikā tie vai nu uzsūcas, vai plīst, reizēm sastruto. Pēc pūšļa pārplīšanas paliek jēlums, kas (ja nesākas strutošana) sadzīst 1—2 ned. Kādu laiku ādā paliek pigmentācijas traucējumi, kas 6—12 mēnešos izzūd.
III pakāpes APDEGUMS — brūču veidošanās: sākumā var būt līdzīgs II pakāpes apdegumam. 3.—5. dienā pēc APDEGUMS kļūst redzams, vai iespējama ādas pašatjaunošanās (APDEGUMS grupa) vai bojāgājuši visi tās elementi (13 grupa). APDEGUMS grupas gadījumā parasti nav nepieciešama ādas pārstādīšana (pēc B grupas APDEGUMS — jāpārstāda). Izņēmums ir nelielas APDEGUMS brūces, kurām ādas epitēlijs pāraug pāri no brūces malām. Pēc šo APDEGUMS pilnīgas sadzīšanas paliek rētas. Kādu laiku ir pigmentācijas traucējumi — jaunā āda vietām tumšāka, citur zaudējusi pigmentu un ir bāla.
IV pakāpes APDEGUMS — audu pārogļošanās: bojātā āda sākumā bieži vien nespodri bālganpelēka, līdzīga pergamentam, un tikai vēlāk kļūst brūna vai pat melna. Audi cieti, no ievainojuma neasiņo. Ja APDEGUMS ir visapkārt loceklim (cirkulārs), elastību zaudējušie audi var sažņaugt locekli, traucēt tajā asinsriti un radīt nekrozi.

Pirmajās stundās pēc APDEGUMS sāpju kairinājuma, kā arī plazmas zaudējuma dēļ rodas vispārējas pārmaiņas organismā — paātrināts pulss, slāpes, nemiers. Vēlāk, kad sāk uzsūkties bojā gājušie audi un brūce sastruto, zūd ēstgriba, paaugstinās ķermeņa t??, rodas nespēks, novājēšana. Traucēta aknu, nieru, sirds un asinsvadu, kā arī gremošanas orgānu darbība.

Traumas smagumu nosaka APDEGUMS dziļums, plašums un zināmā mērā arī lokalizācija. APDEGUMS virsmu var izmērīt ar plaukstu (tā sedz apm. 1—1,2% ķermeņa virsmas). II pakāpes un smagāki APDEGUMS, kas aizņem vairāk nekā 20% ķermeņa virsmas, parasti izraisa arī saindēšanos.
Dažādas vielas ar vienu un to pašu audus ietekmē dažādi, piem., āda labi panes 70—80° parafīna aplikācijas, bet, ja uz ādas nokļūst tikpat karsts ūdens vai tā tvaiki, rodas APDEGUMS; līdz 150—180° sakarsēts sauss gaiss nav bīstams, bet jebkurš metāla priekšmets šajā t rada APDEGUMS. Svarīga ir karstumu pārnesošā aģenta ietekme uz ādas raga kārtu, kas pati ir slikts siltuma vadītājs un pasargā no APDEGUMS. Pārmaiņas APDEGUMS vielā izraisa gan termiskā aģenta koagulējošā iedarbība uz olbv., gan vēlāk radusies tūska un audu barošanās traucējumi.
Termiska APDEGUMS gadījumā, sniedzot pirmo palīdzību, apdegusi ķermeņa daļa ātri un pietiekami ilgi jāatvēsina, uzliekot auksta ūdens kompreses vai iemērcot tīrā, aukstā (vislabāk tekošā) ūdenī. Tas ne tikai mazina sāpes, bet arī ierobežo audu tūsku, kas pati par sevi var radīt audu barošanās traucējumus. Mājas apstākļos lieto kālija permanganāta šķīdumu un kaļķu linimentu, APDEGUMS ārstēšanā lieto emulsijas vai ziedes, piem., sintomicīna emulsiju, sterilu vazelīna eļļu ar penicilīnu, oksikorta ziedi. Svarīgi šos līdz. laiku pa laikam mainīt. Plašāku APDEGUMS virsmu ārstēšanā ērti un efektīvi ir pretmikrobu līdzekļu aerosoli, īpaši putu aerosoli, jo putas ļauj brīvi piekļūt gaisam un labi ietekmē brūcēm pāri augošās ādas epitēlija šūnas. Kontraktūru novēršanai izmanto ārstn. fizkultūru. Lai uzlabotu organisma vispārējo stāvokli, liela nozīme uzturam. Slimnieki jāēdina biežāk — 5—6 reizes dienā. Uzturam jābūt ar pietiekamu enerģētisko vērtību, jāsatur viegli sagremojamas olbv. (olas, putnu, jaunlopu gaļa).

Ķīmisko APDEGUMS gadījumā, sniedzot pirmo palīdzību, jācenšas noskalot cietušo ķermeņa apvidu ar ūdeni.
Ja APDEGUMS izraisījusi skābe, jāuzliek 1—5% dzeramās sodas šķīdumā (1 tējk. uz glāzi ūdens) samērcēts apliekamais, ja sārmaina viela, — 1% etiķskābē (1—2 tējk. uz glāzi ūdens) vai citronskābē samitrināta drāna. Degošu fosforu apdzēš ar 5% vara sulfāta (vitriola) šķīdumu.

Saules staru un ultravioletā starojuma radītie APDEGUMS parasti ir viegli, bet dažreiz var būt arī II pakāpes. Tos ārstē tāpat kā pārējos APDEGUMS.
Ja APDEGUMS ir plašs, lai mazinātu vispārējās parādības — uzbudinājumu, sāpes, paātrinātu sirdsdarbību, niezi, dažkārt lieto prethistamīna līdzekļus (dimedrolu, suprastīnu u.c.).
Jonizējošā starojuma radītie APDEGUMS stipri atšķiras no pārējiem. Pārmaiņas audos rodas vēlāk; brūces ļoti slikti dzīst, bieži izveidojas nedzīstošas čūlas.
  • Komentāri: 1 no 1
2017-09-28 09:39:00

janka lazdasrieksts

paldies

Pievienot komentāru