MENINGĪTS

Latīņu val.: meningitis
Skaidrojums: gr. mēninx, mēningos smadzeņu plēve

smadzeņu apvalku iekaisums.

Pēc cēloņa un pārmaiņām smadzeņu apvalkos un smadzeņu šķidrumā izšķir strutaino un serozo MENINGĪTS. Ja inf. iekļūst tieši smadzeņu apvalkos pa asins vai limfas ceļiem, rodas primārais MENINGĪTS, bet, ja tā nonāk apvalkos no cita inf. perēkļa organismā, — sekundārais MENINGĪTS. Daudzu, it sevišķi sekundāro MENINGĪTS attīstībā svarīga nozīme ir alerģijai.

MENINGĪTS cēloņi ir dažādi. Primāro strutaino MENINGĪTS ierosina meningokoki, kas bieži mīt cilv. augšējo elpošanas ceļu gļotādā un, mazinoties organisma pretestībai vai pieaugot mikrobu virulencei, var radīt iekaisumu smadzeņu apvalkos. Meningokoki parasti organismā nonāk pa elpošanas ceļiem. Inf. avots ir slims cilv., inficēti priekšmeti un baktēriju nēsātāji. Ar meningokoku ierosināto MENINGĪTS biežāk saslimst ziemas un pavasara mēnešos. (↑ arī meningokoku infekcija.) Sekundāro strutaino MENINGĪTS var ierosināt streptokoki, stafilokoki, pneimokoki, gonokoki, zarnu nūjiņas u.c. mikrobi. Inf. avots var būt iekaisums vidusausī, deguna blakusdobumos, mandelēs, zobos u.c. Strutainais MENINGĪTS var rasties arī galvas traumu, it īpaši galvaskausa lūzuma gadījumā.

Serozo MENINGĪTS visbiežāk ierosina vīrusi (Koksaki, ECHO, ērču un letarģiskā encefalīta, poliomielīta, gripas, epidēmiskā parotīta u.c. vīrusi). Inf. organismā iekļūst gk. caur gremošanas traktu vai elpošanas ceļiem, bet tālāk nervu sistēmā ar asinīm. Enterovīrusi (Koksaki un ECHO), kas pēc īpašībām līdzīgi poliomielīta vīrusiem, bieži atrodami stāvošos ūdeņos. Tie mīt daudzu dzīvn. zarnās un aizdegunē un izdalās ar izkārnījumiem un aizdegunes gļotām. Inficēšanās notiek ar ūdeni, pienu, augļiem u.c. pārtikas produktiem. Šāds inficēšanās veids veicina slimības izplatīšanos.

Biežāk ar šo MENINGĪTS slimo vasarā un rudenī. Serozo MENINGĪTS var ierosināt arī t.s. horiomeningīta vīruss. Ar to epidēmiski saslimst mājas peles, un no tām inf. var pāriet uz cilv. Inf-u var pārnēsāt arī dažādi posmkāji. Inficēšanās notiek gk. caur elpošanas ceļiem, biežāk pavasarī. MENINGĪTS var izraisīt arī tbc (↑ tuberkuloze). sifilisa, brucelozes un daudzu citu inf. ieros-i. Šā sekundārā MENINGĪTS rašanos sekmē nervu audu sensibilizācija, alerģija un dažādi nelabvēlīgi faktori (intoksikācija, trauma, hipovitaminoze, vielmaiņas traucējumi u.c).

MENINGĪTS gaita var būt akūta, subakūta un hroniska. Akūti parasti sākas strutainie un arī virusālie MENINGĪTS. Subakūti un hroniski bieži ir tbc, sifilisa un citu hron. inf. ierosinātie MENINGĪTS. Akūta MENINGĪTS pazīmes parasti parādās 3—14 dienas pēc inficēšanās. Slimības sākuma ir stipras, dažreiz ļoti stipras galvassāpes, slikta dūša, pat vemšana, paaugstināta t, nogurums, sāpes dažādās ķermeņa daļās, var būt caureja, izsitumi, iesnas, sāpēs rīklē u.c. Hron. MENINGĪTS gadījumā ir ilgstošs nogurums, apātija, pamazinātas darbaspējas, svīšana, pastiprināta uzbudināmība, miega traucējumi, miegainība dienā, galvassāpes. Sāpes pastiprina spilgta gaisma, troksnis un citi kairinātāji. Ja uzspiež uz acu āboliem, rodas sāpes, ir muskuļu stīvums, gk. kakla mugurpusē un kāju saliecējos muskuļos.

Smaga MENINGĪTS gadījumā var būt apziņas traucējumi, murgi, uzbudinājums, samaņas zudums. Reizēm rodas locekļu paralīze un galvas smadzeņu nervu (redzes, acs kustību, sejas, līdzsvara un dzirdes nerva) bojājumi. Bieži, it īpaši strutainā MENINGĪTS slimniekiem, ir pārmaiņas asins ainā.

Ārstē tikai slimnīcā, lietojot antibiotikas u.c. līdzekļus. Profilakse. Svarīga ir organisma vispārēja stiprināšana. Laikus jāārstē visas inf. un jālikvidē iekaisuma perēkļi organismā. Nedrīkst ēst nemazgātus augļus un dārzeņus, dzert nevārītu ūdeni un pienu. Slimnieka lietotie trauki un veļa jānovāra.
Dažu MENINGĪTS (primārā strutainā MENINGĪTS, poliomielīta meningeālās formas u.c.) gadījumā nepieciešama karantīna bērniem, kam bijis kontakts ar slimnieku. Pret ērču encefalītu un poliomielīta meningeālo formu lieto specifiskas vakcīnas.
  • Komentāri: 15 no 17
2016-11-15 19:46:24

Ventuniece

Ja vairakas dienas 91 gadus veca sudzas par galvas sapem un ta notiek vaieaku menesa garuma vai tas nav aizdomas par menengitu?

2015-03-01 23:41:19

Arija

es nezinu vai man ir bijusi shi slimiba,bet kad saku sportot un est darzenus un auglus 2 meneshu laika nometu 9kg!tad visi man to baza acis smejas un teica sac est normali,jo bija ta kad apedu vienu bananu man likas esu paredusies,tad pec laika man no visiem tiem parmetumie sagaja griste domashana un vieniga doma kas skaneja galva TU ESI STULBA vairs nekas mena galva nebija tas turpinajas 2 gadus tgd kka esu atkopusies !kas tas varetu kapec ta notika !
?

2015-02-27 02:49:46

rolands

Sveki !!!!! vai tad no visiem shiem gadijumiem neviens nav bijis vakcineets pret meningitis ja ir tad kaads no vakcinas labums!? Vai LV nevakcinee pret meningitis?

2015-01-16 17:24:40

ivo

2002gada bija meningits...sapes galva neaprakstamas
2009 galvaskausa luzums un asins ispludums,,,
un pec 2gaidem pec traumas strutains meningits,,,ari esmu bijis komas bet paldies dievam operacija nebija,,,tagat ir reiboņi galva sapes katru dienu vajakas stiprakas nu kuras nevar salidzinat ar tam sapem,,,atmiņas zudumi pa retam....nu sargiet visi sevi kas piedzivojuši ko lidzigu,,galva mums viena

2014-04-17 11:12:55

?

Ka zinat kad jadodas uz slimnicu?Man galvassapes ir neralas un est es ar negribu visu laiku liekas kad tulit vemsu... Palidziet luudzu jo esaprotu ko darit..

2014-01-11 13:56:38

Viktors

Es slimoju ar menengtu 7 gadu vecuma man sakas peiksi gaju pa ielu un saka sapet galva aizgaju uz majam bij paukstinata tempretura un nakamaj diena tiku slimnica man bij stutojosais menengits noguleju slimnica pus otru menesi slimnica sapes bija nenormalas galva reba dura divas reizes mugurkala un nekas patikams nau pec menengita izlimosans kad paradas iesnas sap galva

2013-03-20 21:55:15

slimniecite

es esmu tagad ar so slimibu slimnica,teiksu ka ir,pats sakums ir vissgrutakkais,bet kad jau ir pagajusas 5dienas,tad viss sak uzlaboties..pec punkcijas nevareju normali pastaigat 4dienas,tas ir normalii??gulu jau slimnica 6dienas,bet varu priecatties,ka man meningitss ir vieglaa stadija un nekas nopietns nav (paldies dieva,jo pirms 3 nedela pazistamu meiteni ar ielika slimnica ar meningitu un vina aizvakar nomira,tapec ta nav joka lieta,ja saslimst ar so drausmigo slimibu)

2013-03-02 10:44:41

Valdis

Ar atriem mani nogadaja slimnica,kur nonacu loti smaga stavokli. Pec divam diennaktim,kad jau biju komaa,arsti pie njema leemumu opereet aiz auss.Naacu pie samanjas tikai peec trim dienaam. Tagad esmu izrakstits no slimnicas,bet ir sekas=man dubultojaas rtedzamais atteels.Teica ka laika jautaajums,staavoklis normalizeessoties.Ir pagaajusas triis nedeeljas,bet uzlabojumu nav! Vai kaads ir sastapies ar saadu probleemu? Pakomenteejiet luudzu!

2013-01-26 14:51:40

Maija

Vakar manu tēti nogādāja infekciju centrā. atklāja strutaino meningītu. viņs ir komā, pie elpināšanas aparātiem. varbūt šeit ir kāds kurš ir izgājis cauri šim, un var pastastīt, kā izķepurojās, cik ilga laikā, un kā ir pēc šī strutainā meningīta izslimošanas? vai varbūt kāds kuram kāds tuvs cilvēks ir izgājis tam cauri. kādas vispār ir izredzes? Ceru ka kāds varēs kaut drusciņ pastāstīt saprotamā valodā, bez specifiskiem svešvārdiem. Jau iepriekš liels paldies!

2012-10-12 15:57:53

Eds

Pashlaik gulju slimnica jau otro reizi ... Pirmo reizi delj galvasapem un temperaturas 2 nedeljas noguleju 2 reiz taisija punkciju . Biju domajis ka jau viss esmu vesels , pec nedeljas majas noguljot itka gulju ir labi bet kad pieceljos pec laika atkal

2012-01-04 12:59:56

ivo

ja es ar meningitu slimoju 2reizes
un vel ar galvaskausa luzumu un asins isludumu galva
ja sapes ir nenormalas viens labums ka esi bez samanas tad neko nejuti....pec muguras punkcijas nevar celties 1stundu

2011-12-08 12:53:41

Kristīne

Man meningits bija ziemā kad man bija 10 gadi.
Tas vnk tik pēkšņi sākas uzreiz ejot pa ielu saakaas galvas sapes un reiboņi.. guleju slimnicā 2 nedeljas.
un tagat visu laiku sap galva.

2011-10-26 13:08:20

....

Mairim??'skiet vai jums arsts atlava uzreiz celties pec muguras punkcijas,un vai vispar kadam ta ir taisita?'

cik saprotu, tad punkcija ir vienīgais veids, kā noteikt vai ir meningīts, tiek saskaitīts inficēto šūnu skaits. un jāā, man arī ārsts ieteica kādas divas stundas pagulēt uz sāna (tādā pašā pozā kā punkcijas laikā) un necelties, vēlams arī nekustēties.

2011-09-22 19:40:20

maris

skiet vai jums arsts atlava uzreiz celties pec muguras punkcijas,un vai vispar kadam ta ir taisita?

2011-08-16 18:59:18

Alvis

Man, 26g., meningīts ir bijis divas reizes, un abas reizes vasaras beigas un rudens. Godīgi sakot pat ienaidniekam ko tādu nenovēlētu, tās galvas sāpes nav izturamas, dažbrīd ir tik traki, ka ir vienalga ko dara, kaut vai griež un dur, lai tik nesāpētu. Abas reizes ierosinātāju īsti nenoskaidroja, tjipa infekcija, bet neko konkrētu tā arī nepateica, tik pēc analīzēm secināja ka serozais meningīts. Tas manu ikdienu nav ietekmējis, ja nu vienīgi ik pa laikam nedaudz iesāpās galva.
Katrā ziņā sajūtot stipras sāpes galvā (visā), nelabu dūšu, sāpes kustinot acis, pēc iespējas ātrāk griezties pie ārsta un slimnīcā, jo ātrāk sāks ārstēt, jo vieglāk pārslimot. Un jālieto maksimāli daudz ūdens dienā ~5 l, un pretiekaisuma zāles.

Pievienot komentāru