VEMŠANA

Latīņu val.: vomitus

sarežģīts kuņģa un zarnu motorikas akts, kura rezultātā tiek iztukšots kuņģis un daļēji arī divpadsmitpirkstu zarna. Retos gadījumos tiek atvemts arī tievās zarnas vai pat resnās zarnas saturs.

VEMŠANA brīdī krampjaini saraujas kuņģa vārtnieka slēdzējmuskulis un noslēdzas izeja no kuņģa uz tievo zarnu. Vienlaikus rodas t.s. kuņģa antiperistaltika — pretstatā normālām peristaltikas kustībām vispirms saraujas muskuļi, kas atrodas tuvāk kuņģa izejai, un pēc tam barības vadam tuvāk esošie muskuļi. Tādējādi kuņģa saturs tiek izvadīts ārā pa barības vadu.
VEMŠANA brīdī spēcīgi saraujas arī vēdera priekšējās sienas muskuļi, kas spiež uz kuņģi un palīdz to iztukšot. Vemšanu var izraisīt, arī kairinot t.s. vemšanas zonas (mēles sakni, mīkstās aukslējas, rīkles mugurējo sienu).

VEMŠANA cēlonis var būt dažādas kuņģa un zarnu slimības. Dažu barības vada slimību gadījumā (barības vada sašaurinājums, divertikuls u.c.) VEMŠANA sākas tūlīt pēc ēšanas.

Ja ir gastrīts (akūts vai hron.) un kuņģa čūla, VEMŠANA parasti sākas 1.5 — 2 st. pēc ēšanas (t.i., gremošanas kulminācijas laikā).

Divpadsmtpirkstu zarnas čūlas gadījumā VEMŠANA parasti sākas 1 — l.5 st. pēc ēšanas, vēmekļi ir šķidri, ar skābu garšu. Ja sašaurināta divpadsmitpirkstu zarna vai kuņģa izejasdaļa, var atvemt barību, kas uzņemta pirms vairākām st. vai pat iepriekšējā dienā.

Zarnu aizsprosto juma gadījumā vēmekļiem var būt izkārnījumu smaka. Ja vēmekļi līdzīgi kafijas biezumiem, tas liecina par asiņošanu gremošanas traktā.
Abos pēdējos gadījumos nepieciešama tūlītēja ķir. palīdzība.

VEMŠANA cēlonis var būt arī dažādas CNS slimības (piem., audzējs, smadzeņu satricinājums, meningīts). Šajos gadījumos VEMŠANA saistīta nevis ar barības uzņemšanu, bet ar ķermeņa stāvokļa maiņu un pašsajūta pēc VEMŠANA neuzlabojas, kā tas mēdz būt gremošanas trakta slimību gadījumā.

Vemšanu sakarā ar ilgstošu šūpošanos un straujām ķermeņa stāvokļa maiņām — t.s. jūras slimību jeb kinetozi — rada līdzsvara aparāta pārkairinājums.

Nereti vemšanu rada asa nepatīkama smaka bojāta ēdiena izskats, garša u.tml.
VEMŠANA cēlonis var būt arī dažu medikamentu (uzpirkstītes preparātu, salicilātu, sulfanilamīdu, apomorfīna) pārdozēšana vai nepanešana, kā arī organismā iekļuvusi inde (alkohols, nikotīns, arsēns, tetraetilsvins).

Nereti VEMŠANA cēlonis ir autointoksikācija dažu smagu nieru slimību, kā arī cukura diabēta gadījumā, kad organismā uzkrājas kaitīgas vielas. Dažreiz vemšanu izraisa citu iekšējo orgānu slimības. Biežākie šādas VEMŠANA cēloņi ir nieru bļodiņu sastrutojums, iekšējo orgānu noslīdējums, sirds somiņas strutains iekaisums, arī grūtniecības toksikoze.

Ārstēšana. VEMŠANA laikā jāpalīdz slimniekam noturēt galvu un pēc VEMŠANA jādod izskalot muti. Ja slimnieks zaudējis samaņu, tam VEMŠANA laikā jāpagriež galva uz sāniem tā, lai vēmekļi neiekļūtu elpvadā.
Sliktu dūšu mazina un sajūtu uzlabo daži medikamenti (aminazīns, amizils, aerons), kā arī kumelīšu tēja. Taču jāņem vērā, ka VEMŠANA var būt ļoti atšķirīgi cēloņi, tāpēc vienmēr nepieciešama rūpīga izmeklēšana un attiecīgās slimības ārstēšana.
  • Komentāri: 1 no 1
2008-11-24 22:48:13

aņuks

-Dakter, man jābrauc ar prāmi un man vienmēr jūrā ir slikti, ko Jūs man ieteiktu?
-Pirms braukšanas ieēdiet biešu salātus?
-Un tas palīdzēs?
-Nē, toties skaisti izskatīsies uz ūdens virsmas.

Pievienot komentāru