UZPIRKSTĪTES

Latīņu val.: Digitalis

cūknātru dz. indīgi augi. PSRS savvaļā aug 6 sugas (visas lakstaugi), 2 sugas kultivē (LPSR nekultivē). Med. preparātu gatavošanai izmanto gk. sarkanās (D. purpurea) un lielziedu (D. grandiflora; LPSR ir valsts aizsardzībā), kā arī villainās UZPIRKSTĪTES (D. lanata; PSRS ierakstīta Sarkanajā grāmatā) un rūsainās UZPIRKSTĪTES (D. ferruginea) lapas (ievāc pirms ziedēšanas vai tās sākumā). Žāvē ½ st. siltumā (55—60°), tad istabas . Derīgums katru gadu jāpārbauda.

Atkarībā no sugas UZPIRKSTĪTES satur dažādus sirds glikozīdus (villainā UZPIRKSTĪTES apm. 20) ar atšķirīgu biol. aktivitāti. Svarīgākie glikozīdi ir A, B, C, D, E lanatozīdi, purpura glikozīdi A, B un to skaldprodukti digitoksīns, gitoksīns, digoksīns. Pēdējie, sevišķi digitoksīns, organismā ir visstabilākie, lēni uzsūcas, bet tiem ir stipras kumulatīvās īpašības, tāpēc tie jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, pretējā gadījumā var saindēties.

Lieto sirds hron. mazspējas, mirgošanas aritmijas u.c. sirds slimību gadījumā. Izmanto lapu pulveri, tīrus glikozīdus vai dažādus preparātus, kuriem var būt atšķirīgi nosaukumi.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru