ārstn. un profilakses procedūra, ko izdara, zināmā secībā ātri noberzējot atsevišķas ķermeņa daļas vai visu ķermeni ar sausu vai ūdenī saslapinātu rupju audumu; norūdīšanās paņēmiens.

NOBERZĒŠANĀS cilv. var izdarīt pats, novājinātam slimniekam šo procedūru izdara medicīnas māsa vai slimnieku kopēja, cilvēkam atrodoties guļus. Vispirms noberzē vienu roku, tad to tūlīt ar sausu drānu noslauka, līdz rodas siltuma sajūta; pēc tam tāpat noberzē otru roku, vienu un otru kāju, beidzot muguru un krūtis.

Izdarot NOBERZĒŠANĀS, jāievēro norūdīšanās paņēmienu pamatprincips — pakāpeniska kairinājuma palielināšana, ņemot vērā organisma īpatnības. NOBERZĒŠANĀS sākumā ūdens ir 30°, pēc tam ūdens t pakāpeniski pazemina līdz 12°. Ja NOBERZĒŠANĀS izdara ārstn. nolūkā, ūdenim uz 1l var pielikt 1 — 3 ēdamkarotes spirta vai 1 ēdamkarote sāls, vai 1/3 ēdamkarotes etiķa. Pēc procedūras jūtams patīkams siltums un spirgtums.

NOBERZĒŠANĀS jāizdara sistemātiski. NOBERZĒŠANĀS ir vienkārša ūdensdziedniecības procedūra, ko lieto pret nervozitāti, pārpūlēšanos, aptaukošanos, hron. slimību piem., reimatisma, locītavu slimību u.c.) nomierināšanās periodos, akūtu slimību gadījumā — elpošanas un asinsrites sistēmas kairināšanai atveseļošanās periodā.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru