ABSCESS

Latīņu val.: abscessus
Skaidrojums: lat. abscessus augonis < abscedere atdalīties

- norobežota strutu uzkrāšanās audos sakarā ar iekaisumu vai citu procesu, veidojot noslēgtu dobumu.

Tā ierosinātāji visbiežāk ir stafilokoki, streptokoki vai citi strutas radoši mikrobi. Strutu sakrāšanās rada t paaugstināšanos līdz 39 un vairāk, drebuļus, svīšanu, nespēku, organisma saindēšanos ar audu sabrukšanas produktiem un mikrobu toksīniem.

Zemādas ABSCESS gadījumā rodas arī pietūkums, sāpes, apsārtums. ABSCESS lokalizācija var būt dažāda.

Smadzeņu ABSCESS attīstās galvas smadzenēs pēc galvaskausa vai deguna blakusdobumu traumām, vidusauss iekaisuma vai metastātiski no kāda cita sastrutojuma organismā, mikrobiem iekļūstot smadzenēs ar asins plūsmu.

Plaušu ABSCESS veidojas vienā vai abās plaušās pēc plaušu karsoņa, svešķermeņa iekļūšanas vai kādas citas slimības komplikācijas.
Periapendikulārs ABSCESS — sastrutojums ap aklās zarnas piedēkli pēc tā plīšanas.
Paranefrītisks ABSCESS — sastrutojums audos ap nieri.
Periproktītisks ABSCESS — sastrutojums ap taisno zarnu pēc ievainojumiem, hemoroīdu iekaisumiem.
Retromammārs ABSCESS rodas krūts dziedzera strutainu iekaisumu gadījumā.
Aknu ABSCESS — viens vai vairāki norobežoti strutu dobumi aknās, rodas sakarā ar strutainiem gremošanas orgānu iekaisumiem, žultspūšļa sastrutojumiem u.tml.
Nieru ABSCESS — parasti sekundārs norobežots, strutains nieru garozas iekaisums pēc furunkuliem, angīnas, septiskām slimībām un smagiem sastrutojumiem citos orgānos.
Slīdošais ABSCESS (arī aukstais ABSCESS) — strutu sakopojums, kas radies citur un noslīdējis uz leju, piem., cirkšņu apvidū — ielaistas mugurkaula tbc gadījumā.

Strutām sakrājoties, ABSCESS var izlauzties uz blakusorgāniem un audiem; tam seko jaunu ABSCESS veidošanās. Ja strutas izlaužas uz āru, var sākties uzlabošanās, bet gandrīz nekad nenotiek pilnīga izveseļošanās bez ārstēšanas, jo strutas saglabājas atsevišķās ABSCESS kabatās.

Ārstēšana ķirurģiska — ABSCESS dobuma un tā kabatu plaša drenāža, parasti slimnīcā.

Profilakse. Stingra san. hig. normu ievērošana; injekcijas izdara tikai med. personāls.
Laikus jāārstē strutainās slimības, it īpaši zobu, mandeļu, vidusauss un deguna blakusdobumu sastrutojumi, jāizoperē hemoroīdi u.tml.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru