DEGUNA BLAKUSDOBUMI

Latīņu val.: sinus paranasales

atveras deguna dobumā: pieres kaula dobums, spārnkaula dobums, augšžokļa (Haimora) dobumi un sietiņkaula šūnas.

DEGUNA BLAKUSDOBUMI ir skaņu rezonatori. Tos klāj gļotādadeguna dobuma gļotādas turpinājums, tāpēc arī iekaisums no deguna dobuma pa gļotādu var pāriet uz DEGUNA BLAKUSDOBUMI. Pieres kaula dobums atrodas pieres kaula zvīņā (uzacu loka līmenī) un ar starpsienu pa viduslīniju sadalīts 2 (parasti simetriskās) daļās, kas atveras deguna dobuma vid. ejās. Jo lielāks pieres kaula dobums, jo vairāk izteikti uzacu loki. Augšžokļa dobumi aizņem visu augšžokļa kaula ķermeni un atveras deguna dobuma vid. ejās, bet to apakšējās sienas atrodas apakšējās ejas līmenī.

Strutainu iekaisumu gadījumā šos dobumus atver uz deguna dobuma apakšējām ejām, lai strutas izdalītos pa deguna dobumu. Dobumu apakšējā sienā reizēm beidzas acu zobu un lielo dzerokļu saknes, kuru sastrutojumi var radīt augšžokļa dobumu iekaisumu. Tā kā ļoti tuvu dobuma augšējai sienai iet trijzaru nerva zars, šāds iekaisums var radīt arī trijzaru nerva neiralģiju.

Spārnkaula dobums atrodas spārnkaula ķermenī un ar starpsienu daļēji sadalīts 2 (bieži nesimetriskās) daļās. Tas atveras deguna dobuma augšējā mugurējā daļā. Tā lielums var būt ļoti dažāds. Arī sietiņkaula šūnas ir ļoti dažāda lieluma un atveras deguna dobuma augšējās un vid. ejās.

Attēls: Deguna blakusdobumi. 1 — pieres kaula dobums; 2 -— sietiņkaula dobumi; 3 — augšžokļa dobums; 4 — degungals; 5 — deguna mugura; 6 — deguna sakne
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru