fizioterapijas procedūru sistēma, kas palielina organisma pretestību un izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību.

Tai ir sevišķa nozīme organisma adaptācijas, it sevišķi termoregulācijas funkciju pastiprināšanā. NORŪDĪŠANĀS pamatā ir pakāpenisks un sistemātisks nervu un asinsrites sistēmu treniņš. NORŪDĪŠANĀS procedūrās izmanto dažādus fizikālos faktorus. Ja kairina ādas un gļotādas receptorus, tie rada ierosu, kas pa nerviem un nervu ceļiem nonāk galvas smadzeņu garozā, no kurienes iet impulsi, kuri pastiprina vai pavājina dažādu orgānu funkcijas. Tā organisms labāk piemērojas mainīgiem ārējās vides apstākļiem un aktivē aizsargreakcijas. Praktiski vislielākā nozīme ir organisma norūdīšanai pret aukstumu, mitrumu, kā ari krasām maiņām. Vienkāršākie un efektīvākie NORŪDĪŠANĀS līdz. ir dabas faktori — gaiss, ūdens, saules radiācija, kā arī fiz. vingrinājumi (vingrošana, sporta nodarbības).

Organisma norūdīšanai ar gaisu izmantojami dažādi aeroterapijas veidi: ilgstoša uzturēšanās svaigā gaisā, dzīvojamo un darba telpu vēdināšana cauru diennakti, nodrošinot tajās , kas nav augstāka par 18—20°, kā arī dienas un nakts miegs uz balkona vai pie atvērta loga dažādos gadalaikos dažādā , apsedzoties ar palagu, plānu segu vai guļot guļammaisā; dozēta aeroterapijagaisa peldes pirmajās reizēs ilgst 15—20 min., procedūru laiku pakāpeniski pagarina līdz 1/2 stundai.
NORŪDĪŠANĀS sāk ar indiferentas t gaisuzīdaiņiem 22—20°, skolas vecuma bērniem un pieaugušajiem 18—15° (ja gaisa kustības ātrums nepārsniedz 0,1 m/s un relatīvais mitrums ir 40—65 %).

Norūdoties ar ūdens procedūrām, precīzāk var dozēt kairinātāja termisko un? meh. iedarbību. NORŪDĪŠANĀS sāk ar īslaicīgākām un vieglākām procedūrām, pakāpeniski pārejot uz aktīvākām: noberzēšanās ar mitru dvieli, pazeminot ūdens no 30 līdz 12°; noberzēšanās ar slapju, neizgrieztu dvieli (gaisa t telpā jābūt vismaz 18—20°, nedrīkst būt caurvējš); aplaistīšanās, pazeminot ūdens no 34 līdz 20°; aplaistīšanās pārmaiņus ar siltu (39—40°) un vēsu (20°) ūdeni, aplaistīšanās procedūru ilgums 1—2 min.; dušas, ūdens no 34 līdz 20° un zemāka (ilgums 1—5 min.); peldēšanās upē, ezerā, jūrā (ilgums 2—15 min.). Sākot vispārējas ūdens procedūras bērniem līdz 1 g. vecumam, ūdens temperatūrai jābūt 35—36°, bērniem līdz 3 g. vecumam ūdens pakāpeniski jāpazemina līdz 26—24°.
ūdens procedūras vislabāk sākt vasarā un turpināt visu gadu (noberzēšanās, aplaistīšanās, dušas). NORŪDĪŠANĀS nolūkā var izmantot arī lokālas vēsa ūdens procedūras (sāk ar 20—25°, pakāpeniski pazemina līdz 10—12°). Lai palielinātu deguna, rīkles un bronhu gļotādas aizsargspējas, ieteicamas vēsas kāju peldes, pastaigas basām kājām pa rasu, bradāšana jūrā, kā arī rīkles gļotādas norūdīšana, dzerot vēsu ūdeni vai minerālūdeni, kā arī skalojot kaklu ar vārāmā sāls šķīdumu.

Organisma norūdīšanai ar saules radiāciju pamatā ir ultravioletā starojuma izraisītās fiziol. reakcijas (↑ saules terapija). Sauļošanos pavasarī un vasarā sāk ar 15—20 min., sauļošanās laiku pakāpeniski pagarina līdz 1—2 st. Ja nav iespējams izmantot saules dabisko radiāciju (rudenī, ziemā, nelabvēlīgos laika apstākļos), lieto spuldzes ar ultravioleto starojumu vai sauļojas solārijos (↑ gaismas terapija).

NORŪDĪŠANĀS ietver arī fiz. vingrinājumu kompleksu, kas jāveic sistemātiski. Fiz. vingrinājumus, sporta spēles ieteicams apvienot ar gaisa peldēm, saules terapiju. Pirms NORŪDĪŠANĀS procedūru sākšanas nepieciešams konsultēties ar ārstu; NORŪDĪŠANĀS režīmu nosaka, ņemot vērā vecumu, individuālās īpatnības un veselības stāvokli. Norūdīts cilv. ir izturīgāks pret inf., skābekļa nepietiekamību, viņam ilgāk saglabājas darbaspējas. Organisma norūdīšana ir svarīga arī rehabilitācijā pēc tbc, bronhiālās astmas, plaušu, nieru, sirds, asinsvadu u.c. slimībām.
  • Komentāri: 2 no 2
2009-04-21 10:55:08

neslimo.lv

cerams, ka tagad teksts ir pietiekami labi lasāms

2009-04-21 10:43:16

kiki

noderiiga informaacija, bet tas teksts ??? gruuti lasaams

Pievienot komentāru