šķidruma ievadīšana zarnās pa taisno zarnu diagnostiskā vai ārst. nolūkā.

Ir vairāki KLIZMA veidi.
Tīrīšanas KLIZMA ierosina vēdera izeju un iztīra zarnu lejasdaļu. Tīrīšanas KLIZMA izdara ilgstoša aizcietējuma, saindēšanās gadījumā, kā arī pirms dzemdībām, pirms ārstn. KLIZMA un vēdera dobuma orgānu operācijām vai šo orgānu rentgenoloģiskas izmeklēšanas. Ja aizcietējums ir ilgstošs, biežas, regulāras tīrīšanas KLIZMA nav ieteicamas, bet zarnu darbību jācenšas ierosināt ar fiziol. paņēmieniem (speciāliem vingrojumiem, diētu).
Tīrīšanas KLIZMA izmanto ierīci, kas sastāv no ūdens rezervuāra 2—2,5 l tilpumā (noder arī lielāka piltuve), 1,5 m garas gumijas caurules apm. 1 cm diametrā (savieno rezervuāru ar uzgali) un speciāla KLIZMA uzgaļa, ko ievada taisnajā zarnā. Rezervuārā iepilda siltu ūdeni (37— 39°); var arī ūdenī izšķīdināt ziepju skaidiņas vai pievienot tam glicerīnu (uz 1 l ūdens ēd. k. glicerīna vai deserta karote bērnu ziepju skaidiņu; šīs piedevas pastiprina KLIZMA darbību, bet var kairināt zarnas).
Parasti slimnieku nogulda uz kreisajiem sāniem, liek tam saliekt kājas gūžu un ceļu locītavās. KLIZMA uzgali un anālās atveres apvidu apziež ar vazelīnu, tad saudzīgi ievada uzgali taisnajā zarnā apm. 10—12 cm dziļi un pēc tam, paceļot ūdens rezervuāru virs taisnās zarnas līmeņa, vairāku min. laikā pakāpeniski ievada taisnajā zarnā tādu šķidruma daudzumu, kas rada tajā spiedienu un vēdera izejas vajadzību.
Pieaugušam cilv. parasti ievada 0,5—2 l ūdens. Pēc KLIZMA uzgaļa izvilkšanas slimniekam ieteicams vēl 5—10 min. vēdera izeju aizturēt, jo tad zarnas pilnīgāk iztukšojas.

Maziem bērniem tīrīšanas KLIZMA nepieciešamo šķidruma daudzumu (atkarībā no vecuma 30—300 ml) parasti ievada ar speciālu gumijas balonu, kam galā ir uzgalis.

Ar šifona KLIZMA panāk iespējami pilnīgāku zarnu iztukšošanos. Šifona KLIZMA izdara parasti slimnīcā. Tā nepieciešama dažos zarnu aizsprostojuma un saindēšanās gadījumos, kā arī tad, ja tīrīšanas KLIZMA nav efektīva. Šifona KLIZMA izmanto paresnu gumijas cauruli, ko ievada taisnajā zarnā 20—30 cm dziļi. Caurules brīvajā galā pievieno lielu piltuvi, pa kuru ievada zarnās 1—2 l silta ūdens. Pēc tam piltuvi nolaiž zem zarnu līmeņa, un zarnās ievadītais šķidrums kopā ar daļu zarnu satura atgriežas piltuvē. Skalošanu turpina tik ilgi, līdz piltuvē atgriežas gandrīz tīrs skalojamais ūdens.

Eļļas KLIZMA atvieglo sacietējušo izkārnījumu masas virzīšanos zarnās, kā arī ierosina zarnu peristaltiku. Eļļas KLIZMA lieto hron. aizcietējuma gadījumā, bet it īpaši tad, ja tīrīšanas KLIZMA nav ieteicama sakarā ar taisnās zarnas iekaisumu vai spazmām. Lieto līdz 37—38° sasildītu eļļu, ko parasti ievada pa KLIZMA uzgali, kuram pievienots gumijas balons vai speciāla liela šļirce. Pieaugušam cilv. zarnā ievada 100—200 ml eļļas. Šīs KLIZMA ieteicams izdarīt vakarā, jo vēdera izeja tiek ierosināta tikai pēc 8—12 st.

Ar pilienu KLIZMA ievada organismā caur resnās zarnas gļotādu šķidrumu, ja tā uzņemšana pa muti nav iespējama vai nav vēlama. Ievada 1—2 l silta fizioloģiskā vai 5% glikozes šķīduma, 60—100 pil. min., jo šķidruma straujāka ievadīšana var izraisīt tīrīšanas KLIZMA efektu. Pirms pilienu KLIZMA zarnas attīra ar tīrīšanas KLIZMA.
Slimnīcās pilienu KLIZMA parasti aizstāj ar šķidruma ievadīšanu zemādā vai vēnā.

Ar medikamentozo KLIZMA organismā ievada dažus medikamentus caur taisnās zarnas gļotādu vai arī vietēji iedarbojas uz to. Parasti medikamentus taisnajā zarnā ievada ar gumijas balonu vai īpašu šļirci, izšķīdinātus nelielā (50—150 ml) šķidruma daudzumā. Pēc medikamentu ievadīšanas zarnā slimniekam jāguļ mierīgi vismaz pusstundu, lai medikamenti pagūtu uzsūkties vai iedarbotos vietēji.
Ar KLIZMA var ievadīt tikai dažus medikamentus, kas nekairina zarnas gļotādu.

Diagnostiskā KLIZMA jeb irigoskopija dod iespēju rentgenoloģiski apskatīt resnās zarnas formu, lielumu un sienas kontūras. Pirms irigoskopijas izdara tīrīšanas KLIZMA, pēc tam rentgena kontrolē pa taisnajā zarnā dziļi ievadītu gumijas cauruli resno zarnu uzpilda ar bārija sulfāta masu, kas aiztur rentgenstarus un ļauj saskatīt resnās zarnas kontūras. Irigoskopijai ir sevišķa nozīme resnās zarnas sašaurinājumu, čūlu un audzēju diagnostikā.

Nekādas KLIZMA nav pieļaujamas vēdera dobuma orgānu vai vēderplēves akūta iekaisuma, kā arī kuņģa vai zarnu asiņošanas gadījumā.
  • Komentāri: 3 no 3
2017-11-13 16:19:16

veegs

Man kaiminiene katru nedelu taisa klizmu

2009-12-02 17:48:45

Anonīms

feini

2009-03-16 07:13:24

aņuks

Divi vīrieši baltos uzsvārčos zvana pie pensionāra dzīvokļa durvīm.
- Kas tur ir?
- No poliklīnikas, atnācām klizmu likt.
- Kāpēc Jūs divi? Agrāk nāca viena māsiņa.
- Mums tagad specializācija - es zinu kur un otrs zina kā.

Pievienot komentāru