biol. norišu kopums, ar kurām cilv. un dzīvn. organismā notiek ādas meh. kairinājumu uztvere un analīze.

Dažādus nervu sistēmas veidojumus, kas piedalās TAUSTE procesā, sauc par TAUSTE analizatoru. Tas sastāv no TAUSTE receptoriem jeb taktilajiem receptoriem pamatādā un epidermā, nervu šķiedrām un nervu šūnu sakopojumiem dažādos CNS apvidos.
TAUSTE receptorus veido jušanas nervu šķiedru gala sazarojumi, kas dažkārt ietverti vēl speciālā saistaudu kapsulā. Liela nozīme ir arī nervu šķiedru pinumiem, kas atrodas ap mata sīpoliņu un spēj uztvert pat niecīgas mata svārstības. Šo uztveres aparātu biezība dažos ķermeņa virsmas apvidos var sasniegt vairākus simtus vienā cm2. Ļoti blīvs receptoru izvietojums un liela vairāku vienlaicīgu pieskārienu telpiskā izšķirtspēja raksturīga rokas pirkstu galu ādai.
TAUSTE receptoru ierosas cēlonis ir jušanas nervu galu sazarojumu apvalka niecīga deformācija un iestiepums meh. spiediena ietekmē. Ierosa pa jušanas nervu šķiedrām, kas smadzenēs vairākkārt pārslēdzas, sasniedz redzes paugura kodolus starpsmadzenēs, kur atrodas TAUSTE analizatora zemgarozas centri. Galvas smadzeņu lielo pusložu garozā TAUSTE jutības zona atrodas paura daivā mugurējās centrālās krokas apvidū.

TAUSTE analizatoram raksturīga samērā strauja adaptācija — noteiktas intensitātes kairinātājam ilgstoši darbojoties, pieskāriena sajūta pamazām zūd. To izskaidro ar TAUSTE receptoru apkārtējo audu plastiskajām un elastiskajām īpašībām un pašu nervu šķiedru un centru īpatnībām. TAUSTE sniedz organismam bagātīgu informāciju par priekšmetu lielumu, formu un virsmas raksturu.

Sevišķi labi attīstīta TAUSTE ir neredzīgajiem. Ar TAUSTE palīdzību viņi lasa (speciālas grāmatas, kurām ir reljefi burti) un orientējas apkārtējā vidē.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru