ENTEROBIOZE

Latīņu val.: enterobiosis

invāzijas slimība, ko ierosina spalītis (Enterobius vermicularis), parazitējot cilv. zarnās; viena no helmintozēm.

Sastopama visos zemeslodes rajonos. Tās izplatība atkarīga no cilv. san. kultūras līmeņa un dzīvokļu san. hig. stāvokļa.

ENTEROBIOZE raksturīgi kuņģa, zarnu un nervu sistēmas darbības traucējumi. Saslimušajiem rodas ēstgribas traucējumi, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā. ENTEROBIOZE diagnoscē pēc klīn. ainas un speciālām laboratoriskām izmeklēšanas metodēm. Tā kā spalīši ieurbjas zarnu sienās, dažreiz rodas zarnu gļotādas bojājumi, tievās un resnās zarnas iekaisums, kam pievienojas caureja ar gļotainiem, pat asiņainiem izkārnījumiem. Invadētie ir nervozi un zināmā mērā zaudē darbaspējas. Mokošā nieze anālās atveres apvidū var būt par cēloni bezmiegam, halucinācijām, bailēm, atmiņas vājumam un neirastēnijai. Anālās atveres apvidus kasīšana dažreiz rada izsitumus, iekaisumu un pat strutošanu.

Ārstēšanas galv. noteikums ir rūpīga higiēnas ievērošana. Vispirms jāatbrīvo apkārtējā vide no spalīšu olām. Jāiztīra dzīvoklis, visi iespējamie priekšmeti jānomazgā ar ziepēm un jānoskalo ar verdošu ūdeni, mīkstais inventārs, cik iespējams, jāizgludina ar karstu gludekli, veļa jāizvāra. Ārstēšanas laikā ik dienas maina veļu, kas izgludināta ar karstu gludekli. Ieteicams gulēt ar cieši pieguļošām biksēm, kuras maina ik rītus un vakarus.

No spalīšiem var atbrīvoties bez medikamentu lietošanas, katru vakaru ieliekot tūplī nelielu sausas vates tamponu. Šāda procedūra jāatkārto nedēļu, pēc tam ar tikpat ilgu pārtraukumu jāturpina 28—42 dienas. Ja ir izteikta nieze, pirms tampona ielikšanas var izdarīt klizmu, lietojot uz 1l ūdens 2 tējk. dzeramās sodas. Dažreiz ārstē ar piperazīnu u.c. prettārpu līdzekļiem. Lietošanas ilgums un devas atkarīgas no slimnieka vecuma un vispārējā veselības stāvokļa. Vienlaikus jāveic iepriekš minētie san. hig. pasākumi. Jānovērš katra iespēja atkārtoti invadēties ar spalīšiem, tāpēc no tiem vienlaikus jāatbrīvojas visiem ģimenes locekļiem, kā arī personām, ar kurām ir saskare kolektīvā vai dzīvoklī. Pretējā gadījumā notiks jauna invāzija un nepilna mēn. laikā ENTEROBIOZE atjaunosies.

Profilakse. Rūpīgi mazgāt rokas no rītiem, pirms ēšanas un pēc tualetes lietošanas. Īsi apgriezt nagus, raudzīties, lai bērni nebāztu mutē pirkstus. Ievērot tīrību dzīvoklī, tualetes telpās, virtuvē.
  • Komentāri: 2 no 2
2014-12-21 00:51:19

bomba

Šodien izvilku 3 spaļus... PRETĪGI... MAN IR BAIL

2011-11-14 21:56:35

zarndobumainis NR1

SPAĻI IR PRETĪGI

Pievienot komentāru