FURUNKULS
augonis

Latīņu val.: furunculus
Skaidrojums: lat. furunculus zaglēns;

tā romiešu vīnkopji sauca vīnogulāja blakusdzinumu, kas atņem spēku galvenajam; arī tam līdzīga izskata augonis, furunkuls) – augonis, - akūts strutains mata maisiņa un apkārtējo audu iekaisums; pieder pie ādas strutainajām slimībām (dziļā stafilodermija). Ierosina stafilokoki.

FURUNKULS rašanos veicina vielmaiņas traucējumi (diabēts), hron. inf. slimības, ekzēmas, vit-u (A, B grupas un C) trūkums, sīki ievainojumi ādā, organisma pretestības zudums, lokālo ādas aizsargspēju samazināšanās, ko rada apsaldēšanās, pārkāršana, netīrība un svīšana ar tai sekojošu ādas macerāciju.

FURUNKULS var būt viens vai vairāki, norobežoti vienā ādas apvidū vai plaši izkaisīti visā ādā. Tie var rasties no jauna tajās pašās vai citās vietās. Dažreiz ilgāku laiku veidojas vairāki FURUNKULS uzreiz (furunkuloze), FURUNKULS ir sāpīgs, sarkans koniskas formas mezgls rieksta lielumā; centrā tam ir strutu pūslītis, kam cauri iet mats.
Pēc strutu pūslīša plīšanas no FURUNKULS iztek asiņainas strutas un pamazām atdalās serde — zaļgani pelēks, nekrotizējies mata maisiņš. Pēc FURUNKULS sadzīšanas paliek ievilkta rēta. Ja strutainais iekaisums aptver vairākus blakus stāvošus matu maisiņus, veidojas karbunkuls, kam ir vairākas serdes. Strutām iekļūstot dziļākos audos, var rasties abscess vai flegmona.

Ārstē ar antibiotikām, autohemoterapiju, stafilokoku vakcīnu, autovakcīnu. Nedrīkst mazgāties vannā un zem dušas. Ada bieži jādezinficē ar kamparspirtā vai salicilspirtā samērcētu vates tamponu (no FURUNKULS malām uz centru). Uz FURUNKULS liek dezinficējošus apliekamos un ziedes. Ieteicams apstarot ar ultravioleto starojumu. Sākumstadijā var izmantot īsviļņu diatermiju.
Plašākus sastrutojumus ārstē ķirurģiski. Nekādā ziņā FURUNKULS nedrīkst izspiest.
Sejas FURUNKULS gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta.

Profilakse. Jāievēro ķermeņa un veļas tīrība; sīkas ādas traumas jādezinficē ar joda tinktūru. Jānovērš svīšana; jāģērbjas piemēroti gadalaikam un darba telpām, lai nepārkarstu vai nesaaukstētos.
  • Komentāri: 15 no 45
2020-02-23 20:41:47

jauniņai

Pajautā aptiekā, parasti farmaceiti iesaka, ko uzsmērēt.

2020-02-23 04:23:12

Jaunina

Man sodien jau ka paradijas treso dienu un uz muguras drausmigi sap un strutas vel neveidojas ko man darit

2016-07-23 18:03:17

A+

Palīdz tikai antibiotiku kurss

2016-05-09 19:14:23

yoyo

kas Tev uz pirksta var būt par furunkuli. Tur jau tikai augonim vietas un arī tad, ja piepampst 3x.

2016-05-07 21:47:55

Yoyoyo

Krč man tāds uzmeties iespējams uz vidējā pirksta. NeInu vai tas ir furunkuls vai kkas cits bet pirksts uzpampis pagaidām un sāp. Mēģinu pārdurt bet katru adatas dūrienu jūt loti labi. Parasti jau vajadzētu nejust man liekas ja jau visi audi atmiruši. Varbut mans ieteikums ko vel pats neesmu izmēģinājis varētu but asiņu nodošana kadas 2 reizes jo parasti šiem augoņiem cēlonis ir netīras asinis. Tad jau vajadzētu but tā ka vietā rodas jaunas tīras asinis. Pats nezinu bet paziņa pastastija ka pec tām 2 reizem vairs nebij problemu

2016-04-21 22:46:20

višņevskis

Nekas labāk netiek galā kā Alveja. Izvelk ar visu serdi. Uzlieciet pārgrieztu alveju ar glumo daļu vai atdaliet kaut kā. Un paturiet kādas 7 stundas atkārtojot procedūru, kamēr izvelk serdi. Parasti 2-3 dienas.
Sākumā riktīgi velk strutas laukā, ik pēc katras nomaiņas izspiediet cik var ja tādas sakrājušās...

2016-02-28 21:28:51

Ilona

Man arī bija augoņi. Man ļoti labi palīdzēja ilon abszess salbe smēre. Tiešam ļoti laba, un arī smarža patīkama. Iesaku jums iegādāties šo smēri. :)

2016-01-25 19:06:10

marija

man personīgi ļoti labi palīdzēja višņevskis . man bija uz gurna un kādās 4 dienās viss bija ok . ja ir uz sejas ( kā man tagad ) lieliski palīdz kumelīšu komprese . un lai izvairītos , jālieto mazāk cukurs un bieži jāmazgā rokas .

2015-12-26 12:49:16

dāvis

Man arī ir tāda problēma, man ir furunkulis degungalā, ko man darīt. Man jau otro reizi degunā uzmetās tāds augonis. Ko labāk darīt, lai tādi neuzmetas.

2015-08-18 15:12:59

Zinu tak ...

Es zinu vienu baigi labo smēri vārdā FUCIDIN man viņa palīdz ,bet lieta tāda ,ka man ir izveidojies augonis uz kreisās rokas, paduses un man tur ir vispār 2 augoņi ,bet vienu esmu gandrīz izārstējis ... man ir augoņi jau no 7 , 8 gadiem lai gan man ir tikai 12 gadi !!! Daudz reizes ie man griesti augoņi nedomājiet ,ka 5 vai 6 ,bet daudz daudz vairāk un es jums varu pateikt un paziņot vienu ,ka tas nav no imunitātēm vai nemazgāšanos ,bet gan no SALDUMIEM VAI ARĪ CUKURA es jums nemeloju šis lietas daudz nevar ēst pat nedaudz nevar ar cieņu R....

2015-05-29 19:45:36

Zane

Hipergēls

2015-03-12 08:43:38

sergejs

sveiki
man uz kājas apakšstilba ir uzmaies augonis bbbaigi sāp lietojis biju ihtiolu (ziede) kas izūc strutas bet daudzko nepalīdzēja kautgan ārsti saka kad ļoti iedarbīgs

apkārt sārts adai savelkotes nenormāli sāp pat pastaigāt nevaru iekšā strutas bet pa vidu cietākas strutas ko sauc par skni

ja kās zina iedarbīgu līdzekli rakstat

2015-03-12 08:41:20

sergejs

sveiki
man uz kājas apakšstilba ir uzmaies augonis bbbaigi sāp lietojis biju ihtiolu (ziede) kas izūc strutas bet daudzko nepalīdzēja kautgan ārsti saka kad ļoti iedarbīgs

apkārt sārts adai savelkotes nenormāli sāp pat pastaigāt nevaruiekšā stutas bet pa vidu cietākas strutas ko sauc par skni

ja kās zina iedarbīgu līdzekli rakstat

2014-09-05 10:38:35

furunkuls

esi drošs, ka viss ir ārā?
man bija furunkuls uz kājas augšstilba, pats kaut ko ieberzu.
It kā izspiedu strutas, bet izrādījās, ka tas viss jau ir dziļāk un kāja turpināja pampt un sāpēt.
Nonācu slimnīcā, Vispirms izurbināja caurumu 5 centu monētas lieluma un ielika drenas cauruli.
Arī tas nepalīdzēja izdzīt strutas.
Viss beidzās ar asins saindēšanos un noģībšanu.
Pēc tam iegrieza tā, ka varēja iebāzt roku un iztīrīt.
Tas palīdzēja, bet uz kājas palika plata rēta par atgādinājmu - ar furunkuliem labāk nejokot.

2014-09-02 23:28:18

saaap..:(

ka arstet vinu pec strutu iznaksanas... sapes ir vnk neizturamas....

Pievienot komentāru