RĪKLE

Latīņu val.: pharynx

orgāns, kurā krustojas gremošanas un elpošanas ceļi.

Barība no mutes dobuma pa RĪKLE nonāk barības vadā, bet ieelpotais gaiss no deguna dobumabalsenē. RĪKLE atrodas mugurkaula priekšpusē starp galvaskausa pamatni un 6. kakla skriemeli; nosacīti to iedala deguna daļā, mutes daļā un balsenes daļā. RĪKLE degundaļas (aizdegunes) priekšējā sienā atrodas hoānas — deguna dobuma mugurējās atveres. Sānsienās atveras dzirdes (Eistāhija) kanāli, kas RĪKLE savieno ar vidusauss dobumiem.
Pie dzirdes kanāla atverēm ir dzirdes kanāla mandeles. Uz robežas starp augšējo un mugurējo sienu atrodas RĪKLE (aizdegunes) mandele, kas atkārtota iekaisuma gadījumā var stipri palielināties un sašaurināt vai pat pilnīgi aizsprostot hoānas, apgrūtinot vai padarot pilnīgi neiespējamu elpošanu caur degunu.
Mutes daļas priekšējā sienā ir žāva, kas RĪKLE savieno ar mutes dobumu, bet balsenes daļas priekšējā sienā — balsenes ieeja. Lai barība rīšanas laikā neiekļūtu balsenē, tās ieeju noslēdz uzbalsenis, bet, lai barība nenonāktu deguna dobumā, RĪKLE mutes daļu no aizdegunes noslēdz mīkstās aukslējas.

RĪKLE sienai ir 3 kārtas: iekšējā — gļotāda, vidējā — šķērssvītru muskuļkārta un ārējā — saistaudu kārta. Uz leju RĪKLE pāriet barības vadā.

Attēls. Rīkles dobums. 1 — mīkstās aukslējas; 2 — spārnkaula dobums; 3 — dzirdes kanāla un aukslēju kroka; 4 — dzirdes kanāla rīkles atvere; 5 — rīkles mandele; 6 — rīkles kabata; 7 — dzirdes kanāla valnītis; 8 — pirmā kakla skriemeļa loks; 9 — rīkles deguna daļa; 10 — dzirdes kanāla un rīkles kroka; 11 — ūka; 12 — aukslēju un mēles loks; 13 — aukslēju mandele; 14 — aukslēju un rīkles loks; 15 — rīkles mutes daļa; 16 — uzbalsenis; 17 — rīkles balsenes daļa; 18 — gredzenskrimslis; 19 — barības vads; 20 — elpvads; 21 — vairogskrimslis; 22 — balsenes dobums; 23 — mēles kauls; 24 — mutes diairagma; 25 — mēles mandele; 26 — mēles muskuļi; 27 — mutes dobuma priekštelpa; 28 — īstais mutes dobums; 29 — cietās aukslējas; 30 — vidējā deguna gliemežnīca
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru