MENSTRUĀCIJA

Skaidrojums: lat. menstruus ikmēneša

— periodiska, regulāra dzemdes asiņošana, kas ir komplicētu ciklisku fiziol. pārmaiņu izpausme.

MENSTRUĀCIJA raksturs un norise ir atkarīga tiklab no tā, cik pareizi darbojas olnīcas un dzemde, kā arī no tā, cik normāli funkcionē pārējās orgānu sistēmas. Hipofīzes priekšējā daiva izstrādā fizioloģiski aktīvas vielas (gonadotropīnus), kas regulē olnīcu darbību. Hipofīzes funkciju savukārt regulē CNS.
MENSTRUĀCIJA norisi var ietekmēt arī citu iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi, nepareiza vielmaiņa, asinsrites sistēmas slimības, hipovitaminozes, inf. slimības, intoksikācija.

Pirmā MENSTRUĀCIJA parasti parādās 12—14 g. vecumā, kad olnīcās nobriest olšūna un sāk izdalīties dzimumhormoni. Ne vienmēr pirmajām MENSTRUĀCIJA ir regulārs raksturs — kādu laiku to var arī nebūt; MENSTRUĀCIJA var būt saistītas arī ar stipru asiņošanu, sāpēm u.c. slimīgām parādībām. To cēloņi var būt dažādi dzimumorgānu vai pārējo orgānu darbības traucējumi. MENSTRUĀCIJA izbeidzas 45—50 g. vecumā, kad olnīcas pakāpeniski pārstāj darboties (klimaktērijs).

MENSTRUĀCIJA nav grūtniecības periodā un ļoti bieži arī bērna zīdīšanas laikā. Laika posmu no vienas menstruācijas 1. dienas līdz nākamās menstruācijas 1. dienai sauc par menstruālo ciklu. Tas var ilgt no 21 līdz 35 dienām, visbiežāk tā ilgums ir 28 dienas. MENSTRUĀCIJA parasti ilgst 3—5 dienas. Normāli asins zaudējums nav liels (50—150 ml); asinis ir tumšas, ar gļotu piejaukumu, bez recekļiem. Menstruālā cikla laikā olnīcā un dzemdē notiek savstarpēji saistītas cikliskas pārmaiņas.

Cikls sākas ar olšūnas (tā atrodas pūslītī — folikulā) nogatavošanos. Sājā laikā (28 dienu garam menstruālajam ciklam tas ilgst apm. 14 dienas) olnīca izdala estrogēnos hormonus, kas veicina dzemdes gļotādas atjaunošanos un sabiezēšanu. Dzemdes gļotādas virspusējais (funkcionālais) slānis kļūst 4—5 reizes biezāks. 12.—16. cikla dienā notiek ovulācija — nobriedušais folikuls plīst, olšūna (ovocīta stadijā) iziet no olnīcas un nonāk vēdera dobumā. Šeit olšūnu uztver olvada bārkstis, un tā iekļūst olvadā, kur labvēlīgos apstākļos notiek apaugļošanās. Pārplīsušā folikula vietā rodas iekšējās sekrēcijas dziedzerisdzeltenais ķermenis, kas izdala hormonu progesteronu. Progesterons rada pārmaiņas dzemdes gļotādā (tā sabiezē, kļūst pilnasinīga, sākas dziedzeru sekrēcija). sagatavojot to apaugļotas olšūnas uzņemšanai.

Ja olšūna apaugļojas, dzeltenais ķermenis pastāv pirmos 3—4 grūtniecības mēn., pēc tam tā funkciju pārņem placenta. Ja grūtniecība neiestājas, dzeltenais ķermenis menstruālā cikla beigās (apm. 28. dienā) iet bojā un progesterona daudzums asinīs samazinās. Dzemdes gļotādas funkcionālais slānis noārdās un kopā ar asinīm izdalās no dzemdes dobuma — sākas MENSTRUĀCIJA. Pēc tam viss cikls sākas no jauna un dzemdes gļotāda atkal atjaunojas.

Pirms MENSTRUĀCIJA piebriest krūts dziedzeri, reizēm rodas izsitumi uz sejas. MENSTRUĀCIJA laikā var būt gremošanas orgānu darbības traucējumi (aizcietējums, slikta dūša, pat vemšana). Dažām sievietēm novērojama pastiprināta uzbudināmība, citām — apātija, var būt miega traucējumi. Dažreiz nedaudz paaugstinās ķermeņa t, mainās asins sastāvs. Veselām sievietēm šīs parādības ir niecīgas un vispārējus traucējumus nerada.

MENSTRUĀCIJA laikā sievietes organisms ir jutīgs pret dažādiem nelabvēlīgiem ārējās vides faktoriem, kas var būt par cēloni daudzām ginekoloģiskām slimībām. Dzemdes dobums ir atvērts, tāpēc slimību ieros-i var viegli tajā iekļūt, ierosinot dzemdes gļotādas iekaisumu (endometrītu). Inf. no dzemdes var iekļūt olvados, bet no turienes — vēdera dobumā.

Ginekoloģisku slimību profilaksē stingri jāievēro personiskā higiēna. Jālieto sterili (ar karstu gludekli izgludināti) hig. spilventiņi, kas vairākas reizes dienā jāmaina. Vismaz divreiz dienā ārējie dzimumorgāni jāmazgā ar remdenu vārītu ūdeni. Ķermeņa higiēnai izmanto dušu (vannā mazgāties nedrīkst). Tāpat aizliegts izdarīt maksts skalošanu. Arī peldēšanās nav pieļaujama.
MENSTRUĀCIJA laikā jāvairās no fiz. un garīgas pārpūles, arī no darba nelabvēlīgos meteoroloģiskos apstākļos. Nav ieteicams lietot kairinošus, asus; ēdienus un alkoholu, jo tie var pastiprināt asiņošanu. MENSTRUĀCIJA laikā kategoriski aizliegta dzimumdzīve.

Ja MENSTRUĀCIJA noris normāli, sieviete var strādāt ierasto darbu. Ja MENSTRUĀCIJA ir neregulāras, ilgstošas, ar lielu asins daudzumu vai sāpēm (↑ menstruāciju traucējumi), nepieciešama ginekologa konsultācija. Bez ārsta ieteikuma nedrīkst lietot medikamentus (hormonus vai citus preparātus).

Attēls.Menstruācijas. Pārmaiņas olnīcās un dzemdes gļotādā menstruālā cikla laikā. I — proliferācijas (dzemdes gļotādas atjaunošanās) fāze; II — sekrēcijas fāze; III — menstruācijas fāze; IV — dzemdes gļotāda grūtniecības laikā; a — folikula nogatavošanās; b — ovulācija; c — dzeltenā ķermeņa veidošanās; d — dzeltenā ķermeņa izzušana
  • Komentāri: 15 no 18
2017-10-23 13:08:25

Rihards Annika Zvīņa

Labais!

2017-03-13 21:19:59

Veronikai

zēniem tas ir pilnīgi normāli

2017-03-13 17:25:05

Veronika

Man ir 21 gads un man vel nav sākušās mēnešreizes. Tas ir normāli ?

2016-05-16 19:31:23

dace

Ko man darit ja menešreizes katru menesi paliek mazák

2016-05-16 19:28:05

dace

Ko man darit ja mènešreizes ir katru menesi mazák paredzèto dienu?

2016-01-10 10:11:26

Linda

Mēnešreizes kavejas apmeram 2 nedeļas, grutniecibas tests negativs, lai dotos pie ginekologa nepietiek finanses, bieži paradas baldi, staipigi izdalijumi, nekas īaši nav mainijies, tikai lies iztraukums! Kas notiek, kpc tā?

2015-08-13 23:34:58

Anastasija

Labdien man sākas pirmās menesreizes betona n bet ilgu laiku nebeidzas velos uzinatkp

2014-12-01 18:51:22

Dace

Lasot sos komentarus nolemu uzrakstit.Man saja problemu Nav .gribetu ieteikt pardomat ik vienai sievietei par kontracepcijas tabletem tas loti ietekme menustracijas .un ari padomat par sex biezumu jo ari tad ietekme organism.

2013-10-18 16:16:05

Annija Balina

Labdien ko man darit ja man ik pec 2 dienam ir menesreizes jau vairak ka 1menesi?

2013-02-12 15:11:55

Laila

Labdies. Griežos ar līdzīgu problēmu kā Dace, tikai esmu jaunāka 20 g. Arī kavējās mēnešreizes jau tikpat kā 2 mēnešus. Agrāk arī ir bijias par mēnesi vai dažām nedēļām. Grūtniecība nav iestājusies. Vai pie vainas varētu būt kkas cits? Liels paldies par katru atbildi :)

2012-07-07 22:20:01

rita

palidzas ludzu. lietoju pirmo menesi kontraceptiju . man nebedzas menesreizes vel smerejas 9 dienu/?:(

2012-03-24 21:04:40

duda

ko darit ja beidzas menesreizes ,bet turpina visu laiku smeret?

2012-02-10 20:57:22

lelde

Sakiet, lūdzu, kāpēc pēc Postinora lietošanas mēnešreizes 3x bija un vairs pēc tā nav vairāk kā 9 mēnešus, ko darīt?

2011-08-17 23:18:42

dace

esmu 41 gadu vecumā,un ir menstruālo ciklu kavēšana par 3 mēnešie,. grūtniecības nav, ārsts saka, ka nekas nav, bet tas atkārtojās, paiet mēnesis tš parādās, bet tad atkal nav uz 3 mēnešiem, varbūt, ka kādai jau ir bijušas šādas problēmas
Paldies, saku, uz katru atbildi

2010-12-17 11:29:01

katrinai

no ka tad tev ir bail?

Pievienot komentāru