ČŪLA

Latīņu val.: ulcus

ilgstošs ādas vai gļotādas defekts bez manāmām dzīšanas pazīmēm.

ČŪLA cēloņi var būt vispārēji organisma darbības traucējumi un slimības (piem., hipovitaminoze, cukura diabēts). hron. saindēšanās, trofiski traucējumi sakarā ar nervu sistēmas slimībām vai bojājumiem, dažādas inf. slimības (piem., vēdertīfs, difterija, dizentērija) u.tml. Ādas vai gļotādas bojājumu var radīt arī dažādi faktori, kas iedarbojas vietēji (piem., meh. kairinājumi), kā arī inf., perifērisko nervu bojājumi, perifēriskās asinsrites traucējumi u.c. Ja šie bojājumi pastāv ilgāku laiku, izveidojas čūlas. Tās var būt saistītas arī ar apdegumiem, apsaldējumiem, izgulējumiem.

Bieži ČŪLA rodas uz apakšstilbiem, ja ir paplašinātas vēnas (↑ vēnu paplašināšanās, varikozā). Ļoti slikti dzīstošas ČŪLA rada jonizējošā starojuma iedarbība. Pēc lokalizācijas izšķir ķermeņa virsmas un gļotādas čūlas (piem., mutes dobuma, kuņģa, zarnu ČŪLA). Nelabvēlīgi sadzīšanas apstākļi ir gremošanas orgānu gļotādas čūlām, jo parasti uz tām nepārtraukti iedarbojas ar dažādiem fermentiem bagātas sulas, čūlas tiek pastāvīgi kairinātas ar barību vai izkārnījumiem (↑ čūlas slimība).

ČŪLA forma var būt dažāda — apaļa, ovāla, krāterveidīga u.tml. Tās virsmu veido granulācijas audi, kas nosegti ar pelēcīgām plēvēm, ČŪLA malas parasti nelīdzenas. Ilgstoši pastāvošas ČŪLA var pārveidoties ļaund. audzējā. ČŪLA klīn. gaita var būt dažāda. Trofiskas čūlas parasti attīstās lēni; par progresējošām ČŪLA uzskata tās, kurās audi sabrūk strauji. Nereti šādos gadījumos sabrukšanas process skar kādu asinsvadu un pievienojas asiņošana (piem., kuņģa ČŪLA asiņošana). Parasti, pastāvot čūlai, pievienojas arī strutojošā inf., kas sekmē audu nekrotiskos procesus un traucē to sadzīšanu.

Ārstē pamatslimību — hipovitaminozi, anēmiju, vielmaiņas traucējumus, inf. slimības. Lieto perifēriskās asinsrites uzlabošanas līdzekļus, vietēji — aseptisku pārsēju. Ķermeņa daļai, kurā izveidojusies ČŪLA , jāatrodas miera stāvoklī, jānovērš jebkādi meh., kairinājumi. Ļaundabīgas ČŪLA , kā arī ilgstoši nedzīstošas ČŪLA ārstē ķirurģiski.
  • Komentāri: 2 no 2
2012-02-01 12:32:33

.

Solvita! Lai Dievs Tev pieskarās un dziedina no visām sāpēm un slimībām!

2011-12-27 08:17:27

Solvita

Pašai jau ilgu laiku sāp vēders un ārsti neko nespēj pateikt. Neko neviens nevar izdarīt un pati to vien daru kā guļu gultā un gaidu nāvi. Dzīvesprieka nekāda nav un jau veselu gadu neesmu normāli izgājusi laukā.

Pievienot komentāru