To cēloņi un izpausmes var būt dažādas.

Hipermenoreja — pastiprināta asiņošana menstruāciju laikā — nereti rada anēmiju. Cēlonis visbiežāk ir iekšējo dzimumorgānu iekaisums vai nepareiza olnīcu darbība. Pastiprinātu asiņošanu menstruāciju laikā var izraisīt arī dzemdes audzēji (fibromiomas), kas neļauj dzemdes muskulatūrai pilnīgi sarauties.

Hipomenoreja — ļoti maza asins daudzuma izdalīšanās menstruāciju laikā. Parasti tā vērojama sievietēm, kam olnīcu darbība ir nepietiekama (dzimumorgānu infantilisma sekas). Šīm sievietēm ir vāji izteiktas sekundārās dzimumpazīmes, nereti rodas aptaukošanās. Hipomenoreja var rasties arī pēc aborta, smagas inf. slimības; to var izraisīt ilgstoša intoksikācija.

Polimenoreja — menstruācija turpinās ilgāk par nedēļu. Tam cēlonis visbiežāk ir dzemdes vai citu iekšējo dzimumorgānu iekaisums, dzemdes fibromatoze, nepareiza dzemdes guļa. Nereti polimenoreja kombinējas ar hipermenoreju.

Oligomenoreja — menstruācija ilgst 1—2 dienas; bieži kombinējas ar hipomenoreju. Proijomenorejai raksturīgas biežas menstruācijas; menstruālais cikls ir saīsināts. Cēlonis visbiežāk ir olnīcu un olvadu iekaisums, arī olnīcu funkcijas traucējumi, kas izraisa folikulu paātrinātu vai nepilnīgu nobriešanu.

Opsomenoreja — menstruācijas atkārtojas reti — pēc 1 1/2— 2 mēn. Dažreiz menstruālais cikls var būt vēl garāks. Parasti opsomenoreja vērojama olnīcu funkcijas traucējumu gadījumā. Pavājināta olnīcu darbība bieži saistīta ar vispārējām organisma slimībām, nelabvēlīgiem dzīves un darba apstākļiem (pārmērīga fiz. vai garīga slodze, nepietiekams uzturs utt.). Menstruācijas var būt ļoti sāpīgas un saistītas ar vispārējiem organisma funkciju traucējumiem (↑ dismenoreja). tās var arī vispār nebūt (↑ amenoreja). Acikliski MENSTRUĀCIJU TRAUCĒJUMI var rasties jebkurā menstruālā cikla fāzē. Asiņošanas ilgums un intensitāte var būt dažāda. MENSTRUĀCIJU TRAUCĒJUMI vērojami nepareizas olnīcu darbības gadījumā vai arī sakarā ar patol. pārmaiņām (brūces, čūlas, audzēji) dzemdē, makstī vai ārējos dzimumorgānos (↑ dzemdes asiņošana).

Ārstē atkarībā no cēloņa. Olnīcu funkcijas noregulēšanai lieto hormonus un vit-us. Profilakse. Jebkuru, pat visniecīgāko MENSTRUĀCIJU TRAUCĒJUMI gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ginekologa.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru