ZĪDAIŅA ĒDINĀŠANA
Prasība pēc uztura, rēķinot uz kg masas, zīdainim ir daudz lielāka nekā pieaugušajam. Barības uzsūkšanu un pārstrādi zīdainim atvieglo garāks gremošanas trakts attiecībā pret ķermeņa kopējo masu, liels asinsvadu un limfvadu daudzums zarnu sienā, labi attīstīts bārkstiņu aparāts tievajā zarnā, ļoti intensīva vielmaiņa organisma šūnās.
Grūtības rodas tāpēc, ka gremošanas trakts zīdainim funkcionāli nav gluži nobriedis:
1) gremošanas dziedzeri izstrādā mazāk fermentu;
2) fermentiem ir mazāka aktivitāte;
3) dažādu traucējumu gadījumā (slimība, neatbilstošs uzturs, pārbarošana utt.) šo dziedzeru darbība ātrāk izbeidzas.
Piedzimstot bērna gremošanas trakts funkcionāli sagatavots dabiskā uztura — mātes piena pārstrādei. Tikai ļoti pakāpeniski zīdaiņa gremošanas trakts piemērojas dažādas barības sagremošanai.
Ēdināšanu pirmajos 4—5 mēn. tikai ar mātes pienu vai citas sievietes pienu sauc par dabisko ēdināšanu. Mātes piens pirmajos 4—5 mēn., ja piena produkcija ir pietiekama, pilnīgi nodrošina bērna organismam nepieciešamās uzturvielas (olbv., taukus, ogļhidrātus).
Bez tam mātes piens satur dažus fermentus (katalāzi, lipāzi, amilāzi), kas sāk šķelt barību jau zīdaiņa kuņģī, antivielas pret vairākām inf. slimībām, hormonus, kas veicina labāku augšanu, daudz vit., sevišķi C un B grupas vit., kā arī minerālvielas, sevišķi kalcija un fosfora sāļus vēlamās attiecībās. Mātes pienu bērns zīžot saņem sterilu un siltu. Dabiski ēdināts zīdainis labāk attīstās, mazāk slimo.
Pirmajos mēn. vienīgais papildinājums, kas nepieciešams mātes pienam, parasti ir D, reizēm C, kā arī B grupas vit. Šie vit. dodami papildus, bet tikai pēc ārsta norādījumiem.
Trūkstošos vit. piegādā, no 1 mēn. vecuma dodot zīdainim dabiskās sulas. Lieliem, ātri augošiem zīdaiņiem, kā arī vārgiem bērniem, kuri slikti pieņemas svarā, reizēm trūkst arī olbv., tāpēc tiem līdzās mātes pienam dod īpaši sagatavotu biezpienu (parasti no zīdaiņiem paredzētā kefīra).
Kaut gan mātes piens ir zīdaiņa perioda fiziol. uzturs, ar dabiskajā ēdināšanā jāievēro vairāk noteikumi. Jaundzimušo ēdina katrai 3—3 1/2 st. dienā ar 6—6 1/2 st. pārtraukumu naktī.
Pirmā ēdināšanai reize parasti ir plkst. 6 no rīta, pēdējā — plkst. 23.30 vai 24 naktī. 1. mēnesī bērns naktī ir ļoti nemierīgs un nav nomierināms, dzirdinot ar tēju, pēc konsultācijas ar ārstu var iekārtot vēl vienu ēdināšanas reizi naktī; tas gan nav vēlams, jo arī mātei nepieciešama atpūta.
Ja bērnu baro ar krūti, ēdināšanas laiks var svārstīties par 30 min. uz vienu vai otru pusi. Svarīgi tomēr ievērot, lai jauna barība nenonāktu vēl neiztukšotā kuņģī. Ja zīdainis saņem mātes pienu, tā kuņģis parasti iztukšojas 2—2 1/2 st. laikā.
Pirmajos 3 mēn. zīdaini parasti ēdina 7—6 reizes diennaktī, 3—5 mēn. vecumā — 6—5 reizes un no 5 mēn. vecuma — 5 reizes diennaktī. 1. g. beigās pāriet uz 4 ēdināšanas reizēm dienā ar 11—12 st. pārtraukumu naktī.
Kopējais barības daudzums diennaktī zīdainim ir šāds:
10 dienu līdz 1.5 mēn. vecumā — 1/5 ķermeņa masas;
1.5—4 mēn. vecumā — 1/6—1/7 ķermeņa masas;
4—6 mēn. vecumā — 1/7—1/8 ķermeņa masas, bet tilpums nedrīkst pārsniegt 1 l. Piem., 1 mēn. vecam bērnam, kura masa ir 4 kg, diennaktī jāizēd 750—800 ml; ja bērns ēd 7 reizes diennaktī, tam katrā reizē jāizēd 110—115 ml.
Pirms zīdaini liek pie krūts, krūtsgals vienmēr rūpīgi apmazgājams ar vārītu ūdeni vai 2% borskābes šķīdumu. Pēc ēdināšanas krūtsgals rūpīgi nosusināms. Reizi dienā krūtis mazgājamas siltā tekošā ūdenī, lietojot bērnu ziepes vai citas neitrālas ziepes.
Veļai vienmēr jābūt tīrai, krūšturis maināms 1—2 reizes dienā, tam jābūt no labi mazgājama auduma, kuru iespējams arī vārīt.
Ēdināšanas laikā mātei jāsēž (izņemot slimības gadījumu), pozai jābūt ērtai, zem kājas jāpaliek soliņš. Bērna galvai zīšanas laikā jāatrodas nedaudz augstāk par kājām. Rūpīgi jāraugās, lai bērnam būtu brīvs deguns, lai bērns zīstu aktīvi un pie krūts negulētu.
Apm. 15—20 min. pirms zīdīšanas mātei vēlams izdzert pusglāzi siltas tējas vai apēst kādu sulīgu augli (tomēr jāraugās, lai kopējais šķidruma daudzums uzturā nepārsniegtu 2.5—3 l dienā).
Vienā ēdināšanas reizē bērnu parasti liek pie vienas krūts. Lielāko daļu nepieciešamā uztura daudzuma bērns parasti izzīž pirmo 5—10 min. laikā un pēc 15—20 min. jau nogurst un aizmieg, tāpēc nav vēlams to turēt pie krūts ilgāk par 20 min. (maksimāli 30 min.).
Ja bērns šajā laikā nav dabūjis vajadzīgo uztura daudzumu (to kontrolē, nosverot bērnu pirms un pēc ēšanas) un arī citās ēdināšanas reizēs ēd maz (kopumā diennakts laikā neizēd vajadzīgo normu), pēc konsultācijas ar ārstu vienā ēdināšanas reizē var bērnu likt arī pie otras krūts, nākamajā reizē sākot ar to krūti, kura iepriekšējā reizē bijusi pēdējā.
Zīdainis pēc ēšanas dažreiz atgrūž nedaudz piena. Atgrūšana pēc katras ēdināšanas parasti rodas tad, ja zīdainis ēšanas laikā norij daudz gaisa. Tādā gadījumā zīdainis pēc ēdinašanas dažas min. jāpatur vertikāli un jāpagaida, kamēr gaiss izdalās.
Parasti apm. 5 mēn. vecumā mātes piens vairs nevar apmierināt bērna organisma vajadzību pēc uzturvielām un minerālvielām, sevišķi pēc dzelzs, kas nepieciešama eritrocītu uzbūvei. Līdz ar to sāk veidoties anēmija. Tāpēc no 4 1/2, vēlākais 5 mēn. vecuma zīdainis jāpiebaro.
Piebarošanu ieteicams sākt ar dārzeņu biezeni. Sākot ar tējk. apjomu, deva pakāpeniski palielināma, kamēr ar piebarojumu var aizstāt vienu no ēdināšanas reizēm. Dārzeņu biezenim gatavojot pielej nedaudz piena.
Sākumā biezenim pievieno nedaudz olas dzeltenuma vai biezpiena, vēlāk — pēc 7 mēn. vecuma — nedaudz gaļas. Pēc 3 ned., kad zīdainis pieradis pie pirmā piebarojuma, var sākt otro piebarojumu — 5—8% mannas putru. 6—7 mēn. vecumā sāk dot gaļas buljonu, 7—8 mēn. vecumā maltu vārītu gaļu un aknas, 9 mēn. vecumā — zivis.
Ja dārzeņiem pievieno gaļu, olas dzeltenumu ieteicams dot kādā citā ēdināšanas reizē, lai uzturvielu koncentrācija ēdināšanas reizēs būtu pēc iespējas vienmērīga. Katrs jauns uzturlīdzeklis iekļaujams zīdaiņa ēdienkartē 2—3 ned. pēc iepriekšējā.
No 8 mēn. vecuma bērnam pusdienas ēdināšanas reizē dod rokā baltmaizi (pie sakņu biezeņa, buljona utt.), bet no 10 mēn. vecuma — arī rupjmaizi. 7—8 mēn. vecumā bērns jāmāca dzert no krūzītes, ko tur pieaugušais, bet 1. g. beigās — pats bērns.
Sākot zīdaiņa piebarošanu, reizē sāk viņu atradināt no krūts. 5—6 mēn. vecumā zīdainim dod krūti 4 reizes dienā un vienu piebarojumu, 6—7 mēn. vecumā dod krūti 3 reizes dienā un divus piebarojumus, bet no 7— 8 mēn. vecuma dod krūti 2 reizes dienā un trīs piebarojumus.
Barošanu ar krūti pilnīgi pārtrauc 9—10 mēn. vecumā. Ja zīdainis šajā vecumā ir slims vai arī ir karsts laiks, barošana ar krūti pagarināma līdz 11—12 mēn. vecumam.
Ja pirmajos mēn. mātei piena maz, trūkstošais piena daudzums aizstājams ar dažādiem no govs piena gatavotiem maisījumiem. Tādu ēdināšanas veidu sauc par jauktu ēdināšanu Lai mātei būtu pietiekami daudz piena, jāievēro vairāki noteikumi. Svarīgākie no tiem ir mierīgs, līdzsvarots garastāvoklis, pietiekama atpūta (miegs), pastaigas, pareizs ēšanas režīms, kā arī pilnīga krūts iztukšošana katrā ēdināšanas reizē (pēc katras ēdināšanas krūts obligāti jānoslauc).
Jauktajā ēdināšanā papildu barība dodama tikai pēc krūts vai arī atsevišķā ēdināšanas reizē. Ieteicams papildu barību dot ar karotīti, bet ne no pudeles ar gumijas uzgali. Ja tomēr zīdaini ēdina no pudeles, uzgaļa caurumiņam jābūt nelielam, lai ēšana būtu saistīta ar zināmām pūlēm, citādi zīdainis drīz vien no krūts atsakās un izvēlas tikai pudeli. Liela nozīme arī maisījuma gatavošanas tehnikai un garšai — tas nedrīkst būt pārāk biezs un salds. Piena daudzuma palielināšanos veicina daži vit. (PP, B12, E vit., nelielas joda devas, krūšu apstarošana ar kvarca lampu, diatermija, masāža utt. Visi šie līdz., ieskaitot vit.-s, lietojami tikai pēc ārsta norādījumiem.
Ja māte pati nevar zīdīt savu bērnu tāpēc, ka neizdodas panākt pietiekamu piena daudzumu, ja piens ātri izsīkst (jau 1—2 mēn. pēc dzemdībām) vai rodas kāds cits šķērslis (piem., mātes slimība), zīdainim nepieciešamais uzturs jānodrošina ar piena maisījumiem. Tādu ēdināšanas veidu sauc par mākslīgo ēdināšanu. Ēdinot mākslīgi, mātes piena aizstāšanai mūsu apstākļos parasti izmanto govs pienu, reizēm arī kazas pienu (ilgstoši lietots zīdaiņa uzturā, kazas piens veicina anēmiju).
Govs piens sastāva ziņā atšķiras no sievietes piena un ir grūtāk sagremojams, tāpēc uz mākslīgo ēdināšanu vēlams pāriet pakāpeniski. Olbv. daudzums govs pienā ir lielāks nekā sievietes pienā, turklāt govs pienā vairāk ir grūtāk sagremojamā kazeīna un mazāk albumīnu un globulīnu. Tāpēc pirmajos mēn., bērnu ēdinot mākslīgi, govs piens atšķaidāms ar dažādu putraimu (auzu, griķu, rīsu) novārījumu; pēc 3 mēn. vecuma var pakāpeniski pāriet uz pilnpienu. Tauku daudzums govs pienā ir nedaudz mazāks nekā sievietes pienā, bez tam govs pienā ir mazāk oleīnskābes, bet vairāk gaistošo taukskābju, gremošanas procesa laikā tas veido lielākas tauku lodītes utt.
Ja zīdaini pirmajos mēn. ēdina ar maisījumiem, ko gatavo, atšķaidot pilnpienu, uzturā var rasties tauku trūkums, tāpēc jāizdara t.s. tauku korekcija, pēc ārsta norādījumiem lietojot 10% saldu krējumu. Ogļhidrātu daudzums govs pienā ir mazāks nekā sievietes pienā, tāpēc maisījumiem (arī pilnpiena) vienmēr pievienojams 3—5% cukura sīrups.
Ja zīdaini ēdina mākslīgi, kuņģis iztukšojas lēnāk nekā tad, ja ēdina ar krūti, — apm. 3.5—4 st. laikā (mazāks daudzums un skābie maisījumi atstāj kuņģi ātrāk). Tāpēc mākslīgi ēdinātam zīdainim dienā iekārto vienu ēdināšanas reizi mazāk nekā dabiski ēdinātam (agrāk pāriet uz 5 ēdināšanas reizēm). Precīzāk ievērojams arī ēdināšanas laiks un 6 st. nakts pārtraukums. Kopējais barības daudzums diennaktī mākslīgi ēdinātam zīdainim ir tāds pats kā dabiski ēdinātam.
Reizēm pēc ārsta norādījuma zīdainim dod t.s. skābos maisījumus, kuru gatavošanai saldā piena vietā izmanto kefīru. Var lietot arī acidofilo pastu, sālsskābes pienu u.c. Visus piena maisījumus pilsētas apstākļos vēlams saņemt piena virtuvēs, kur tos izsniedz pret rajona ārsta receptēm.
Piena maisījumus zīdaiņiem var gatavot arī mājās, izmantojot sausos piena maisījumus. To sastāvs komplicēts un tuvs sievietes piena sastāvam. Šie piena maisījumi satur arī D vit. fiziol. devās. Zīdaini mākslīgi ēdinot, piebarojums (dārzeņu biezenis) jāsāk dot agrāk nekā dabiski ēdinātam zīdainim — 4—4 1/2 mēn. vecumā. Otru piebarojumu (mannas putru) sāk dot 4 1/2 — 5 mēn. vecumā. Sulas dodamas no 3—4 ned. vecuma, tāpat D vit. profilakse sākama 1 ned. agrāk nekā dabiski ēdinātam zīdainim.
Katra zīdaiņa ēdināšanā var būt individuālas novirzes, kuras nosaka ārsts, kas labi pazīst bērnu un viņa dzīves apstākļus.
ZĪDAIŅA ĒDINĀŠANA jāievēro liela tīrība. Zīdainim jābūt īpašiem traukiem, kas mazgājami ar karstu ūdenī. Gumijas uzgaļi, ko uzmauc uz pudelēm, jānovāra. Bērna ēdiens jāsargā no putekļiem un mušām. Neviens nedrīkst nogaršot zīdaiņa ēdienu ar viņa karotīti. Piena t nosakāma, uzpilinot pienu uz apakšdelma ādas.
Ilzei
Var jau dzert arī vairāk par 3 litriem, ja bērns ir zilonis
Ilze
Kāpēc mamma nevar dzert vairāk šķidruma par 3l dienā?
Zane
Kādreiz ēda tikai auzu tumītes no govs piena.Zeme pastāv, cilvēki izmiruši nav.Savus bērnus baroju ar krūti un pec 6 menešu vecuma ņammājam pārējo.
Anonīms
Taa laika mammas arii savu mammu pieredzi sauca par tumsoniibu. Un ari juusu uzskatus juusu beerni sauks par tumsoniibu un smiesies. Es nedomaaju, ka te mineetais ir pilniigas muljkjiibas. Zinaama taisniiba bija toreiz un zinaama taisniiba tagad. Un zinaama taisniiba buus muusu beerniem.
Agraak ljoti uztraucaas par sterilitaati, jo aciimredzot daudzi ziidainji slimoja vai mira nost. Piebaroja agraak, jo tajos laikos uzturs bija vienveidiigaaks un svaigu daarzenju un auglju aarpus sezonas nebija. Muusdienaas visu gadu mammaam ir pilnveertiigs uzturs, taapeec mazuljiem ilgaak pietiek ar kruuts pienu un piebaroshanu var saakt veelaak.
Un nevajag kritizeet sho rakstu vai smieties.
Dagnija Veidemane
Speciālisti: Latvijā joprojām ir nepietiekams ar krūti baroto mazuļu īpatsvars
Latvijā ar katru gadu palēnām pieaug ar krūti baroto bērnu īpatsvars, taču tas joprojām ir salīdzinoši zems, secina speciālisti.
Statistikas dati rāda, ka mūsu valstī savus mazuļus līdz sešu mēnešu vecumam zīda aptuveni 53% jauno māmiņu, kamēr, piemēram, ASV šis rādītājs sasniedz 60%, bet Ziemeļvalstīs pat 80%.
"Lai krūts barošana mūsu valstī kļūtu izplatītāka, visai sabiedrībai ir jāapzinās šādas barošanas nozīmīgums," sacīja "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.
Mātes piens ir viens no būtiskākajiem faktoriem jaundzimušo un zīdaiņu veselības veicināšanā - tas nostiprina bērna imūnsistēmu un pazemina daudzu saslimšanu rašanās risku. Turklāt zīdīšana nāk par labu arī pašas jaunās māmiņas veselībai un labsajūtai, jo mazina stresu un ļauj atgūt formu. Speciālisti apgalvo, ka sievietes, kas baro ar krūti, turpmākās dzīves laikā retāk saslimst ar dzemdes un krūts vēzi, kā arī ar osteoporozi.
No 1.-7.augustam 170 pasaules valstīs, tostarp Latvijā norisinās gadskārtējā zīdīšanas veicināšanas nedēļa, ko organizē Vispasaules zīdīšanas veicināšanas savienība ("World Alliance for Breastfeeding Action"). Lai informētu sabiedrību par nepieciešamību atbalstīt māmiņas, kas baro bērnus ar krūti, šogad kampaņas moto ir " Zīdīšanas atbalsts: Blakus māmiņām".
"Vecāku apvienības KKM" biedrības zīdīšanas konsultante Diāna Makedonska atzina, ka pēdējos gados zīdīšanas pieaugums valstī ir neliels, taču pati tendence ir iepriecinoša.
"Ar krūti baroto bērnu īpatsvars pieaug, jo pozitīvā virzienā mainās sabiedrības attieksme. Gribētos tomēr, lai māmiņas vēl grūtniecības laikā plašāk apmeklētu lekcijas par krūts ēdināšanu , jo problēmas bieži vien rodas informācijas trūkuma dēļ. Ļoti svarīgi, lai sieviete, kas saskarās ar problēmām zīdīšanā, nejustos bezpalīdzīga, un saņemtu atbalstu no ģimenes, no zīdīšanas konsultantēm, ārstiem, farmaceitiem un sabiedrības kopumā. Tieši tāpēc šogad zīdīšanas veicināšanas nedēļas moto ir "Zīdīšanas atbalsts: blakus māmiņām"," norādīja Makedonska.
Tīkla "EUROAPTIEKA" farmaceite Polina Proņkova pastāstīja, ka aptiekās ir pieejams plašs preču klāsts sievietēm, kas baro savus mazuļus ar krūti. Viņa minēja, ka visās tīkla aptiekās ir nopērkamas speciālas tējas, lai palielinātu piena veidošanos, kā arī dažādas ziedes ieplaisājušiem vai sāpīgiem krūtsgaliem. Pieejami arī īpaši piena atsūcēji, ar kuriem var ieslaukt pienu pudelītē, lai izmantotu to barošanai gadījumos, kad māmiņa nevar būt kopā ar mazuli.
Slimību profilakses un kontroles centra jaunākie pieejamie dati, kas apkopoti par 2011.gadu, rāda, ka Latvijā līdz sešām nedēļām krūts barošanu saņēma 92% mazuļu pretstatā 91,8% gadu iepriekš. 2011.gadā līdz trim mēnešiem ar krūti zīdīto bērnu īpatsvars pieauga līdz 76% pretstatā 75,9% 2010.gadā. Sešus mēnešus krūts pienu 2011.gadā saņēma 52,9% zīdaiņu iepretim 52,5% gadu iepriekš. 2011.gadā līdz gada vecumam mātes pienu dabūja 22,4% mazuļu pretstatā 21,7% 2010.gadā.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) globālo stratēģiju par zīdaiņu un bērnu jaunākajā vecumā ēdināšanu zīdīšana ir labākais veids, kā nodrošināt zīdainim ideālu barību veselīgai augšanai un attīstībai. Ieteikumi pasaules sabiedrības veselībai ir bērna zīdīšana līdz sešu mēnešu vecumam, lai nodrošinātu optimālu augšanu, attīstību un veselību.
dagnija.veidemane@euroaptieka.lv
andra
sveiki.ja bernam ir 5 menesi ar ko drikstu mazuli piebarot?jo es vinu nebaroju vairs ar krtuti,bet ar pienu maksligo...
Laura
:D :D nupat ieraudzīju: avots 1984.gada grāmata :D :D
Laura
P.s. Pēkšņi ienāca pra'tā, vai šis nav raksts no padomju laiku grāmatas, kas minēta vienā "Mans mazais" numurā? (šķiet, maija vai aprīļa numurā)
PIENA VIRTUVES? Vai tad tādas tagad vispār ir?
*Sulas bērnam vispār nav vajadzīgs dot - vitamīnus uzņem ēdot dārzeņus un augļus, bet padzerties labāk ir tīru ūdeni! (Ok, zinu, ka ir pat tik slimi vecāki, kas mazulim hesītī palūdz koliņu uzsildīt)
*Govs piens nav piemērots līdz 3 gadu vecumam
*Piena maisījumiem nav jāpievieno nekādi saldie krējumi, ne sīrupi. Tiem ir tāds sastāvs, lai maksimāli būtu tuvu tam, kāds ir mammas pienam.
*Jaundzimušo ēdina pēc pieprasījuma, kaut vai ar stundas starplaiku!!! Liekas drausmīgi, ka kāda mamma izdomā skatīties pulkstenī un badina bērnu, jo, redz, laiks vēl nav pienācis!
*Bērns nav jāatradina no mammas piena jau 8-9.mēneša vecumā!!!!!!!
Drausmīgs raksts! :( Kā var tik novecojušu informāciju publicēt? Un pat nekur atsauci neredzēju! (lai gan pēc attēliem jau var redzēt, ka ļoti sen tapis šis murgs)
Laura
Pat visu neizlasīju... Pēc komentāriem sapratu, ka rakstā teikts - govs pienu nedot un TĀ IR TAISNĪBA!!! Govs piens jau nav gluži indīgs, tomēr ir daudz par smagu bērna vēderiņam pat līdz 3 gadu vecumam. Tas, ka komentētājām nekas slikts nav noticis, nenozīmē, ka tas ir vēlami. Ir daudzi cilvēki, kas arī apēdot mušmires gabaliņu, neko sliktu nejūt, bet tāpēc jau to nepasniedz kafejnīcās ar ceptiem kartupeļiem!
BET tiekot rakstā līdz: "lai zinātu, vai bērns pietiekami paēd katrā ēdienreizē, nosveriet pirms un pēc ēšanas" un: "pirms katras ēdienreizes mazgājiet krūtsgalu ar novārītu ūdeni..." Akmūžs, mēs kaut kādā pārpareizā sterilā vidē gribam bērnus audzināt?! Tik bieži sverot, mamma tikai nevajadzīgā stresā iedzīvosies. un man nu nekādi 100% katru reizi nav pieejams novārīts ūdens. Parasti jau jaunās mammas normāli mazgājas un nedzīvo netīrībā! Bet ja dzīvo, tad arī netīrīs krūtis ar kādu nu tur šķīdumu :D Jo vairāk iespringst un streso, jo bērnam sliktāk. Drusku pārspīlēts raksts... Ir kaut kas labs, bet kaut kā ....... :(
Unga
Informācijai nav vainas, bet nepiekritīšu par to govs pienu.
Mammiite
Milas mammas vai tad tiesham droshak nav konsulteties ar arstu par visiem interesejosiem jaut.?Nevis eksperimentet ar bebisa veseliibu no taa ko salasas interneta?
Maira
Daļa tikai no šī raksta ir pareiza, otra ir novecojusi informacija. Kā neka 1984.gada informācija! Protams katra mamiņa zinās,kas berniņam ir labākais, bet es pēc šiem PSRS uzskatiem nebaroju savu bērniņu .
Sabīne
Muļķības par to govs pienu. Mani un masu mamma baroja ar govs pienu no 3 mēnešiem un esam uzaugušas veslas, nekadu problēmu (esam tievas un slaidas). Mazam brāliem deva tikai piena maisījumus un visu zīdainiem pirktu veikalā (pidevas) un 2 gadu vecumā viņam izbira visi piena zobi! Tagad man pašai ir mazais un jau no 3 mēnešiem dodu kazas pienu, nekādu problēmu. Vēdera uzpūšanos nepazīstam, jo kad baroju ar krūti dzēru ķimeņu novāījumu, bet kad man piens baidzās pie kazas piena sākumā pielēju pārs teijkarotes ķimmeņu novārījuma. Katrs bērns ir individuāls un jaunie uzkati kā barot bērnu nenoved ne pie kā laba.
elina
dargas daamas,govs piens ir ediens teljiem,nejau zidainjiem!!! musu radinieki baroja savas meitas ar govs pienu zidainja vecuma un abam meitenem ir pilnigi sabojata vielmainja uz visu muzhu.Viena no vinjam nevar pat no maajas iziet,jo ir nenormali resna,patiesi nenormali!!!govs piens ir smagakais no pieniem,vissmagak parstradajas,visilgak...Es menesiti veco savu bebi pabaroju ar kruti,pirmstam biju padzerusi pienu un rezultats bija visai bedigs - bebim nezeligas vedergraizes,raudaja vai pus nakti un mocijaas,jo pat tik nieciga daudzumaa ka caur manu kruti,sanjemot govs pienu,nespeja to sagremot un parstradaat,jo zarninjas vel tam nav pielagotas un attistijushaas.Maisijumi musdienas ir vistuvak pietuvinati mates pienam,tapec stukjet zidainim auzu putras,manna putras un govs vai kazas pienu,ir vnk pedejais stulbums...Musu bebis tagad ir uzskaitee pie arstes,pie kuras vel mans virs bebis budams tika vests...25 gadus atpakalj vinja pati teica,ka bija citi uzskati,citi pienjemumi par to,kas ir vajadzigs zidainim,kas ne...Pirms 25 gadiem ari dz nama viru palaata nelaida,dievs vien zina kapeec!Un tagad vira mate man saka,ka sos te 25 gadus atpakalj macija pavisam ko citu....visu to,kas te raxtits augstakminetajaa raxta,tachu tagad,kad ar mazo ejam katru menesi pie dakteres,vina jau runa pavisam ko citu.saka,lai nedzirdam bebi,lai dieva del pat pati nedzeru govs pienu,kamer ziidu,lai neatslaucu palikusho pienu no kruts pec katras baroshanas..Laiks iet uz priekshu un zinatne tomer attistaas,cilveki izglitotaki un sapratigaki...taja laika,kad mes augam,vnk musu mammas nezinaja,ka ta spats govs piens var but patiesiba tik kaitigs zidainja zarninju attistibas procesaa,mocit vinja gremoshanas traktu un radit vedergraizes.taja laikaa ko vareja veikalaa dabut,to ari deva...Pienu,mannu,auzas un udeni...Es tomer palieku pie sava un uzskatu,ka govs piens ir domats teljiem un es savu berninju saudzeju un mums tagad ir 4 menesishi un tikai to vienigo reizi,kad savas muljkjibas pec sadzeros pienu,vinja mocijas ar vedergraizeem.tagad jau kopsh 2 meneshu vecuma gulj visu nakti,nenikjojas,neraud un nemokaas....Zinu ko pati varu est,ko nevaru,baroju tikai ar kruuti un priecajamie spar dzivi! lai jums veicas!:)
Agnese
Šausmas!Nu kāda jēga likt šādu rakstu, informācija ir novecojusi!Tā taču ir jauno māmiņu maldināšana!
Komentāri: 15 no 35