KOMPRESE

Skaidrojums: fr. compresse < lat. compressus saspiests

pārsējs, ko uzliek ārstn. nolūkā. Izšķir sausas un mitras KOMPRESE.

Sausas KOMPRESE pagatavošanai ņem vairākkārt salocītu sterilas marles gabalu, virs tā uzliek higroskopiskas vates kārtu un piesaitē pie ārstējamās vietas. Lieto ievainojumu (apdegumu, sasitumu u.c.) aizsargāšanai no ārējiem kairinājumiem un netīrumiem, var arī izmantot, lai radītu siltuma sakrāšanos un mainītu asinsapgādi ārēji nebojātā ķermeņa daļā.

Mitra auksta KOMPRESE. Vairākkārt salocīta mīksta auduma gabalu saslapina aukstā ūdenī un uzliek neilgu laiku (2—3 min.) uz slimās ķermeņa daļas. Lieto dažādu slimības procesu, kā arī sasitumu u.c. ārstēšanā.

Mitra sildoša KOMPRESE. Vairākkārt salocītu atbilstoša lieluma drānas gabalu samitrina istabas t ūdenī un stingri nogriež, tad cieši piespiež pie slimās vietas un virsū uzliek par auduma gabalu lielāku vaskadrānu, komprespapīru vai polietilēna plēvi. Virs tā liek biezu kārtu vates, flaneļa vai vilnas audumu, lai saglabātos siltums, kas rodas zem kompreses. Arī šai kārtai jābūt lielākai par iepriekšējo un pilnīgi tā jānosedz. KOMPRESE jāpiesaitē tā, lai cieši piegulētu ķermenim, nenoslīdētu un arī netraucētu slimnieku.

Sildošai KOMPRESE jāsedz stipri lielāks laukums par slimo vietu, piem., plaušu slimību gadījumā, liekot KOMPRESE uz krūškurvja, jāsedz arī plaušu galotnes. Apsaitējot krūškurvi, saitei jāiet pāri plecam, lai KOMPRESE nenoslīdētu uz vēdera. Sildošo KOMPRESE atstāj uz 10—12 st.; slimniekam jāguļ zem segas.

Pēc KOMPRESE noņemšanas ādai jābūt siltai un mitrai. Pēc tam āda jānoberzē ar degvīnu, odekolonu vai etiķi, jānoslauka ar dvieli sausa. It sevišķi tas nepieciešams, ja KOMPRESE liek atkārtoti. Pēc KOMPRESE noņemšanas 1 st. jāatpūšas guļus. Sildoša KOMPRESE rada asinsvadu ilgstošu paplašināšanos, palielina asins pieplūdumu ādai un dziļāk guļošiem audiem; tas veicina iekaisuma uzsūkšanos un sāpju samazināšanos. Šādu KOMPRESE liek uz krūškurvja, piem., plaušu karsoņa ārstēšanai, uz vēdera — kuņģa un zarnu, aknu, ginekoloģisko u.c. slimību gadījumā.

KOMPRESE atkārto pēc vajadzības — liek katru dienu, katru otro dienu vai arī maina no rīta un vakarā. Sildošai KOMPRESE ūdens vietā var lietot degvīnu vai spirtu, kas atšķaidīts ar ūdeni 1:1, 1:2, 1:3. Šāda KOMPRESE ātrāk izžūst un biežāk jāmaina. Iedarbības pastiprināšanai var lietot etiķi (ar ūdeni 1:3), sāli (1 ēd.k. uz 1l ūdens). Var izmantot arī dažādus medikamentus, lai pastiprinātu KOMPRESE iedarbību, piem., kumelīšu novārījumu kā dezinficējošu līdz., nātrija salicilāta šķīdumu (10% ) pret reimatiskām locītavu slimībām, kampareļļu (pret angīnu, auss iekaisumiem). svina ūdeni u.c.

Sautējošas KOMPRESE (sausas un mitras) lieto kādas ķermeņa daļas ilgstošai un spēcīgai sildīšanai. Šajās KOMPRESE izmanto vielas, kas slikti vada siltumu. Sausu sautējošu KOMPRESE gatavo no dažādām sausām beramām vielām, piem., no smiltīm, graudiem (vislabāk — auzu), pelniem u.c. Izvēlēto vielu sasilda līdz 50°, ieber vajadzīgā lieluma un formas maisiņā un uzliek tā, lai maisiņš cieši piegulētu ārstējamai vietai.

Mitrām sautējošām KOMPRESE visbiežāk izmanto linsēklas, auzas, miežu putraimus, kurus sasilda nelielā verdoša ūdens daudzumā, līdz veidojas bieza putriņa, ko ievieto drēbes maisiņā, uzliek uz slimās vietas un nostiprina ar pārsēju; t jābūt zemākai nekā sausajai KOMPRESE, lai nerastos dedzinoša sajūta. Mitra sautējoša KOMPRESE rada vienmērīgāku, ilgstošāku un dziļāku asinsvadu paplašināšanos nekā sausa (tāpat kā sildošās ūdens KOMPRESE). Līdzīgi sautējošām KOMPRESE iedarbojas arī dūņu, parafīna, ozokerīta procedūras. Pie ārstn. KOMPRESE pieder arī KOMPRESE ar ziedēm, pastām (cinka, svina, dzīvsudraba savienojumiem u.c.).
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru