APSALDĒJUMS

Latīņu val.: congelatio

aukstuma trauma, kas izraisa vietēju virspusēju vai dziļu audu bojājumu.

APSALDĒJUMS var rasties ne tikai tad, kad ārējā ir zemāka par 0°, bet arī +4°, +8° un pat augstākā , it īpaši tad, ja aukstums iedarbojas ilgstoši. APSALDĒJUMS rašanos veicina mitrums un vējš (ķermeņa siltuma zudums intensīvāks), kā arī asinsrites traucējumi (spiedošs apģērbs un apavi, pārsēji, žņaugi, iekaisumi). organisma novājēšana u.tml. Nereti APSALDĒJUMS rodas reibumā, kad cilvēkam ir pamazināta jutība.

Visbiežāk apsaldējumam pakļauti kāju un roku pirksti, seja, ausis. Aukstuma iedarbībā asinsvadi sašaurinās, līdz ar to tiek traucēta audu asinsapgāde. Ar laiku asinsvados izveidojas trombi, asinsrite apsaldētajā apvidū kļūst neiespējama un cietušie audi iet bojā. Šīs parādības attīstās vēl arī tad, kad aukstuma iedarbība jau beigusies, tāpēc par APSALDĒJUMS smaguma un plašuma pakāpi var spriest tikai pēc vairākām dienām. Zemas iedarbībā apsaldētā vieta kļūst bāla, cietušais jūt dedzinošas vai durstošas sāpes, kas vēlāk pāriet, jo aukstums izraisa jušanas traucējumus. Pārmaiņas audos vērojamas tikai pēc tam, kad apsaldētā ķermeņa daļa ir sasildīta.

Pēc audu bojājuma smaguma izšķir 4 APSALDĒJUMS pakāpes.
I pakāpes APSALDĒJUMS ir tad, ja āda pēc sasildīšanas kļūst zilgana; dažkārt tā lobās.
II pakāpes APSALDĒJUMS raksturīgi pūšļi, kas pildīti ar dzeltenu šķidrumu. Abu pirmo pakāpju gadījumā ādas jutība saglabājas.
III pakāpes APSALDĒJUMS raksturīga ādas un zemādas audu nekroze, šķidrums pūšļos kļūst asiņains; veidojas lēni dzīstošas brūces. nagi pēc III pakāpes APSALDĒJUMS vairs neataug.
IV pakāpes APSALDĒJUMS gadījumā bojā iet dziļākie audi,— muskuļi, skrimšļi, locītavas, kauli.

Pēc pārciesta APSALDĒJUMS āda var kļūt plāna, zilgansārta, viegli ievainojama; var sašaurināties asinsvadi, pēc vairākiem gadiem izraisot locekļu perifērisko daļu atmiršanu.

pirmā palīdzība. Apsaldētā ķermeņa daļa lēni jāsasilda. Ja apsaldēta roka vai kāja, to iegremdē remdenā vārītā ūdenī, tam pakāpeniski pielej siltāku, līdz ūdens sasniedz 40°. asinsrites uzlabošanai apsaldēto vietu ūdenī viegli masē. Ja apsaldēto vietu nevar iegremdēt ūdenī, to masē ar tīru, nomazgātu roku vai vati, kas samērcēta 40—70° spirta šķīdumā vai degvīnā. Pēc tam apsaldēto ķermeņa daļu pārsien un silti nosedz. Ja izveidojušies pūšļi, masēt nedrīkst. Arī pārdurt vai pārgriezt pūšļus nedrīkst. Nekādā gadījumā apsaldēto ķermeņa daļu ne drīkst sildīt pie uguns vai kāda karsta priekšmeta (jušanas traucējumu dēļ var rasties apdegums), ne arī berzēt ar sniegu (var ievainot ādu).

Ārstēšana atkarībā no APSALDĒJUMS smaguma pakāpes — ambulatoriska vai stacionāra. Lieto līdzekļus, kas uzlabo asinsriti, vietēji — aseptiskus pārsējus. III pakāpes APSALDĒJUMS gadījumā pēc atmirušo audu atdalīšanās izdara plastisku operāciju. Ja ir IV pakāpes APSALDĒJUMS, nepieciešama apsaldētās daļas amputācija, II, III un IV pakāpes APSALDĒJUMS gadījumā ievada specifisku serumu un anatoksīnu pret stingumkrampjiem.

profilakse. norūdīšanās; gadalaikam atbilstošs apģērbs un apavi; aukstā laikā sejas, arī ausu ieziešana ar aizsargkrēmu; regulāra siltas barības uzņemšana. Cilvēkiem, kas strādā zemā gaisa , iekārto telpas, kurās viņi var periodiski sasildīties.
  • Komentāri: 5 no 5
2014-04-20 23:51:53

Marta

Es sev uz rokas uzpūtu dezudorantu. Kādas desmit sekundes pūtu vienā vietā no 3 cm. Tur pēc tam kļuva sarkanīgizils. Ļoti sāpēja nākošajā dienā. Pēc tam lobījās āda tajā vietā. Tad tur bija strutas. Vēl jau projām nav sadzijis. Neiesaku darīt to kādam.:-)

2013-04-04 00:26:09

bunny

pirms 3 dienaam nogaaju 30+ km putenii,veejaa,kaajaamviss ok betlaba plauxta daleeji nekustiiga, reizem saap tirpst, nevaruar to raxtiit, daleeji nejuutiiga, 72h pagaajushas nekaaduizmainju,kad un vai tas paaries???
luudzu kaads atbildiet?manbail ka roka palix taada???
megjinu tokustinaatbet nesanaak? koman dariit?

turklaat kakls ari saap esmu meema,kaad tas vareetupaariet???

2013-01-01 20:04:52

ķilavai

Cien.Ķilava! Diemžēl neizdevās Jūs atrast LV ārstniecības personu reģistrā. Varbūt lietojiet savu īsto vārdu un pievienojiet atsauci uz rakstu, kas satur jaunu un pareizu informāciju.
Toties ir citas (jaunas) publikācijas, kas arī rekomendē to pašu, ko šajā rakstā. Piem. http://www.mammamuntetiem.lv/articles/17037/padomi-apsaldejumu-un-ziemas-traumu-arstesanai/
neslimo.lv

2013-01-01 19:54:51

ķilava

pilnīgi piekrītu "es"!!!!! cienītā redakcija, domājiet ko jūs publicējat!!!!

2011-05-18 16:39:07

es

Nu nevar dot padomus vadoties pēc 1984.gadā izdotas grāmatas! Nedrīks mērcēt nekādā ūdenī un vēl masēt!

Pievienot komentāru