AKNU CIROZE


Kas ir aknu ciroze?
Aknu ciroze netiek uzskatīta par atsevišķu slimību. Tā ir dažādu aknu slimību vai dažādu aknu bojājumu gala stadija. Cirozes stadijā aknas vairs nespēj pildīt savu galveno uzdevumu – atindēt organismu no dažādiem vielmaiņas produktiem, jo aknu šūnas ir aizstājuši saistaudi.

Kādi ir aknu cirozes iemesli?

Lai kādi būtu aknu cirozes iemesli, šodien nav iespējams aknu cirozi padarīt par nebijušu. Ir iespējams vienīgi censties to apturēt vai padarīt lēnāku tās gaitu. Kā biežākie aknu cirozes iemesli tiek minēti hronisks alkoholisms un vīrusu hepatīts B. Tā kā pieaug saslimstība ar vīrusu hepatītu C, iespējams, ka arī tas būs jāmin pie biežākiem aknu cirozes iemesliem, gan tālākā nākotnē. Pie cirozes var novest visi hroniskie aknu iekaisumi, arī dažas iedzimtas slimības, piemēram, primāra hemohromatoze, kad organismā par daudz uzsūcas dzelzs. Tā sauktā kardiālā ciroze rodas, ja sirds slimības dēļ veidojas asins sastrēgums aknās, tāpēc tik svarīgi ir laicīgi censties ārstēt sirds vārstuļu slimības, lai aknu cirozes attīstību nepieļautu vai pēc iespējas attālinātu.

Kādi ir aknu cirozes simptomi?


Aknu ciroze, kā daudzas slimības, biežāk sākas ar vispārīgiem simptomiem, un sākumā cilvēks jūtas pilnīgi vesels. Aknu cirozi kaut kas izraisa, un iespējams, ka pamatslimības simptomi aizsedz aknu cirozes attīstību un atpazīšanu. Kad ir taustāmas cietas aknas, kad taustāma cieta liesa, vēderu sedz paplašinātu vēnu tīkls, kad aknu analīzes ir stipri izmainītas, bijusi asiņošana no kuņģa vai paplašinātām barības vada vēnām, tad parasti jau ciroze ir tālu aizgājusi un palīdzības iespējas ir visai ierobežotas.

Kā diagnosticē aknu cirozi?


Par aknu cirozes attīstību jādomā visu hronisku aknu slimību gadījumā, tā jācenšas laicīgi atpazīt un pēc iespējas novērst priekšnoteikumus tās attīstībai. Teiktais attiecas arī uz hronisku alkoholismu, galvenokārt gan tad, kad jūra vēl ir tikai līdz ceļiem, ne līdz kaklam.

Diagnostikas iespējas:
 • Pacienta iztaujāšana par iespējamajiem aknu cirozes iemesliem.
 • Pacienta izmeklēšana iespējamo aknu cirozi izraisošo vai veicinošo slimību sakarā.
 • Pacienta objektīvā izmeklēšana – izskats, ādas, asinsvadu izmaiņas, aknu malas, liesas iztaustīšana.
 • Asins analīžu, asins bioķīmisko rādītāju izvērtēšana, ņemot vērā pamatslimības ietekmi.
 • Vīrusu marķieru u.c. rādītāju izvērtēšana, arī saistībā ar pamatslimības iespējamo slēpto gaitu vai progresēšanu.
 • Aknu izmeklēšana ar ultraskaņu – ultrasonogrāfija.
 • Endoskopijas, arī lai atklātu jau aknu cirozes radītās izmaiņas, piemēram, barības vadā.
 • Datortomogrāfija.
 • Dažos gadījumos aknu scintigrāfija.
 • Dažos gadījumos jāizšķiras par aknu biopsiju.

redzat diagnostikas iespējas ir visai plašas, bet nebūs priecīgs neviens dakteris paziņojot, ka tikko atradis ziedošu aknu cirozi.

ārstē aknu cirozi?


Aknu cirozi var mēģināt apturēt un censties novērst vai palēnināt tās tālāku progresēšanu. Termins ārstēšana vairāk varētu attiekties uz cirozes radītajām komplikācijām. Tā kā ciroze parasti ir sekas, tad pēc iespējas jāārstē to izraisījusī slimība: dažādi hepatīti, sirdsasinsvadu slimības, arī hronisks alkoholisms. Tā kā aknu cirozi izraisa arī dažādas ķīmiskas vielas, tad jānovērš saskare ar tām.

Ko pacients var darīt pats?
 • Lasot medicīnas literatūru, nedomāt, ka visas sliktās ziņas attiecas uz viņu, bet visas labās – uz citiem.
 • Ārstēt un lolot savu pamatslimību (ja tāda ir), lai aknu ciroze būtu tikai kaut kur dzirdēta iespēja, nevis reāls gadījums.
 • Ierobežot fizisko slodzi, izvairīties no pēkšņas, lielas piepūles.
 • Iespējams, ka ārsts ieteiks ierobežot uzņemtā sāls un varbūt arī šķidruma daudzumu.
 • Ar ārstu jāpārrunā ēšanas paradumi: kalorijas, asi ēdieni, pārēšanās.
 • Alkohola lietošana jāierobežo vai jāpārtrauc.
 • Jācenšas izvairīties no blakus slimībām (gripa, saaukstēšanās u.c.), jo katra slimība prasa organisma resursus, lai atgūtu veselību.
 • Jārūpējas par regulāru vēdera izeju. Ne aizcietējumi, ne ilgstoša caureja nav labākais variants. Tāpat jāskatās, kas pēc jums paliek tualetes podā vai naktspodiņā. Asiņošana no kuņģazarnu trakta var izpausties ar „melnām” fekālijām.
 • Jāpievērš uzmanība ķermeņa svaram. Svērties vēlams vismaz pāris reizes nedēļā, vienā un tai pašā laikā, lai laikus pamanītu svara izmaiņas un varētu izdarīt korekcijas diētā (kalorijas) vai terapijā (medikamenti).
 • Savs ārsts ir jāinformē par visām veselības stāvokļa izmaiņām, piemēram, pastiprināts nogurums, nespēks, galvas reibonis, apgrūtināta, palēnināta domāšana, ādas nieze, sāpes.

Aknu cirozes komplikācijas un prognozes.

Aknu ciroze ir lēni noritoša, bet bīstama slimība un arī tās komplikācijas ir saistītas ar dzīvībai bīstamām situācijām.
Asiņošana no varikozi paplašinātām barības vada vēnām un kuņģa. To var mēģināt apturēt lokāli, bet atkārtota asiņošana parasti prasa operāciju.
 • Aknu koma, kad aknas nespēj pildīt savu galveno funkciju – atindēt organismu no dažādām vielām un vielmaiņas produktiem, ir galēji smaga komplikācija.
 • Aknu encefalopātija ir aknu komas priekšvēstnesis. Viens no skaidrojumiem saistīts ar to, ka asinīs nokļūst nepietiekami atindētas neirotoksiskas vielas, piemēram, amonjaks.
 • Dekompensētas aknu cirozes slimniekiem bieži veidojas ascīts – vēdera dobumā uzkrājas šķidrums. Ja to nevar novērst ar diētu, medikamentiem, arī diagnostiskos nolūkos un lai atvieglotu slimnieka stāvokli, izdara sacīta punkciju.
 • Uz aknu cirozes fona biežāk nekā vidēji populācijā attīstās aknu vēzis.
 • Lai kā gribētos, nevaru rakstīt, ka visi aknu cirozes slimnieki izveseļojas un dzīvo ilgi un laimīgi. Ilgi un laimīgi dzīvot var pirms.


Man par to jāpadomā:
<ol>
 • Aknu transplantācija, gan mūsdienās iespējama, tomēr vairāk attiecināma uz vēlmju jomu nekā uz realitāti.
 • Jebkura slimība, kas var novest pie aknu cirozes, ir ārstējama.
 • Bēdām ir tendence neslīkt. Vismaz alkoholā noteikti ne.
 • ol>
  • Komentāri: 3 no 3
  2020-04-29 20:28:26

  Ginta

  Vai varu sazināties un iegūt konsultāciju?

  2012-12-11 12:54:59

  Maija Danilevica

  Es cinos ar Hepatitu C Genotips1 un Kompensetu aknu cirozi 5 gadus(mediciniski).So slimibu ieguvu Latvija,kadus 15-20 gadus atpaka,kad operacijas laika parleja asinis(neviens jau nekontroleja,ko ielej,visi alkoholiki,lai tiktu pie pudeles nodeva asinis),jo pirmajam to konstateja Igo Fominam,tikai 1995g.Mana gadijuma,Hepatits "apeda" manas aknas...L-ja ir uzskats,ka lielaka dala,kam ir si slimiba ir alkoholiki...lielaa dalaa taa ir,bet mana gadijuma tas bija hepatits.
  2007 gada man to konstateja Anglija,kad mani acu aboli bija dzelteni,biju nogurusi,apatiska..man bija 48 gadi.
  Pec diviem parbaudes gadiem uzsaku arstniecibas kursu(Ribavarins 1000mg diena un Interferon 180mcg nedela)uz 48 nedelam,gaja gruti,blakus efekti atstaja iespaidu uz ieksejiem organiem,bet Hepatita limenis un aknas uzlabojas...leeni,bet nonacam lidz pielaujamajai robezai aarstniecibas beigaas...
  Pec 6 men.Hepatits atgriezaas,jo...lai cik to smagi nebuutu sacit...ar so arstnieciibas kursu nevar panakt veelamo rezultatu hroniskas Cirozes gadiijumaa.
  Mans veselibas stavoklis pasliktinaajas,arsti teica,ka jadzivo,tik cik atlauts,jo cita kursa taja laika vairaak nebija....
  Tad..2011.g.Amerika aprobeja jaunu formulu Hepatita arstesana TELAPRAVIR,un 2012 maija beigas to atlava lietot Anglijaa,tas maksaja vairak kaa 30.000,kuru atmaksaja valsts,es dabuju so kursu...uz 12 nedelam,un jau 8 nedela hepatits bija iztirits...tagad vel ta pati veca terapija,kopuma gadu....bet ir veerts cinieties....tas ir vienigais,kas izglaba manu dzivibu...jo Dievs mani loti miil...
  Man zeel,ka Latvijai veel ilgs cels uz so terapiju...jo taa ir milziga nauda...un cilveeki aiziet bojaa....
  Paliekam uz priecigas nots,ka visiem ir savs Sargengelis...
  Ja ir veeleesanas sazinaties...un iegut informaciju..mans e-mail -mdanilevica@yahoo.com

  2011-07-30 18:28:43

  veselas aknas

  Portālā veselasaknas.lv minēts:
  Daudzus gadus AC tika uzskatīta par neatgriezenisku procesu, taču pēdējā laikā starptautiskajā literatūrā ir norādes, ka cirozes radītas izmaiņas var būt atgriezeniskas, ja pēc veiksmīgas ārstēšanas tiek likvidēts slimību izraisījušais faktors (piem., B vai C vīruss).

  Pievienot komentāru