ANEIRISMA

Latīņu val.: aneurvsma
Grieķu val.: arieurysma
Skaidrojums: arieurysma - paplašinājums

norobežots asinsvada vai sirds dobuma paplašinājums.

Īstās ANEIRISMA gadījumā izspiedumu veido visas sienas kārtas. Visbiežāk īstā ANEIRISMA veidojas aortā. Pēc miokarda infarkta var izveidoties sirds ANEIRISMA. Biežākie aortas ANEIRISMA cēloņi ir sifiliss vai ateroskleroze, kas bojā tās sienas; paplašinājums cirkulāri var aptvert visu aortu (vārpstveida ANEIRISMA) vai arī tikai vienu tās daļu (manšetveida ANEIRISMA).

ANEIRISMA attīstās ļoti lēni, vairāku gadu laikā; sākumā slimību grūti konstatēt (to var tikai rentgenoloģiski), tomēr ar laiku paplašinājums sāk spiest uz apkārtējiem orgāniem.
Neīstā ANEIRISMA parasti rodas asinsvada traumas gadījumā, kad ap asinsizplūdumu izveidojas t.s. ANEIRISMA maiss.
Atslāņojošā ANEIRISMA veidojas, atslāņojoties atsevišķām asinsvada sienas kārtām; starp tām izveidojas dobums, kas pildīts ar asins recekļiem.
Arteriovenozās ANEIRISMA gadījumā artērija savienojas ar vēnu.

Ārstē pamatslimību ( sifilisu, aterosklerozi), lieto līdzekļus, kas pazemina asinsspiedienu; dažreiz izdara operāciju — bojāto asinsvadu pārsien, protezē vai sašuj tā sienu.
  • Komentāri: 5 no 5
2017-12-11 22:33:20

Vergs

Vnk vārdu trūkst,vāks nu tas ir netaisnīgi...

2013-05-25 05:54:22

nopietni

Galvenais nelietot alkoholu ,tabaku . jo tas bojaa asinsvadus ... esmu redzeejis rezultaatus ... anerizma un naave ....

2012-02-21 21:09:42

Meitene

Diemžēl esmu šīs slimības "vergs". Man pārplīsa galvā asinsvads...

2011-12-27 08:13:35

Marta

Manuprāt viena no visšausmīgākajām saslimšanām. Cilvēks nezina kurā brīdī viņam šis paplašinājums var plīst. Bīstams ir augsts asinsspiediens, tāpēc atliek vien paaugstināties asinsspiedienam, ka sekas var būt letālas. Cik zinu, ka pārsvarā aneirismas plīšanas gadījumi ir letāli un operācija arī ir ļoti sarežģīta.

2011-11-04 12:45:39

Vadims

Neko sev!

Pievienot komentāru