KOSMĒTIKA

Grieķu val.: kosmētikē
Skaidrojums: gr. kosmētikē izrotāšanas māksla

mācība par ķermeņa ādas, matu un nagu kopšanas paņēmieniem un līdzekļiem, to pagatavošanu un lietošanu.

Par KOSMĒTIKA sauc arī vielas (kosmētiskos līdz.), ko lieto ķermeņa, gk. ādas kopšanai. Izšķir ārstn. un dekoratīvo KOSMĒTIKA, Ārstnieciskā KOSMĒTIKA — mācība par kosmētisko trūkumu novēršanu un ādas un matu slimību ārstēšanas un profilakses metodēm, kā arī par nagu un mutes dobuma kopšanu.

Ārstn. KOSMĒTIKA mērķis — ar hig. līdzekļiem ( ūdens, ziepes, losjoni, krēmi, kosmētiskās procedūras) aizkavēt pāragru ādas novecošanu, kā arī ārstēt ādas un matu slimības — seboreju, pinnes, pāragru matu izkrišanu — un likvidēt matainību, labd. ādas veidojumus ( dzimumzīmes, kārpas, papillomas), vasaras raibumus u.c. pigmentācijas traucējumus. Ārstn. KOSMĒTIKA izmanto dažādu vielu šķīdumus ūdenī (mitri apliekamie, kompreses, maskas). Šo šķīdumu iedarbība ir atkarīga ne tikai no izšķīdušo vielu koncentrācijas, ķīm. īpašībām un iedarbības ilguma, bet arī no lietošanas veida.

Taukainās seborejas, pinņu, paplašinātu ādas poru gadījumā ieteicamas karstas kompreses ar šādu augu novārījumu: 100 ml, asinszāļu un 200 ml ozola mizu novārījumam pievieno 100 ml kliņģerīšu ziedu novārījuma. Kompresi tur uz sejas 30— 50 min. Pret pinnēm un šļauganu ādu ieteicama maska, ko pagatavo, novārot 3 ēd.k. kumelīšu ziedu 200 gramos ūdens. Masu uzklāj uz sejas un pārsedz pāri marli.

Ārstn. KOSMĒTIKA izmanto arī dažādus fizioterapijas veidus: siltuma procedūras ( parafīns), gaismas terapiju ( ultravioletais starojums), elektroterapiju ( darsonvalizācija, ultraīsviļņu terapija), krioterapiju.

Fizikālās procedūras izdara kosmētiskajos kabinetos pēc ārsta norādījumiem. KOSMĒTIKA lieto tādus pašus ārstn. preparātus kā vispārīgajā medicīnā ( vit-us, antibiotikas, nomierinošus līdz., organismu spēcinošus līdz.) atkarībā no organisma vispārējiem traucējumiem. Viens no ārstn. KOSMĒTIKA veidiem ir ķirurģiskā KOSMĒTIKA, kas labo deguna un ausu formu, likvidē tetovējumus, matainību, rētas, grumbas.

Dekoratīvās KOSMĒTIKA mērķis — ar kosmētiskiem līdz. apslēpt vai padarīt mazāk redzamus dažādus sejas ādas, matu un nagu defektus (sīkas krunciņas, rētiņas, apsārtumu, bālumu, neglītu nagu formu u.c.) vai arī izcelt dažas raksturīgākas sejas līnijas, padarot to izteiksmīgu un pievilcīgu. Dekoratīvajā KOSMĒTIKA ietilpst arī matu apgriešana un ieveidošana, speciāla roku nagu ( manikīrs) un kāju nagu kopšana ( pedikīrs).
  • Komentāri: 1 no 1
2009-01-30 01:31:02

Helēna

Ada atspoguļo cilvēka veselības stāvokli. Tāpēc jārūpējas par veselību kopumā.Svarīgs ir sabalansēts hormonu daudzums.Hormonu darbība nosaka visu orgānu funkciju darbību. Atbild par ādas, nagu, matu, stāvokli.

Pievienot komentāru