MĒLE

Latīņu val.: lingua, glossus

muskuļains, ar gļotādu klāts orgāns, kas piedalās barības sasmalcināšanā, norīšanā un artikulētu skaņu veidošanā.

Mēli veido īstenie MĒLE muskuļi, bet ar galvaskausa kauliem to savieno MĒLE skeleta muskuļi. Muskuļu savstarpēji koordinētās kustības nodrošina MĒLE kustību daudzveidību. Mēlei ir galotne, ķermenis un sakne. MĒLE priekšējā daļa ir brīva, bet mugurējā saistīta ar MĒLE kaulu. MĒLE apakšējo virsmu ar mutes dobuma apakšējo sienu saista gļotādas kroka — MĒLE saitīte. Ja tā ļoti īsa, MĒLE kustības ir ierobežotas un traucē artikulētu skaņu veidošanu.

MĒLE augšējā virsmā — MĒLE muguriņā atrodas gļotādas veidojumi — kārpiņas, kas dod MĒLE samtainu izskatu. Izšķir vairākus kārpiņu veidus. Diegveida kārpiņas izkaisītas pa visu MĒLE galotni un ķermeni. Sēņveida kārpiņu ir vairāk MĒLE galotnē starp diegveida kārpiņām. Vaļņveida kārpiņas starp MĒLE ķermeni un sakni sakārtotas V burta veidā. Lapveida kārpiņas atrodas uz MĒLE sānmalām un labāk attīstītas bērniem. Diegveida kārpiņas ir taustes kārpiņas, pārējās — garšas kārpiņas.
Saldo garšu vislabāk uztver MĒLE gals, rūgto — vaļņveida kārpiņu rajons, bet skābo — kārpiņas MĒLE vidusdaļā. MĒLE saknes augšējā virsmā kārpiņu nav, te atrodas MĒLE mandele. Daudzu gremošanas trakta, kā arī inf. slimību agrīnajās stadijās vērojamas pārmaiņas MĒLE gļotādā; tam ir svarīga nozīme šo slimību diagnostikā.

Attēls. Mēle: 1 — mēles sakne; 2 — mēles mandele; 3 — vaļņveida kārpiņas; 4 — lapveida kārpiņas; 5 — sēņveida kārpiņas; 6 — diegveida kārpiņas; 7 — mēles ķermenis; 8 — mēles galotne

  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru