lakstaugu sulīgās daļas (saknes, lapas vai lapu kāti, augļi), ko lieto uzturā; augu izcelsmes uzturlīdzekļi.

Izšķir lapu DĀRZEŅI (kāposti, salāti, spināti, dilles, skābenes, rabarberi), ziedu DĀRZEŅI (ziedkāposti), sakņu DĀRZEŅI (burkāni, bietes, redīsi, kāļi, rutki, pētersīļi), augļu DĀRZEŅI (tomāti, gurķi, ķirbji, pipari, pākšaugi); pie DĀRZEŅI nosacīti pieskaita arī kartupeļus.
DĀRZEŅI ir liela nozīme gremošanas orgānu normālā darbībā. Šķiedrviela un pektīnvielas veicina zarnu peristaltiku un iztukšošanos. DĀRZEŅI organiskās skābes un aromātiskās vielas rosina ēstgribu un gremošanas sulu izdali. DĀRZEŅI ir galvenais C vit. un nozīmīgs citu vit. avots uzturā.

Galvenā DĀRZEŅI sastāvdaļa ir ogļhidrāti — gk. cietes veidā. Olbv. DĀRZEŅI ir ļoti maz, izņemot pākšaugus. Bioloģiski pilnvērtīgas ir kāpostu olbv., jo tās satur cilv. dzīvībai nepieciešamās aminoskābes. Tauku daudzums DĀRZEŅI ir ļoti niecīgs.
DĀRZEŅI ir ļoti nozīmīgs minerālvielu, sevišķi kālija, kā arī kalcija, magnija, fosfora sāļu un mikroelementu (joda, mangāna, cinka, dzelzs, vara, kobalta, molibdēna, broma u.c) avots.
DĀRZEŅI satur arī fermentus un miecvielas. Dārzeņiem ir svarīga nozīme sārmu un skābju līdzsvara uzturēšanā organismā. Organisma audu reakcija normālos apstākļos ir tuva neitrālai. Dzīvn. izcelsmes uzturlīdzekļi, kas bagāti olbv.-m, izraisa skābu reakciju; tās neitralizēšanai organismā tiek izlietotas DĀRZEŅI bāziskās minerālvielas.

Pēc ķīm. sastāva DĀRZEŅI ir ļoti dažādi; piem., kartupeļi satur daudz cietes, bietes — cukura, skābenes — organisko skābju, zaļie zirnīši — olbv., sīpolifitoncīdu, dilles — aromātisko vielu; kāposti — C vit., burkāni — karotīna.
DĀRZEŅI enerģētiskā vērtība ir dažāda, bet nav liela. DĀRZEŅI ķīm. sastāvu un enerģētisko vērtību ↑ raksta uzturs 8. tabulā. Dienas deva pieaugušam cilv. — 300 g kartupeļu un 400 g citu dārzeņu. Svaigi DĀRZEŅI (piem., burkāni, kāļi) pirms lietošanas rūpīgi jāmazgā tekošā ūdenī un jānoskalo ar verdošu ūdeni, jo uz tiem var būt inf. slimību ieros., zarnu parazītu olas, kā arī lauks, ķīmikālijas.
  • Komentāri: 3 no 3
2014-10-01 18:22:22

Žanete

Ļoti noderēja 6.klases sacerējumam par dārzeņiem:))

2010-09-13 16:45:26

Anilafa

Paldies, ļoti noderēja 6.klases sacerējumam par dārzeņiem! :)

2009-06-10 18:57:47

zane

Gudri, gudri! :)

Pievienot komentāru