mazgāšanas līdz.; lielmolekulāro taukskābju sāļi.

ZIEPES iegūst, apstrādājot taukus ar nātrija sārmu (cietās ZIEPES) vai kālija sārmu (šķidrās ZIEPES). ZIEPES šķīstot ūdenī (hidrolizējoties), rodas taukskābes un brīvs sārms. Taukskābes šķīdina ādas virskārtā sakrājušos taukus, brīvais sārms pārziepo taukvielas un šķīdina olbv., tādējādi netīrumi viegli pāriet šķīdumā. Plānā ZIEPES plēvīte pārklāj netīrumu daļiņas, tās sajauc ar mazgāšanas šķīdumu un padara viegli aizskalojamas.

ZIEPES šķīdumam, it īpaši ZIEPES putām, piemīt arī īpašība absorbēt, uzsūkt netīrumus, ZIEPES ar lielāku taukskābju daudzumu labāk puto un labāk nomazgā netīrumus. Ja ziepēs ir daudz brīvā sārma, tās padara ādu pārāk sausu, tāpēc tām pievieno borskābi, kas saista brīvo sārmu. Ķermeņa ādas kopšanai izmanto gk. tualetes ZIEPES, kas satur-80% taukskābju un ne vairāk par 0,05% brīvā sārma.

Tualetes ZIEPES ir ļoti cietas un labi puto. Dažādās tualetes ZIEPES atšķiras gk. pēc piedevām, kas nosaka to krāsu, smaržu, šķīdību un putošanu. Ķermeņa ādas kopšanai vislabākās ir bērnu (brīvā sārma tajās ir ne vairāk par 0,03%, satur arī lanolīnu un borskābi). spermaceta (satur lanolīnu un spermacetu), olu u.c. maigās ZIEPES.

Bez tualetes ZIEPES ikdienā vēl lieto arī dažādu šķirņu saimniecības ZIEPES, kuras satur mazāk taukskābju un vairāk sārma, tāpēc mazgāties ar tām nav ieteicams. Rūpnieciski ražo arī medicīniskās ZIEPES, piem., sulsēna ZIEPES. Sulsēna ZIEPES satur 2,5% selēna disulfīda un 3% lanolīna; domātas sausu matu mazgāšanai, ja ir daudz blaugznu; taukainiem matiem nav ieteicamas, jo pastiprina tauku atdalīšanos.

Šķidrās jeb zaļās ZIEPES (kālija ZIEPES) satur 40—60% taukskābju, viegli šķīst ūdenī, labi puto, tām ir stipra attaukojoša un dezinficējoša iedarbība, taču kālija ZIEPES kairina ādu, var radīt iekaisumu. Tās lieto medicīnā ādas slimību (piem., kašķa) ārstēšanā un kosmētikā (pret vasaras raibumiem). Matu mazgāšanai lieto šķidrās tualetes ZIEPES, kas ir no kālija sārma un šķidrām organiskām eļļām gatavotu ZIEPES ūdensspirta šķīdums; nav ieteicamas sausiem matiem.
  • Komentāri: 4 no 4
2009-10-08 15:49:18

Jurim

Bet grāmata, kura ir pārkopēta arī nav jauna!! :D

2009-10-06 13:57:43

Juris

Šis raksts nu gan ir pagalam novecojis.
Tādas ziepes varbūt vēl ražo kaut kur Krievijā.

2009-10-06 13:54:06

Saīsinājumi

Augšā pirms alfabēta ir "PME saīsinājumi"
gk. - galvenokārt

2009-10-06 12:16:11

Anonīms

kas ir gk?

Pievienot komentāru