ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes

Latīņu val.: derrnatoses

slimību grupa, kam raksturīgi izsitumi un subjektīvi traucējumi ādā, kuri atspoguļo dažādas iegūtas vai iedzimtas patol. pārmaiņas visā organismā.

Tādas pārmaiņas var būt iekaisumi, distrofiski procesi, audzēji, kā arī ādas attīstības anomālijas. Dažos gadījumos izsitumi ir slimības galvenā, pat vienīgā izpausme, citos — tikai viena no vispārējās slimības pazīmēm. ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes var būt dažādi ārēji (eksogēni) un iekšēji (endogēni) cēloņi. ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes eksogēnie cēloņi visbiežāk ir patogēnie mikroorganismi, kas atkarībā no veida var ierosināt ādas strutainās slimības, ādas tuberkulozi, lepru u.c. Patogēnās sēnes ierosina ādas sēnīšslimības, parazīti — kašķi, utainību. Mehāniski, fizikāli, ķīm. kairinātāji izraisa ādas iekaisumu (dermatīfu).
Medikamenti cilvēkiem ar palielinātu jutību var radīt toksikodermiju un ekzēmu. Endogēni ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes cēloņi var būt fokālā infekcija, vielmaiņas traucējumi, iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības, aknu, kuņģa un zarnu slimības, traucējumi asinsritē, CNS un perifēriskās nervu sistēmas darbībā. Daļa ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes, kā arī uzņēmība pret tām un ādas vājums ir iedzimts.

Adā var veidoties labd. un ļaund. audzēji: asinsvadu audzēji, fibroma, vēzis, sarkoma u.c. Asinsrades orgānu slimības ādā bieži izpaužas niezes, izsitumu vai īpašu ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes veidā. Eksogēnie un endogēnie faktori bieži kombinējas, piem., seborejas, ādas strutaino slimību, ādas tbc, toksikodermijas gadījumā. Skat. arī ādas slimības bērniem.

ĀDAS SLIMĪBAS, dermatozes pētī dermatoloģija.
  • Komentāri: 2 no 2
2009-11-26 15:11:29

Juris

Varbūt, ka problēma nav tajā, ko ēdat, bet tajā, ar ko mazgājat drēbes vai mazgājaties pati.
Man pašam ir alerģija pret smakām, t.sk. no dažiem veļas pulveriem un smaržām.

2009-11-26 15:00:15

Beatrise

Jau no padsmit gadu vecuma man uz ādas (gavenokārt tikai plaukstām) parādās izsitumi kā alerģiska reakcija. Lielākoties no putekļiem un sadzīves ķīmijas. Bet nesen šīe izsitumi kā mazi, arī niezoši pleķi sāk parādīties uz visa ķermeņa - arī kājām, rokām locītavās un uz pleciem. Esmu ļoti satraukusies, jo pati vairs nespēju kontrolēt. Lai arī jau esmu apmeklējusi kādus 4 ārstus, neviens necenšas iedziļināties cēloņos, tikai izraksta vienu smērīti pēc otras, kas varbūt īslaicīgi uz pāris dienām nomierina ārējos izsitumus. Un vēl nolamā, ka nesekoju līdz tam, pret ko esmu alerģiska. Kā tam var izsekot? Esmu pierakstījusi visu, ko ēdu, mēģinājusi izanalizēt, bet es neesmu ārsts, kam par to būtu kāda saprašana. Ja patiesi mana āda ir tikai "spogulis" tam, kas notiek iekšā, ja nu tiešām kāda iekšējā orgāna darbība ir traucēta.... Es nezinu, kur var meklēt adekvātu speciālistu, kura interesēs nav tikai pelnīt, bet tiešām iedziļināties problēmā.
Ja kādam ir kāda informācija, būšu ĻOTI pateicīga!

Pievienot komentāru