MUGURKAULS

Latīņu val.: columna vertebralis

ass, balstorgāns citām ķermeņa daļām, aizsargā muguras smadzenes un to apvalkus.
MUGURKAULS veido 7 kakla, 12 krūšu, 5 jostas, 5 krustu un 4—5 astes skriemeļi. Krustu un astes skriemeļi saauguši krustu kaula un astes kaulā, kuri veido mazā iegurņa mugurējo sienu. Vismazākie ir kakla skriemeļi, uz kuriem balstās tikai galva. Virzienā uz leju skriemeļi pakāpeniski palielinās. Vismasīvākie ir jostas un augšējie krustu skriemeli, kas iztur visa ķermeņa svaru (izņemot kājas). Katram skriemelim (vertebra) ir ķermenis, loks un 7 izaugumi.

Starp ķermeņiem un lokiem atrodas skriemeļa atveres. Krūšu skriemeļu ķermeņu sānvirsmās ir ribu bedrītes, kas veido locītavas ar ribu galviņām. Skriemeļu ķermeņus savieno skrimšļa plātnītes — starpskriemeļu diski — un 2 garās saites, kas stiepjas pa skriemeļu priekšējām un mugurējām virsmām visā MUGURKAULS garumā. No ķermeņiem uz mugurpusi iet loki ar izaugumiem. Augšējie un apakšējie locītavizaugumi savieno blakus esošos skriemeļus, veidojot starpskriemeļu locītavas (articulafiones infervertebrales).
Šķērsizaugumi iet no lokiem sānu virzienā. Krūšu skriemeļiem tie savienojas ar ribām. Smailie izaugumi kakla un jostas daļā iet no lokiem gandrīz horizontāli, bet krūšu daļā stipri noliekti uz leju. To gali iztaustāmi zem ādas ķermeņa viduslīnijā. Smailos izaugumus savieno īsās saites un garā saite. Arī starp šķērsizaugumiem ir īsas starpsaites. Tādējādi locītavas, starpskriemeļu diski un saites savieno MUGURKAULS skriemeļus vienā stabā, ko muguras muskulatūra palīdz noturēt vertikāli.

MUGURKAULS vidū no skriemeļu atverēm izveidojies MUGURKAULS kanāls, kurā atrodas muguras smadzenes ar apvalkiem. Kanāla sānos ir starpskriemeļu atveres, pa kurām no kanāla iznāk muguras smadzeņu nervi. Krustu kaulā ir krustu kaula kanāls — MUGURKAULS kanāla turpinājums. No tā muguras smadzeņu nervu zari iznāk pa priekšējām un mugurējām krustu kaula atverēm. Pēc piedzimšanas cilvēkam izveidojas 4 fiziol. MUGURKAULS izliekumi: kakla un jostas daļā tie vērsti uz priekšu, bet krūšu un krustu daļā — uz mugurpusi. Ejot, skrienot vai lecot šie izliekumi samazina grūdienus un satricinājumus starp skriemeļiem. Ja nepareizi sēž skolas solā vai bieži nes smagumu vienā un tai pašā rokā, var izveidoties patoloģiski mugurkaula izliekumi.

Attēls. Mugurkauls: 1 — kakla daļa; 2 — krūšu daļa; 3 — starpskriemeļu atvere; 4 — starpskriemeļu locītava; 5 — jostas daļa; 6 — krustu kauls; 7 — astes kauls; 8 — kakla lordoze; 9 — krūšu kifoze; 10 — jostas lordoze; 11 — krustu kifoze

Attēls. Mugurkaula krūšu daļas skriemelis no augšas (a) un no sāniem (b): 1 — smailais izaugums; 2 — skriemeļa loks; 3 — šķērsizaugums; 4 — augšējā locītavizauguma locītavas virsma; 5 — šķērsizauguma ribas bedrīte; 6 — augšējais locītavizaugums; 7 — skriemeļa atvere; 8 — augšējā ribas bedrīte; 9 — apakšējais locītavizaugums; 10 — apakšējā ribas bedrīte; 11 — skriemeļa ķermenis

  • Komentāri: 1 no 1
2011-05-05 11:41:15

Juris

Sakarīgi vingrojumi muguras stiprināšanai: http://www.nesaap.lv/muguras_vingrojumi/

Pievienot komentāru