AMENOREJA

Latīņu val.: amenorrhoea
Grieķu val.: a nolieguma priedēklis + mēn mēnesis + rhoē tecēšana

menstruāciju trūkums.

Izšķir fizioloģisko AMENOREJA, kad menstruāciju trūkums nav saistīts ar saslimšanu, un patoloģisko AMENOREJA, kas rodas dažādu ginekoloģisko vai vis-pārējo slimību dēļ.
Fizioloģiskajai AMENOREJA var būt šādi veidi: AMENOREJA lidz dzimumbrieduma laikam; grūtniecības AMENOREJA, kas saistīta ar ovulācijas trūkumu; laktācijas AMENOREJA, kas ir apm. 50% sieviešu bērna zīdīšanas periodā; AMENOREJA klimaksa periodā un pēc tā sakarā ar olnīcu darbības izbeigšanos.

Patoloģiskā AMENOREJA nav patstāvīga slimība, tā ir citas slimības blakuspazīme. Tās cēloņi var būt akūtas inf. slimības ( vēdertīfs, reimatisma uzliesmojums, sepse), hron. inf. slimības (piem., tbc), asinsrites sistēmas un asins slimības ( sirds vārstuļu defekti, anēmija), traucējumi iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbībā ( cukura diabēts, akromegālija), neiropsihiski traucējumi ( bailes, psih. traumas, šizofrēnija, epilepsija). AMENOREJA var rasties arī sakarā ar smagām organisma intoksikācijām ( saindēšanās ar dzīvsudrabu, svinu, alkoholu, nikotīnu, narkotiskām vielām) vai alimentāriem traucējumiem ( badošanās, kvalitatīvi nepilnvērtīgs, vienpusīgs uzturs ar nepietiekamu olbv., tauku, ogļhidrātu vai vit-u daudzumu).

T.s. karalaika AMENOREJA rada smags, nepierasts darbs, neiropsihiski faktori, fiz. un garīga pārpūle, nepietiekams un nepilnvērtīgs uzturs. Šāda AMENOREJA, dzīves apstākļiem uzlabojoties, likvidējas bez īpašas ārstēšanas. AMENOREJA bieži sastopama infantilisma ( olnīcu un dzemdes attīstības atpalicība), kā arī dzimumorgānu attīstības traucējumu (piem., piedzimts dzemdes trūkums) gadījumā, to var radīt smagu iekaisumslimibu izraisīti dzemdes gļotādas un olnīcu bojājumi, kā arī pārciests mākslīgais aborts (sevišķi, ja tas nav izdarīts slimnīcā). Patol. AMENOREJA rodas arī pēc dzemdes vai olnīcu izoperēšanas, kā arī pēc olnīcu apstarošanas. Šādos gadījumos izraisīt menstruācijas nav iespējams.

Sastopama arī t.s. neīstā AMENOREJA, kad menstruācijas gan notiek, bet sakarā ar jaunavības plēves vai maksts attīstības traucējumiem asinis uzkrājas dzemdes dobumā un olvados. Menstruācijas laikā tad ir stipras sāpes vēdera lejasdaļā, var būt drudzis, vemšana.

Ārstē atkarībā no cēloņa, tāpēc menstruācijas aizkavēšanās gadījumā jāgriežas pie ginekologa, lai laikus uzsāktu atbilstošu ārstēšanu. Svarīga ir organisma spēcināšana (pilnvērtīgs uzturs, fizkultūra u.c), kad menstruācijas gan notiek, bet sakarā ar jaunavības plēves vai maksts attīstības traucējumiem asinis uzkrājas dzemdes dobumā un olvados. Menstruācijas laikā tad ir stipras sāpes vēdera lejasdaļā, var būt drudzis, vemšana.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru