VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā

Latīņu val.: varicosis
Skaidrojums: lat. varix vēnas paplašinājums

vēnu mezglveida paplašināšanās, kas kā patstāvīga slimība rodas gk. kāju zemādas vēnās, kurām jāiztur augsts hidrostatiskais spiediens.

Izšķir primāro un sekundāro varikozo VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā. Primārās kāju zemādas VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā izcelsmē liela nozīme ir vēnu sienu muskuļu un saistaudu vājumam, kas var būt iedzimts. Varikozā VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā veidojas, ja pastāvīgi darbojas faktori, kas veicina spiediena paaugstināšanos kāju vēnās, — ilgstoša stāvēšana darbā, grūtniecība, hroniski aizcietējumi u.c Slimajās vēnās traucēta vārstuļu darbība, tāpēc šo vēnu apvidū sastrēdz venozās asinis un rodas audu barošanās traucējumi.
Primārā varikozā VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā apm. 80% gadījumu kļūst manāma jau līdz 30 g. vecumam. Slimības pirmā pazīme ir redzams vēnu paplašinājums, kam tikai pēc vairākiem gadiem pievienojas citas slimības pazīmes. Visbiežāk vēnu mezgli rodas uz apakšstilba iekšējās virsmas, kur tie redzami kā zilgani izspīlējumi.

Pirmie slimības izraisītie traucējumi ir noguruma un smaguma sajūta kājās, gk. vakarā; var būt arī īslaicīgas muskuļu krampju lēkmes. Vēlāk rodas apakšstilbu tūska un pārmaiņas ādā — tā kļūst plāna, gluda, brūngana. Var izveidoties plašas, sāpīgas, grūti dzīstošas apakšstilbu ādas čūlas, kuru rašanos veicina meh. bojājumi. Plīstot kādam no vēnu mezgliem, rodas stipra asiņošana. Varikozās vēnas viegli iekaist (↑ tromboflebīts). Iekaisušā vēnu mezgla apvidū āda kļūst sārta un sāpīga. Šāds iekaisums veicina straujāku slimības progresēšanu.

Sekundārā kāju zemādas VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā izveidojas cilvēkiem, kas pārcietuši dziļo vēnu tromboflebītu. Šajā gadījumā zemādas vēnu paplašinājumam ir kompensatoriska nozīme, jo tiek atvieglota to venozo asiņu atplūde, kuras normālos apstākļos attek pa kāju dziļajām vēnām. Dažreiz, ja slimnieks vēlu griezies pie ārsta, grūti noteikt, vai varikozā VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā ir primāra vai sekundāra.

Ārstēšana un profilakse. Cilvēkiem, kuriem ir kaut neliela varikozā kāju VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā, nav piemērots darbs, kas saistīts ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu. Sēžot vai stāvot šiem cilv. ieteicami dažādi vingrinājumi, piem., bieži sasprindzināt un atslābināt kāju muskuļus, lai mazinātu venozo asiņu sastrēgumu kājās. Ieteicams arī vairākas reizes dienā atgulties vai atsēsties tā, lai kājas atrastos augstāk par ķermeni. Nedrīkst valkāt korsetes, spiedošas zeķes saites u.c. apģērba gabalus, kas traucē venozo asiņu atplūdi no kājām.
Vislabāk venozo sastrēgumu kāju zemādas vēnās primārās varikozās VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā gadījumā aizkavē speciāla gumijota auduma garās zeķes vai elastīgās saites pārsējs, ko nēsā visu dienu vai lielāko dienas daļu. Ja sākas kāda vēnu mezgla asiņošana, jāuzliek spiedošs pārsējs un jāgriežas pie ārsta. Arī zemādas vēnu iekaisums jāārstē ārsta uzraudzībā. Apakšstilbu varikozo čūlu ārstēšanai dažkārt nepieciešams ilgstošs gultas režīms. Gūlās dezinfekcijai lieto pārsējus ar antiseptiskiem līdz. Dažos gadījumos varikozo VĒNU PAPLAŠINĀŠANĀS, varikozā ārstē ķirurģiski.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru