gaisa terapija
AEROTERAPIJA
gaisa dziedniecība

Skaidrojums: aēr gaiss + therapeia ārstēšana

ārstēšana un norūdīšana, izmantojot āra gaisa iedarbību uz organismu; viens no klimatterapijas veidiem.

galvenie gaisa terapija veidi ir gaisa peldes, t.i., atsegta (neapģērbta) ķermeņa vai tā daļu pakļaušana svaiga gaisa iedarbībai un dažāda ilguma gulēšana svaigā gaisā vaļējās un daļēji slēgtās verandās atbilstoši gadalaikam apģērbtam vai apsegtam (siltas segas, guļammaisi). Par gaisa terapija veidiem uzskatāmas arī pastaigas, ekskursijas, kas veicina organisma fiz. attīstību un norūdīšanos.

gaisa peldes var būt siltas, vēsas, mēreni aukstas un aukstas; ja tās ir mēreni aukstas vai aukstas, cilvēkam jāatrodas kustībā (vingrošana, sporta spēles). Ir vairākas gaisa pelžu dozēšanas shēmas, kas sastādītas, ņemot vērā, cik daudz siltuma zaudē ķermenis, ja pastāv noteikta ekvivalenti efektīvā t (EET), kas ir atkarīga no gaisa t, mitruma un kustības ātruma. Parasti kūrortu apstākļos izšķir aukstas peldes ar EET līdz 8°, mēreni aukstas — 9—-16°, vēsas — 17—20°, siltas — 21° un peldes ar augstāku . Parasti sāk ar siltām (15—20 min.) vai vēsām (5—10 min.) gaisa peldēm; trenēti cilv, var sākt ar aukstām peldēm (3—5 min.). Pakāpeniski gaisa peldes ilgumu palielina — siltās līdz 2—3 st., vēsās — 1/2—2 st., aukstās līdz 30 min.

gaisa terapija uzlabo elpošanu, pastiprina oksidēšanās procesus, tonizē nervu sistēmu, asinsrites sistēmu, uzlabo miegu, ēstgribu, palielina organisma noturību pret apkārtējās vides (, mitruma, vēja u.c.) pārmaiņām. gaisa terapija ieteicama visiem; izvēloties gaisa terapija veidu un intensitāti, jāņem vērā veselības stāvoklis; sevišķi uzmanīgi gaisa terapija jālieto akūta iekaisuma gadījumā.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru