DZEMDE

Latīņu val.: uterus

dobs, muskuļains sievietes nepāra dzimumorgāns, kurā attīstās auglis.

Atrodas mazajā iegurnī starp urīnpūsli un taisno zarnu. DZEMDE garums 7—8 cm, platums 4—5 cm, biezums 2—3 cm, masa nedzemdējušām sievietēm 40—50 g, bet dzemdējušām — apm. divreiz lielāka. Augstākā un resnākā DZEMDE daļa ir DZEMDE dibens, lielākā daļa — ķermenis, kas uz leju pāriet DZEMDE kaklā, kura apakšējo galu aptver maksts augšdaļa. DZEMDE ķermenī ir šaurs, trīsstūrains spraugveida dobums, kura pamatnes stūros atrodas olvadu atveres. Uz leju DZEMDE dobums pāriet DZEMDE kakla kanālā, kas atveras makstī. DZEMDE siena ir ļoti bieza, tajā izšķir 3 kārtas. Iekšējā kārta — gļotāda (endometrijs) DZEMDE dobumā ir gluda, bet kakla kanālā veido krokas.

Pēc dzimumgatavības iestāšanās gļotādas daļa — funkcionālais slānis periodiski noārdās un izdalās pa maksti kopā ar asinīm (skat. menstruācijas). bet pēc tam atkal atjaunojas no gļotādas atlikušā bazālā slāņa. DZEMDE vid. kārta — muskuļkārta (miometrijs) ir komplicēts gludās muskulatūras veidojums, kurā daudz asinsvadu; tās uzdevums ir dzemdību laikā izstumt augli no dzemdes. No ārpuses dzemdi klāj vēderplēve (perimetrijs), kas priekšpusē pāriet uz urīnpūsli, bet mugurpusē — uz taisno zarnu. Ap DZEMDE kaklu un gar DZEMDE sānmalām daudz irdeno saistaudu (parametrijs).

Normāli DZEMDE ir nedaudz saliekta uz priekšu, tā ka DZEMDE ķermenis ar DZEMDE kaklu veido platu leņķi. Dzemdi notur saites, kas no DZEMDE kakla pa iegurņa apakšējo sienu iet dažādos virzienos: uz krustu kaulu, iegurņa sānsienām, kaunuma kauliem, taisno zarnu un urīnpūsli. DZEMDE malās vēderplēves lapas veido platās saites, kas sasniedz iegurņa sānsienu. Šo saišu augšējā malā atrodas olvadi, bet mugurpusē — olnīcas. Apaļās DZEMDE saites iet no DZEMDE pie olvadu ieplūšanas vietas, virzās starp platās DZEMDE saites lapām, iziet caur cirkšņu kanāliem un beidzas kaunuma paugura apvidū, turot DZEMDE fiksators tomēr ir muskuļi, kas aizklāj iegurņa izeju. Ja šie muskuļi ir vāji, DZEMDE var noslīdēt (↑ dzimumorgānu noslīdējums).

Attēls Dzemde: 1 — dzemdes dibens; 2 — olvads; 3 — olvada bārkstis; 4 — olnīca; 5 — īpašā olnīcas saite; 6 — dzemdes ķermenis; 7 — dzemdes kakls; 8 — maksts; 9 — dzemdes atvere; 10 — dzemdes kakla kanāls; 11 — dzemdes dobums
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru