INSULTS
apopleksija

Latīņu val.: insultus
Skaidrojums: lat. insultare ielekt

— pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums.

Akūtus asinsrites traucējumus galvas smadzenēs, sauc par cerebrālo INSULTS, muguras smadzenēs — par spinālo insultu.
INSULTS var būt išēmisks — kādā no smadzeņu asinsvadiem traucēta asinsapgāde — un hemorāģisks — palielinātas asinsvadu sienu caurlaidības dēļ rodas asinsizplūdums.

INSULTS visbiežāk izraisa asinsvadu slimības — ateroskleroze, hipertoniskā slimība, vaskulīts, asinsvadu attīstības anomālijas u.c. aterosklerozes perēkļi rodas gk. lielajos smadzeņu asinsvados — iekšējās miega artērijās un mugurkaula artērijās. Šie perēkļi pakāpeniski palielinās, sašaurina asinsvadu un traucē tā sienas barošanos. Tāpēc veidojas trombi, kas nosprosto asinsvadu. INSULTS var izraisīt arī embols — patol. daļiņa, kas iekļuvusi smadzeņu asinsvados no cita orgāna (piem., sirds).

Ja asinsapgādes traucējumu smadzenēs nekompensē citi asinsvadi, tad atmiekšķējas smadzeņu viela — rodas išēmisks INSULTS. Vairākumam cilvēku smadzeņu asinsvadi savstarpēji saistīti tā, ka, izslēdzoties vienam vai diviem lielajiem asinsvadiem, asinsapgāde notiek pa citiem asinsvadiem. Ja šāda t.s. kolaterālā asinsapgāde ir pietiekama, smadzeņu vielas bojājumi nerodas, kaut arī asinsvads nosprostots. Ja asinsapgāde pamazām kompensējas, INSULTS pazīmes izzūd diennakts laikā — smadzeņu asinsrites traucējumi ir pārejoši.

Smadzeņu infarkta gadījumā smadzeņu bojājuma pazīmes ir ilgstošas. Išēmiska INSULTS rašanos veicina sirds mazspēja, asinsspiediena krišanās un daudzas sarežģītas funkcionālas un bioķīmiskas pārmaiņas (asinsvadu atslābums, spazma un asins bioķīmiskas pārmaiņas u.c.).

Išēmiska INSULTS priekšvēstneši var būt galvassāpes, reibonis, pārejošs nespēks, notirpums locekļos, redzes un runas traucējumi. miegā vai atpūtas laikā, kad pazeminās asinsspiediens, rodas smadzeņu bojājums, kura biežākais simptoms ir paralīze un ādas jušanas traucējumi ķermeņa vienā pusē. Ja atmiekšķējums radies smadzeņu kreisajā puslodē, rodas arī runas traucējumi, bet, ja abās puslodēs vai stumbrā, — rīšanas un runas traucējumi. Atmiekšķējums smadzenītēs rada līdzsvara traucējumus, kustību neprecizitāti, grīļošanos stāvot un ejot.

Išēmisks INSULTS var veidoties dažādi — pēkšņi, vairāku st., vai dienu laikā. samaņas traucējums išēmiska INSULTS laikā parasti maz izteikts, tomēr plašs smadzeņu infarkts var izraisīt bezsamaņu, elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.

Hemorāģisks INSULTS sevišķi bieži ir komplikācija hipertoniskajai slimībai vai aterosklerozei ar augstu asinsspiedienu.
hipertoniskās slimības gadījumā pārmainās gk. smadzeņu vidējās un sīkās artērijas. To sienas kļūst caurlaidīgākas, asinis iekļūst sienās, sienas sabiezē, un līdz ar to asinsvads sašaurinās. Apkārtējā smadzeņu vielā izveidojas atmiekšķējums. asinsvadu sienas bieži maisveidīgi paplašinās, un izveidojas aneirisma. Paaugstinoties asinsspiedienam, asinsvada siena var plīst un asinis izplūst smadzeņu vielā, dobumos vai apvalkos.

Hemorāģisks INSULTS visbiežāk rodas fiz. vai garīgas piepūles laikā, kad paaugstinās asinsspiediens. Slimniekam ir galvassāpes, reibonis, vemšana, bieži bezsamaņa. Traucēta rīšana, elpošana, sirdsdarbība, var būt urīna aizture vai nesaturēšana. Nākamajās dienās paaugstinās , var būt vispārēji vai vietēji krampji. Bezsamaņa ilgst no dažām st. līdz 2—3 dienām. Ja slimnieka stāvoklis uzlabojas, pamazām izzūd elpošanas un sirdsdarbības traucējumi. Slimnieks sāk reaģēt uz apkārtni, atver acis, izpilda vienkāršus norādījumus, atbild uz jautājumiem, var norīt šķidru barību. Slimniekam ir paralīze un jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, šķība seja.

Ļoti smags stāvoklis rodas pēc asinsizplūduma smadzeņu stumbrā. Ja asinis izplūst smadzeņu apvalkos, rodas t.s. subarahnoidālais asinsizplūdums. Visbiežāk tas notiek, ja plīst smadzeņu pamatnes artēriju patol. paplašinājums (aneirisma), bet var rasties arī hipertoniskās slimības, vaskulīta, galvas traumu u.c. slimību gadījumā. Subarahnoidālais asinsizplūdums sākas pēkšņi ar galvassāpēm un atkārtotu vemšanu, dažreiz ir samaņas traucējumi. Nākamajās dienās rodas kakla muskuļu un kāju saliecēju muskuļu stīvums, paaugstinās .

Spinā1ā INSULTS biežākais cēlonis ir patol. pārmaiņas aortā, mugurkaula un muguras smadzeņu artērijās, kā arī mugurkaula slimības, it īpaši deformējoši distrofiski procesi. Pēkšņi vai pakāpeniski rodas locekļu paralīze, jušanas traucējumi, urīna aizture vai nesaturēšana.

Ārstēšana. Visos INSULTS gadījumos slimniekam nepieciešams miers.
Ja INSULTS noticis uz ielas vai sabiedriskās telpās, slimnieks ar med. transportu jānogādā slimnīcā.
1984.gada informācija Ja INSULTS radies mājās, pēc ārsta norādījumiem slimnieku var ārstēt arī mājās. Daudzās PSRS pilsētās ir organizētas t.s. insulta brigādes, kuras apgādātas ar visu, kas nepieciešams, lai INSULTS gadījumā sniegtu kvalificētu pirmo med. palīdzību un vajadzības gadījumā bez riska aizvestu slimnieku uz slimnīcu.
Slimnieks jānoģērbj, jāievieto gultā. Ja ir vemšana, viņš jāpagriež uz sāniem, no mutes jāizņem protēzes. Vairākas reizes dienā jākopj mute. Jāraugās, lai nerastos izgulējumi.

Slimnieks jāēdina tikai pēc ārsta norādījumiem, nedrīkst slimnieku ēdināt vai liet mutē šķidrumu, ja viņš ir bezsamaņā. Medikamentus un fizikālās procedūras (sildīšanu, ledus pūsli, masāžu, ārstn. fizkultūru u.c.) lieto tikai pēc ārsta norādījumiem.

profilakses pamatā ir pasākumi pret slimībām, kas izraisa smadzeņu asinsrites traucējumus, — aterosklerozi, hipertonisko slimību, vaskulītu.
  • Komentāri: 8 no 8
2020-06-07 15:28:47

Anonīms

Nedziivojat Lv.

2015-03-08 21:14:28

?

Jums joprojām pastāv PSRS?

2014-03-12 14:20:40

Celibran

Pētījumos ir pierādīta rozmarīna, kakao, baikāla ķiverenes, resvetratrola un rutīna pozitīvā ietekme uz smadzeņu veselību pirms- un pēcinsulta periodā. Regulāri tos lietojot uzturā ir iespējams pagarināt savu dzīvildzi un uzlabot dzīves kvalitāti. Visus šos komponentus var atrast uztura bagātinātājā Celibran. Dzīvojiet veseli un esiet veseli!

2013-09-20 09:10:06

zigrida

kā jāaprūpē insulta slimnieks mājās,un ja slimniekam papildus ir trombi kājās/

2013-07-29 09:51:28

Dagnija Veidemane

Speciālisti brīdina par insulta riska pieaugumu jauniešu vidū

Tveicīgā un karstā laikā pieaug risks piedzīvot insultu, jo karstumā asinsvadi strauji paplašinās, turklāt aplams ir plaši izplatītais pieņēmums, ka insults var piemeklēt tikai vecāka gadagājuma ļaudis, jo Latvijā pēdējā laikā tas arvien biežāk skar jauniešus, brīdina veselības jomas speciālisti.

Insultu jeb smadzeņu infarktu visbiežāk izraisa vairāku faktoru kopums, tostarp stress, smēķēšana, alkohola un enerģijas dzērienu pārmērīga lietošana, mazkustīgs dzīvesveids vai nepareizi izvēlēts sportošanas režīms, liekais svars, paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts un augsts holesterīna līmenis.

"Ja cilvēks, kam ir liels stress vai slodze darbā, to cenšas noņemt ar divām dienā izsmēķētām cigarešu paciņām un iedzeršanu vakarā, bet paģiras izdomā ārstēt, piemēram, ar rīta skrējienu, pastāv augsts insulta risks. Diemžēl Latvijā pēc šāda vai līdzīga scenārija dzīvo daļa gados jaunu cilvēku, taču jāatceras, ka organisma rezerves nav neizsmeļamas," sacīja aptieku tīkla "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.

Pēc viņas teiktā, karstā laikā ļoti bieži cilvēki vēršas aptiekā, taujājot pēc līdzekļiem pret galvas sāpēm un nereti sūdzas par reiboņiem un sliktu pašsajūtu. Tomēr pirms sākt pašam sevi ārstēt, cilvēkam vajadzētu izvērtēt, vai šīs pazīmes nav attiecināmas uz kādu nopietnāku saslimšanu. Iespējams, ka nekavējoties jāvēršas pie mediķiem un nogaidīšanas taktika nav tas labākais risinājums, uzvēra Veidemane.
Neatliekamās Medicīniskās palīdzības dienesta Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša norādīja, ka Latvijā cilvēkiem sevišķa piesardzība ir jāievēro, kad gaisa temperatūra pieaug virs 27 grādiem pēc Celsija.

"Lielākā kļūda ir, ja cilvēks palaiž garām īsto brīdi un ignorē savas sajūtas. Piemēram, turpina strādāt saulē, nevis iet ēnā atpūsties, lai gan nejūtas labi. Tas var novest pie pašsajūtas pasliktināšanās, spēcīgām galvassāpēm un pat ģīboņa," viņa norādīja.

Insults ir ļoti bīstams - statistikas dati rāda, ka trešdaļa insulta pacientu izveseļojas, trešdaļa kļūst invalīdi uz mūžu, bet trešdaļa – nomirst. Katru gadu Latvijas slimnīcās nonāk vairāk nekā 7000 insulta slimnieku un vēl turpat 2000 ar insulta sekām - šie rādītāji ir augstākie Eiropā.

Lai gan pērn Latvijā nedaudz samazinājās kopējais no asinsrites slimībām, tostarp no insulta mirušo skaits, pieauga mirstība gados jaunu cilvēku vidū. Ja 2011.gadā no asinsrites slimībām nomira 48 cilvēki vecumā no 18 līdz 44 gadiem, tad 2012.gadā bija 55 mirušie šajā vecuma grupā, liecina Slimību Kontroles un profilakses centra dati.

Insults ir pēkšņs kāda smadzeņu rajona asins apgādes pārtraukums, kam seko smadzeņu šūnu bojāeja. Insulta simptomi parādās pēkšņi. Vairākumā gadījumu tie izpaužas vienā ķermeņa pusē – nejutīgums vai nespēks vienā rokā un kājā, arī sejas pusē, attēla dubultošanās, reibonis, stipras galvassāpes. Citas biežākās pazīmes, kas var liecināt par insultu ir runas vai saprašanas traucējumi – to var vienkārši pārbaudīt palūdzot cilvēkam pasmaidīt vai pateikt vienkāršu teikumu, līdzsvara un koordinācijas traucējumi, kad cilvēks, piemēram, nespēj vienlaicīgi pacelt abas rokas, tāpat bieži novērojams, ka cilvēks ar grūtībām var izbāzt mēli, tā ir deformēta, savilkta, novirzīta uz vienu vai otru pusi.

Insulta gadījumā galvenais ir ātra rīcība. Parādoties kādam no insulta simptomiem, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Lai varētu glābt mirstošās smadzeņu šūnas, cilvēkam, kas piedzīvojis insultu, palīdzība specializētajā medicīnas iestādē jāsaņem trīs stundu laikā.
dagnija.veidemane@euroaptieka.lv

2011-07-23 11:40:20

Medicine.net

optimisms samazina insulta risku http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=147292# (angl)

2011-07-23 11:37:01

neslimo.lv

īsi un kodolīgi par insultu ar bildēm (angl) http://www.medicinenet.com/stroke_pictures_slideshow/article.htm

2009-01-10 09:15:33

tas jāzina katram

Skat. Dr.Eniņas rakstu Insults - tas jāzina katram.
http://www.arstubiedriba.lv/lv/box/files/insults-tas_jazin_katram.pdf

Pievienot komentāru