sajūta, ko audu pārmērīga noslogojuma vai bojājuma gadījumā rada dažādu receptoru neadekvāts kairinājums.

Impulsi no receptoriem pa jušanas nerviem nonāk muguras smadzenēs un tālāk pāriet uz starpsmadzenēm, kur atrodas SĀPES centrs. Kad impulsi nonāk lielo pusložu garozā, rodas SĀPES sajūta. Cilv. subjektīvi SĀPES uztver kā nepatīkamu, dažbrīd neciešamu nomāktības sajūtu, tās saistītas ar intensīvām negatīvām emocijām. Ārēji SĀPES izpausme ir dažādas reflektoriskas reakcijas: kustības, mīmika, vaidi, acu zīlīšu paplašināšanās, asaras, svīšana, sirdsdarbības, asinsspiediena u.c. iekšējo orgānu funkciju maiņa.

Pēkšņas, ļoti stipras SĀPES sakarā ar smagu traumu, termisku vai citu bojājumu var izraisīt kolapsu vai šoku. SĀPES mobilizē organisma aizsargspēkus kairinājuma novēršanai. Daudzām slimībām raksturīgas simptomātiskās SĀPES, kas norāda uz procesa pastāvēšanu un lokalizāciju.

Pēc SĀPES rašanās vietas izšķir divus simptomātisko SĀPES tipus.
Somatiskās SĀPES (ādas, kaulu, locītavu, jušanas nervu u.c. bojājuma vai iekaisuma gadījumā) diezgan precīzi lokalizētas attiecīgā bojājuma vietā.
Viscerālās SĀPES (krūšu, vēdera un iegurņa dobuma orgānu, veģetatīvo nervu šķiedru un gangliju funkciju u.c. traucējumu gadījumā) var plaši izstarot uz šķērssvītru muskuļiem, ādu, piem., žultspūšļa iekaisums var radīt sāpīgu vietu labajā plecā vai mugurā pret labās lāpstiņas apakšējo leņķi.

Daudz smagu slimību var sākties arī bez SĀPES, piem., leikoze, vēzis. Ja SĀPES kombinējas ar kādu ārēju indiferentu kairinātāju (vietu, melodiju, vārdu u.c), tās var kļūt par nosacītām SĀPES, piem., migrēnas lēkme, kas sākusies koncerta laikā, turpmāk var uznākt vienmēr, kad cilv. dzird attiecīgo mūziku. Pēc locekļu amputācijas iespējamas fantoma SĀPESslimnieks jūt mokošas SĀPES neesošajā loceklī (↑ fantoma sajūtas).

Jutība pret SĀPES cilvēkiem ir ļoti dažāda. Tā var būt pastiprināta (hiperalgēzija), pavājināta (hipoalgēzija), un dažkārt tās var nebūt nemaz (analgēzija jeb analģija). Ja bojāts nervu stumbrs, traucēta asinsrite, vielmaiņa u.tml., var rasties dažādas SĀPES (kauzalģija, galvassāpes, muskuļu SĀPES ), kurām katrā atsevišķā gadījumā jānoskaidro cēlonis. Mūsdienu medicīnā ir daudz zāļu līdzekļu SĀPES mazināšanai un likvidēšanai (↑ anestēzija; narkoze,- pretsāpju līdzekļi). Sājā nolūkā lieto arī fizioterapeitiskās un ķir. ārstēšanas metodes.
  • Komentāri: 3 no 3
2013-05-03 13:34:52

ai

ai

2012-06-11 16:42:02

neslimo.lv

Mīti un patiesība par muguras sāpēm (http://medicinenet.com slīdrāde angl.)
http://www.medicinenet.com/back_pain_pictures_myths_and_facts_slideshow/article.htm

2012-03-27 11:06:23

sad

tagad SĀPES ir nelokāms vārds, ja?

Pievienot komentāru