ir sievišķie - estrogēni un progestagēni un vīrišķie — androgēni; tos izdala gk. dzimumdziedzeri.

Pēc ķīm. struktūras tie pieder pie steroīdiem. DZIMUMHORMONI darbība ir specifiska, bet tie nav specifiski sugai. DZIMUMHORMONI ietekmē dzimumgatavības periodā pilnīgi izveidojas primārās un sekundārās dzimumpazīmes. Estrogēniem un it sevišķi androgēniem ir anaboliska darbība, tie sekmē olbv. sintēzi šūnās, kā arī organisma augšanu. DZIMUMHORMONI sekrēciju regulē hipofīzes hormoni gonandotropīni, kuru izdalīšanos savukārt kontrolē īpašas hipotalāma vielas — atbrīvotājfaktori.

Pie estrogēniem pieder estradiols un tā pārvērtību produkti — estrons un estriols. Tos izdala olnīcu folikulu šūnas un nedaudz arī sēklinieki. Pie progestagēniem pieder progesterons, ko izstrādā olnīcas dzeltenais ķermenis, bet grūtniecības periodā — arī placenta. Sievietes asinīs no dzimumgatavības iestāšanās laikā līdz klimaktērijam notiek cikliskas estrogēnu, progesterona un gonadotropīnu koncentrācijas svārstības, kuras izraisa cikliskas pārmaiņas olnīcās (ovariālais cikls) un dzemdes gļotādā ( menstruālais cikls). Progesterons aizkavē jauna folikula nobriešanu, aizkavē menstruāciju, sagatavo dzemdes gļotādu, lai tajā varētu implantēties apaugļota olšūna. Ja olšūna apaugļojas, progesterons pārtrauc cikliskās pārmaiņas olnīcā un dzemdē, sekmē placentas un krūts dziedzeru sekretoriskā epitēlija attīstību. Sākot ar 3.-4. grūtniecības mēn., dzeltenā ķermeņa funkcijas pārņem placentas hormoni.
Androgēnus — testosteronu un androsteronu — izdala īpašas (Intersticiālas) sēklinieku šūnas, nelielā daudzumā arī virsnieru garoza. Tie stimulē spermatozoīdu rašanos, kā arī vīriešu dzimumorgānu un dzimumpazīmju attīstību.

DZIMUMHORMONI preparātus (folikulīnu, progesteronu, sinestrolu, metiltestosteronu u.c.) lieto dzemdniecībā un ginekoloģijā, dažu iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimību, kā arī krūts dziedzeru un priekšdziedzera audzēju ārstēšanā. Progesteronu kopā ar estrogēniem izmanto par pretapaugļošanās (kontraceptīvajiem) līdz. Ilgstoša estrogēnu lietošana vīrietim kavē sēklinieku darbību un ietekmē sekundārās dzimumpazīmes, bet ilgstoša androgēnu ievadīšana sievietes organismā nomāc menstruālo ciklu. Tāpēc DZIMUMHORMONI preparātus drīkst lietot tikai stingrā ārsta kontrolē.
  • Komentāri: 3 no 3
2016-03-25 23:15:06

laura

injecē

2013-09-20 06:38:57

modris

velos injicet estrogenu

2012-09-15 11:05:21

modris

velos injicet estrogenu2

Pievienot komentāru