ir fizioloģiski un patoloģiski.

Mugurkaulam ir 4 fizioloģiskie izliekumi:
kakla un jostas izliekums uz priekšu — lordozes;
krūšu un krustu daļā uz mugurpusi — kifozes.

MUGURKAULA IZLIEKUMI kopā ar starpskriemeļu elastīgajiem diskiem palielina mugurkaula kustīgumu un amortizācijas spējas. Jaundzimušā mugurkauls ir taisns; 2—3 mēn. vecumā, kad bērns sāk turēt galvu, veidojas pirmais fiziol. MUGURKAULA IZLIEKUMI (lordoze) kakla daļā; 6—8 mēn. vecumā, kad bērns sāk sēdēt, rodas krūšu izliekums (kifoze), bet apm. gada vecumā, kad bērns sāk stāvēt, — jostas izliekums (lordoze) un krustu izliekums (kifoze). Sānu virzienos fizioloģisko MUGURKAULA IZLIEKUMI cilvēkam nav.

Patoloģiskie: MUGURKAULA IZLIEKUMI var būt gan priekšas—muguras virzienā, gan sānu virzienā. Patoloģiskie MUGURKAULA IZLIEKUMI priekšas—muguras virzienā ir palielināta lordoze un palielināta kifoze. Palielināta lordoze rodas gk. jostas apvidū dažu slimību, kā arī nepareizas stājas gadījumā. MUGURKAULA IZLIEKUMI sānu virzienā sauc par skoliozi. Skolioze var būt piedzimta (vienam vai vairākiem skriemeļiem ir nepareiza, parasti ķīļveidīga forma) un iegūta (pēc rahīta vai poliomielīta); iegūtā skolioze visbiežāk rodas sakarā ar muguras muskuļu vājumu. Izšķir skoliozi uz labo pusi un skoliozi uz kreiso pusi; var būt arī divloku jeb S veida skolioze. Skoliozi nosaka pēc līnijas, ko veido skriemeļu smailie izaugumi, kurus labi Var saskatīt zem ādas.

Skoliozei ir 3 pakāpes:
I — mugurkaula sānizliekums nav liels, guļu stāvoklī (uz vēdera) tas izzūd;
II — sānizliekums guļu stāvoklī samazinās, bet pilnīgi neizzūd;
III — sānizliekums saglabājas arī guļu stāvoklī (fiksētā skolioze).
Fiksētā skolioze bieži kombinējas ar palielinātu kifozi krūšu daļā; tādā gadījumā to sauc par kifoskoliozi. Kifoskoliozei ir raksturīga mugurkaula sagriešanās.

Patol. MUGURKAULA IZLIEKUMI nav tikai kosmētisks defekts, tie var ierobežot kustības vai arī, ja tie ir krūšu daļā, traucēt sirds un plaušu darbību un attīstību — samazinās plaušu vitālā kapacitāte, tiek apgrūtināta sirdsdarbība un asinsrite.

Ārstēšanu svarīgi sākt jau laikus. Ja vērojams, ka muguras muskuļi ātri pagurst, jāgriežas pie ārsta ortopēda. Lieto ārstn. fizkultūru un muguras masāžu. Izšķir lokanības (panāk mugurkaula lokanību), stiepšanas ( mugurkaulu iztaisno un izstiepj), stiprinošos (vingrina vēdera, muguras u.c. muskuļus, panākot, ka tiek noturēts pareizs ķermeņa līdzsvars) un labošanas vingrojumus (koriģē nepareizu stāju). Koriģējošās vingrošanas grupas izveidotas arī skolās.
Fiksētus MUGURKAULA IZLIEKUMI var ārstēt arī ķirurģiski (izdara ķīļveida rezekcijas mugurkaula skriemeļos). Metāla fiksatoru un atsperu lietošana patol. MUGURKAULA IZLIEKUMI mazināšanai nav sevišķi efektīva.

Profilakse. Muguras un vēdera muskuļu stiprināšana. Bērna augumam atbilstošas mēbeles mājās un skolā.
  • Komentāri: 7 no 7
2020-02-26 21:53:46

Natasa

Slēdziens. Pastiprināta mugurkaula krūšu daļas kifoze,,spondiloze un spondiloartoze, starpskriemeļu disku protruzijas spinalaja kanala neredz

2020-02-15 19:14:55

Artūrs

Man 20 gadi

Mugurkaula krūšu daļas fizioloģiska kifoze saglābāta ,skoliotisks izliekums pa kreisi TH6,7,8,910 līm . Sašaurinātas starpskriemeļu spraugas Th6-7, Th7-8 skriemelu ķermeņu subhondrāla osteoskleroze .

SLēdz :Iniciāla def. spondiloze , skoliotisks izliekums .

2017-01-17 14:54:57

Valērija

Trenējot atticīgus muskuļus

2012-06-18 15:14:15

Gints

Ir iespējams iztaisnot Lordozi??

2012-01-24 18:43:48

k.

Man ir skolioze un lordoze, un man ir tikai 16 gadi

2011-02-28 16:49:14

Anonīms

Man pašai ir kifoze un lordoze.

2011-02-28 16:46:36

Sanita

Manam vīram ir skolioze.

Pievienot komentāru