RAUGVEIDA SĒŅU IEROSINĀTĀS SLIMĪBAS

Latīņu val.: candidamycoses superficiales

ādas un gļotādas slimības, ko ierosina Candida ģints sēnes (mājo uz cilv. ādas, mutes dobumā, zarnās, atrodas arī uz augļiem un dārzeņiem).

Raugveida sēņu iekļūšanu ādā un gļotādā sekmē bojājumi: macerācija, meh. traumas, skābju un sārmu radītie apdegumi u.c. Nozīme ir vielmaiņas traucējumiem (piem., cukura diabēta gadījumā), dažāda veida imunoloģiskajām pārmaiņām, cilv. vecumam, dzimumam, kā arī patogēno sēņu virulencei.
Visbiežāk raugveida sēnes bojā ādu roku pirkststarpās, mutes kaktiņos, cirkšņos, kā arī gūžu, padušu, krūšu kroku un anālās atveres apvidū. Šiem bojājumiem ir raksturīga raga kārtas macerācija un atslāņošanās. Rodas tumšsarkanas, mitras, spīdīgas erozijas, ko apņem bālgana, bārkstaina, atslāņojusies raga kārta. Adas kroku dziļumā, bojājuma perēkļa perifērijā uz veselās ādas ir sīkas erozijas ar tādu pašu bārkstainu atslāņotu raga kārtu. Ir nieze.
Raugveida sēnes mutes dobuma gļotādā ierosina iekaisumu (stomatītu, glosītu); visbiežāk tas ir zīdaiņiem. Uz mutes dobuma gļotādas un mēles veidojas bālgani vai dzelteni, viegli noņemami aplikumi. Bērniem šī slimība parasti ir akūtā formā.
Pieaugušajiem stomatīta un glosīta gaita hroniska. Raugveida sēnes var ierosināt arī maksts gļotādas, dzimumlocekļa galviņas un priekšādas iekaisumu.

Ārstēšanu noteic dermatologs. Uzturā jālieto produkti, kas satur B grupas vit-us (gaļa, aknas, olas, piens, siers). Ieteicami organismu spēcinoši līdz., joda preparāti, antibiotikas.

Profilakse. Aizsargāt ādu un gļotādu no izsutumiem, meh. traumām, skābju un sārmu iedarbības.
  • Komentāri: 1 no 1
2012-10-16 13:32:10

jolanta

Laikam redaktore sajauca, jo kategoriski ir aizliegts lietot B grupas vitaminus un antibiotikas.

Pievienot komentāru