gremošanas orgāns, kas piedalās dažādos vielmaiņas procesos.
Atrodas zem diafragmas vēdera dobuma augšējā daļā, labajā paribē, pakrūtē un nedaudz kreisajā paribē. Aknas aso priekšējo malu var sataustīt aiz labā ribu loka, bet noapaļotā mugurējā mala pieguļ diafragmai un mugurkaulam. Aknas augšējā virsma ir izliekta, daļēji saistīta ar diafragmu, apakšējā virsma plakana, vērsta pret iekšējiem orgāniem. Apakšējā virsmā ir 2 gareniskas rievas un 1 šķērsrieva, kas Aknas sadala vairākās daivās. Šķērsrieva jeb Aknas vārtos ieiet Aknas artērija, vārtu vēna un nervi, bet no tās iznāk labais un kreisais Aknas izvadkanāls.

Aknas sastāv no Aknas daiviņām (diametrs 1—1,5 mm). Ap katru daiviņu ir nedaudz saistaudu, kuros atrodas sīki vārtu vēnas un Aknas artērijas zariņi. No pēdējiem daiviņā ieiet venozi kapilāri; to sienas sastāv no īpašām zvaigžņveida šūnām, kas cieši pieguļ Aknas baļķīšiem. Šīm šūnām ir svarīga nozīme Aknas darbībā. No venozajiem kapilāriem daiviņas centrā izveidojas centrālā vēna, kas aizvada venozās asinis. Aknas venozās asinis aizplūst pa Aknas vēnām.
Aknas šūnas nepārtraukti izstrādā žulti, kas vispirms nonāk žults kapilāros, tad žults vadiņos un pa Aknas vārtiem aizplūst pa labo un kreiso A izvadkanālu. Tie saplūst kopējā izvadkanālā, kas, savienojoties ar žultspūšļa izvadkanālu, veido kopējo žultsvadu. Tas atveras divpadsmitpirkstu zarnā, kur žults ieplūst barības sagremošanas laikā. Pārējā laikā tā sakrājas žultspūslī (vesica fellea), kas ir žults rezervuārs (tilpums 50—60 ml) un atrodas Aknas apakšējā virsmā. Aknas saņem ap 30% (1500 ml) asiņu no sirds minūtes tilpuma: 1/4 pa A artēriju un 3/4 — pa vārtu vēnu. Tā kā starp abu asinsvadu zariem ir daudz anastomožu, Aknas šūnas saņem jauktas asinis. Plašajā kapilāru gultnē asinis plūst lēni, tajās esošās vielas var ilgāk būt saskarē ar Aknas šūnām. Aknas kapilāru sienas ir ļoti caurlaidīgas, tāpēc tajās rodas daudz olbaltumvielām bagātas limfas (1/3—1/2 visas organismā producētās limfas).

Aknas ir asiņu depo orgāns un regulē venozo asiņu pieplūdi sirdij. Tās ir arī centrālais vielmaiņas orgāns, kurā nonāk visas zarnās uzsūktās vielas — aminoskābes, vienkāršie cukuri, glicerīns, taukskābes. Aknas pārveido šīs vielas produktos, ko visu audu šūnas izmanto savām enerģijas un uzbūves vajadzībām.

Aknas nozīme ogļhidrātu maiņā. Aknas pārvērš vienkāršos cukurus koloidālā saliktā cukurāglikogēnā, ko spēj sintezēt arī no aminoskābēm un taukskābēm. Glikogēna sintēzē piedalās insulīns un dažādi fermenti. Glikogēna krājumi aknās var sasniegt 1/5 orgāna masas, vajadzības gadījumā Aknas glikogēnu atkal pārvērš vienkāršajā cukurāglikozē un iepludina asinīs. Tādējādi Aknas piedalās cukura daudzuma regulācijā asinis. Šajā procesā piedalās hormoni un darbojas arī sarežģīts reflektorisks mehānisms, kas saistīts ar hipotalāmu, iegarenajām smadzenēm un simpātiskajiem nerviem. Ja Aknas šūnās pastiprinās glikogēna pārvēršana glikozē (lielā satraukumā u.c.) vai Aknas šūnas nespēj fiksēt glikogēnu (aknu ciroze, taukainā deģenerācija u.c), var iestāties hipergli-kēmija un ar to saistītā glikozūrija.

Aknas nozīme olbaltumvielu maiņā. Apm. 20% organismā uzsūkto aminoskābju nepārveidotas caur Aknas ieplūst vispārējā asinsritē. No tām audu šūnas veido savas olbv. No aminoskābēm Aknas sintezē asins plazmas olbv., kas svarīgas asins recēšanā (fibrinogēnu, protrombīnu u.c). Daļu uzsūkto aminoskābju Aknas dezami-nē. Šajā procesā atbrīvoto amonjaku Aknas sintezē par urinvielu, kas izdalās no organisma caur nierēm. Aknās rodas arī purinu maiņas galaprodukts — urīnskābe.

Aknas nozīme tauku maiņā. No gremošanas trakta tauki gk. pa limfas ceļiem un tikai neliela daļa caur Aknas nonāk vispārējā asinsritē. No taukskābēm Aknas sintezē sugai specifiskus taukus. Aknās nepiesātināto taukskābju ir relatīvi vairāk nekā citos organisma audos. Aknas sintezē holesterīnu un lecitīnu, noārda dažādus steroīdus. Ja ogļhidrātu oksidācija traucēta, aknās no taukskābēm rodas ke-tonvielas. Pareizai tauku maiņai aknās nepieciešamas t.s. lipotropiskās vielas — lecitīns, holīns, metionīns u.c. Ja uzturā to nav, aknās palielinās tauku daudzums. Normālai Aknas funkcijai nepieciešami ari B grupas, C u.c. vit. No provitamīna karotīna aknās rodas A vit. Olbv. un tauku maiņu aknās regulē sarežģīts neirohumorāls mehānisms.

Aknas darbojas kā fiziol. barjera, kas aiztur un padara nekaitīgas dažādas zarnās uzsūktas indīgas vielas, piem., fenolus, savienojot tās ar sērskābi vai glikuronskābi. Šie savienojumi ir nekaitīgi, un tos izdala nieres. Aknas neitralizē arī dažādas organismā ievadītas farmakoloģiskas vielas, aiztur dažus metālus (varu, dzīvsudrabu, svinu).

Att. Aknu apakšējā virsma: 1 — žultspūslis: 2 — aknu apajā saite; 3 — žultspūšja izvadkanāls; 4 — kopējais aknu izvadkanāls; 5 — aknu artērija; 6 — vārtu vēna; 7 — kreisā aknu daiva; 8 — apakšējā doba vēna; 9 — kopējais žultsvads; 10 — labā aknu daiva

Att. Aknu daiviņa; 1 — aknu balķīši; 2 — žultsvadiņi; 3 — aknu artērijas zars; 4 — starpdaiviņu vēna; 5 — centrālā vēna
  • Komentāri: 11 no 11
2016-10-25 09:56:09

elita

par ko liecina jūtīgums paribē?

2013-08-01 18:46:27

andris

man ir58 gadi,jau gadus 15 uz vedera ir venu raksts,sieva smejas:tas no dzemdibam.Jutos labi,apetite normala,stradaju videji fizisku darbu:diemzel ir liekais svars.

2013-03-20 21:13:41

Janis

Man ir neskaidrs jautajums. Pavisam nesen man izdarija USG izmeklejumu aknam.
Bija izdarits ieraksts sledziena, - CC izmera 17.cm
Visu parejo es sapratu, bet tiesi, kas CC es nesapratu.

2012-08-30 13:27:50

Baiba

Taa kaa seit ir aprakstiits par aknaam,tad nu man ir taads jautaajums. Ja man ir regulaaras un asas saapes ribu rajonaa gan labajaa,gan kreisajaa pusee un iet uz muguras pusi liidziigas saapes,kaa arii tuvu sirdij ir juutamas saapes un duurieni,taa arii ir kaada aknu slimiiba vai tas vareetu buut kas cits.?un ko dariit,ka aarsti neko nevar liidzeet un pateikt,kas iisti man kais?

2010-10-20 17:22:51

silvija

no seruma hepatita ,cilveks klust resns?

2010-10-06 11:58:44

Zane

Vai sāpes aknās, pēkšņi galvasreiboņi,apetītes zudums,nelabums pēc ēdienreizēm izteikts nogurums(kas iepriekš nav bijis novērots,un kļūst arvien izteiktāks) ir pazīmes, kuras varētu norādīt uz kādu nopietnu aknu saslimšanu?
Ja jā, tad kas ietekmē slimības attīstību?

2009-06-09 18:14:59

Rutai

Vai labi zinat ,ka nieze jums no aknām (vai ir uzstādīta diagnoze)Nieze un durstīšana var būt arī pie nervu,ādas,cukura diabēta slimībām.Man lieliski palīdz iknedēļas pirts apmeklējumi.Pēc pirts 4-5 dienu nekādu problēmu.Pirtij obligāti jābūt slapjajai ar lāvu.Ļoti svarīgi ir nepārforsēt.Man pagāja gads līdz vadoties pēc savām izjūtām es izstrādāju individuālu programmu.Dermatologi nezkapēc pirti ne visai iesaka.Tā viņu problēma vadieties bēc savām izjūtām.Nav vēlams arī lietot dezodorantus kuri var pastiprināt niezi.Ja nieze sāk mocīt naktī der norīvēties ar rupju slapju dvieli.Un pēc iespējas mainīt gultasveļu un apakšveļu.Der arī regulāri lietot organismu atīrošas zāļu tējas.Jo vairāk organisms atīrīsies caur aknām un nierēm,jo mazāk toksīni spiedīsies ārā caur ādu un nieze mocīs mazāk.Neticu gan,ka var 100% no tās tikt vaļā bet 80% ar jau ir super.P.s.mērenības ar alhoholu tas izraisa vissmagāko ādas niezi(diennakti pēc lietošanas)Nesmēķēju,bet pieļauju ,ka tāpat.

2009-05-06 11:36:46

Rutai

Ja saprotat angļu valodu, apskatiet http://answers.google.com/answers/threadview/id/267357.html, ja nē šo pašu linku iekopējiet pie translate.google.com un dabūsiet tulkojumu (dīvains, bet daudzmaz saprotams)

2009-05-04 22:57:03

Ruta

Vai ir iespējams novērst visa ķermeņa neciešamo, intensīvo niezi, kas rodas pie aknu slimībām?

2009-01-22 17:07:41

jolantai

Vai Tev, Jolanta, paliks vieglāk no tā, ja kāds pateiks, ka aknas var sāpēt?
Nedomāju, ka pat pieredzējis dakteris varētu uzstādīt diagnozi par sāpēm aknās bez izmeklēšanas klātienē.
Ja sāp pa retam - domā, ko ēdi/dzēri un cik daudz.
Ja sāp regulāri, tad žigli pie daktera!

2009-01-21 11:22:11

jolanta

vai aknās var būt sāpes ,paribē?

Pievienot komentāru