augstas frekvences (110 kHz), augsta sprieguma (~30 kV), vājas (līdz 200 mA) strāvas izmantošana ārstn-ā; viens no elektroterapijas veidiem.
Nos. pēc franču fiziologa Ž. d Arsonvala vārda, kas 19. gs. beigās šo strāvu ieteicis lietot dažādu slimību ārstēšanā.

DARSONVALIZĀCIJA strāvu iegūst ar speciālu aparātu un ārstējamai vietai pievada ar vakuuma jeb kondensatora elektrodu (stikla caurule ar metāla uzgali iestiprināšanai elektroda turētājā), ko lēni bīda pa ādu vai gļotādu, no tās neatraujot. No elektroda uz ādu pārlec sīkas dzirksteles, kas kairina ādas (vai gļotādas) receptorus un rada patīkamu durstīšanas sajūtu; jūtams arī neliels siltums. Izdarot procedūras dobumos — degunā, auss ejā un citur, elektrodu parasti nepārbīda.
Elektrodi ir dažādas formas, piemēroti procedūrām uz ādas, dažādos dobumos (taisnas vai liektas dažāda diametra caurulītes), galvas matainajā daļā (sukas vai grābekļa veidā). Procedūras ilgums vidēji 5—10 min. atkarībā no virsmas lieluma. Ārstēšanas kursu (procedūru skaitu) nosaka ārsts. Tas atkarīgs no slimības, vidēji 10—15 reižu, katru dienu vai ik pārdienas. DARSONVALIZĀCIJA izmanto gk. vietējām procedūrām. Vispārēju DARSONVALIZĀCIJA lieto ļoti reti.

DARSONVALIZĀCIJA paplašina asinsvadus, mazina spazmas, regulē asinsvadu sienu tonusu, uzlabo audu barošanos, mazina sāpes, niezi, veicina brūču dzīšanu. To izmanto neiralģijas, galvassāpju, hipertoniskās slimības, stenokardijas, ādas vēnu paplašināšanās un hemoroīdu, slikti dzīstošu brūču un čūlu ārstēšanā; stomatoloģijas praksē dažādu smaganu slimību (parodontozes, gingivīta, stomatīta) ārstēšanā un citur. DARSONVALIZĀCIJA uzlabo ādas elastību, tāpēc to izmanto kosmētikā, lai aizkavētu grumbu rašanos un matu izkrišanu.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru