KOLAPSS

Latīņu val.: collapsus
Skaidrojums: lat. collapsus noģībis; sabrucis

piepešs sirds un asinsvadu vājums.

KOLAPSS cēloņi ir akūta asiņošana, intoksikācija, akūtas inf, slimības, apdegums, stipra fiz. trauma, plaušu artērijas embolija. KOLAPSS pazīmes ir piepešs nespēks, bālums, auksti sviedri, paplašinātas acu zīlītes, zema t, virspusēja ātra elpošana, sīks, ātrs un vāji pildīts pulss, ļoti zems asinsspiediens, samaņas zudums. Cirkulējošais asiņu daudzums stipri samazināts sakarā ar asiņu aizplūšanu uz vēdera orgāniem. Slimnieks jūt spiedienu vēderā, viņam ir tieksme uz vemšanu. KOLAPSS ļoti līdzīgs ir šoks.

KOLAPSS ārstāšanai jābūt ļoti aktīvai un saistītai ar KOLAPSS cēloni, piem., jāaptur asiņošana. Jārūpējas par sāpju novēršanu. Svarīgi ir paaugstināt asinsspiedienu un palielināt cirkulējošo asiņu daudzumu. Šajā nolūkā lieto kordiamīnu, kamparu, kofeīnu, efedrīnu, strihnīnu, kortīnu u.c. Slimnieks jānogulda tā, lai galva būtu mazliet zemāk par pārējo ķermeni. Slimniekam apkārt jānovieto silti termofori, jādod silts dzeramais. Svarīgi ir pārliet asinis vai asins aizstājējus.
Ja iestājas sirds fibrillācija (piem., elektrotraumas gadījumā), izmanto defibrillāciju. KOLAPSS ārstēšana lieto arī kortikosteroīdu preparātus.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru