TRŪCE

Latīņu val.: hernia

— iekšējo orgānu vai dziļo audu izspiešanās zem ādas, muskuļos vai ķermeņa dobumos.

Visbiežāk ir vēdera TRŪCE, retāk — smadzeņu TRŪCE, muskuļu TRŪCE. Vēdera TRŪCE gadījumā vēdera dobuma orgāni izspiežas zem ādas, muskuļos vai ķermeņa dobumos pa patoloģiski paplašinātām dabiskām vai mākslīgām (piem., traumas radītām) vēdera sienas spraugām. Vēdera TRŪCE izšķir TRŪCE maisu (vēderplēve), TRŪCE vārtus (sprauga vēdera sienā) un TRŪCE saturu (visbiežāk zarnu cilpa vai lielā taukplēve). Dažreiz TRŪCE saturu, slimniekam atrodoties guļu stāvoklī, var viegli iebīdīt (reponēt) atpakaļ vēdera dobumā. Ja TRŪCE saturs ilgstoši atrodas TRŪCE maisā, starp izspiedušos orgānu un TRŪCE maisu var izveidoties saaugumi un TRŪCE vairs nevar reponēt. Vēdera TRŪCE sastopama apm. 3—4% cilvēku, biežāk maziem bērniem un pieaugušiem pusmūžā; vīriešiem biežāk nekā sievietēm.

TRŪCE cēloņi var būt dažādi. To var izraisīt bieži un ilgstoši aizcietējumi, hron. klepus, ļoti smags fiz. darbs, atkārtota grūtniecība un dzemdības, traumas u.c. Vēdera TRŪCE var veidoties operācijas rētas vietā, it īpaši tad, ja brūce strutojusi un ilgi dzijuši. Veicinoši faktori ir vāji attīstīta vēdera muskulatūra, novājēšana, aptaukošanās. Svarīga nozīme ir vēdera sienas anat. uzbūves īpatnībām; parasti TRŪCE veidojas vēdera sienas t.s. vājajās vietās. TRŪCE var būt arī piedzimta.

Vēdera TRŪCE pēc to lokalizācijas iedala cirkšņa, augšstilba jeb ciskas, nabas, vēdera baltās līnijas, vēdera iekšējā TRŪCE u.c. Visbiežāk sastopama cirkšņa TRŪCE. Tā veidojas cirkšņa kanāla apvidū, paaugstinoties vēdera iekšējam spiedienam. Augšstilba jeb ciskas-TRŪCE rodas, vēdera dobuma orgāniem izspiežoties zemādā pa t.s. augšstilba jeb ciskas kanālu, kas izveidojas tikai nelabvēlīgos apstākļos; iegurņa anat. uzbūves īpatnību dēļ tā biežāk ir sievietēm. Nabas TRŪCE parasti attīstās bērniem un sievietēm. Turpretī vēdera baltās līnijas TRŪCE biežāk ir vīriešiem. No vēdera iekšējām TRŪCE visbiežāk ir diafragmas TRŪCE, kad vēdera dobuma orgāni iespiežas krūšu dobumā.

TRŪCE galv. simptoms ir izvelvējums raksturīgā vietā (cirksnī, augšstilba augšējā trešdaļā, nabas apvidū, pēcoperācijas rētā utml.). Izvelvējums palielinās, ja cilv. piepūš vēderu vai klepo, bet guļu stāvoklī pazūd; reizēm jūtamas trulas, velkošas sāpes. Diafragmas TRŪCE parasti traucējumus nerada, bet atsevišķos gadījumos sakarā ar to veidojas kuņģa ieejas nepietiekamība un kuņģa satura atgrūšana barības vadā: rodas dedzinoša sajūta, sāpes aiz krūšu kaula. Barības vadā var rasties čūla (nereti asiņojoša).
Vēdera TRŪCE var būt dažādas komplikācijas, piem., zarnu satura sastrēgums (koprostāze) zarnas cilpā, kas atrodas TRŪCE maisā, ādas TRŪCE maisa vai tā satura iekaisums. Visbīstamākā komplikācija ir TRŪCE iesprūšana. To parasti sekmē vēdera iekšējā spiediena pieaugšana, kā arī muskuļu sasprindzinājums, ko rada smaga fiz. slodze. Iesprūdušas TRŪCE gadījumā TRŪCE maisā iespiežas vairākas zarnu cilpas, tās tiek saspiestas šaurajos vārtos, zarnās rodas asinsrites traucējumi, veidojas asinsizplūdumi, sienas tūska un nekroze. Caur nekrotisku zarnas sienu vēdera dobumā var iekļūt mikroorganismi, kas ierosina vēderplēves iekaisumu ( peritonītu ). Rodas arī zarnu satura pārvietošanās traucējumi, un asinīs uzsūcas dažādas indīgas vielas. Iesprūdušas TRŪCE galv. pazīmes ir sāpes izvelvējuma apvidū, slikta dūša, vemšana; neiziet vēders, neizdalās gāzes, parādās intoksikācijas pazīmes (nespēks, pulsa paātrināšanās).

Parasti TRŪCE ārstē ķirurģiski. Var ārstēt konservatīvi — nēsāt bandāžu. Tomēr šī metode TRŪCE nelikvidē, tāpēc, lai pasargātos no iespējamām komplikācijām, jāizdara operācija. Bandāža ieteicama tiem slimniekiem, kam vispārējā stāvokļa dēļ ( sirdskaite, cukura diabēts utml.) operācija nav iespējama. Maziem bērniem nabas TRŪCE ārstē konservatīvi — TRŪCE reponē un tās vārtus savelk ar leikoplastu. Iesprūdušas TRŪCE vienīgā ārstēšanas metode ir tūlītēja operācija.

Profilakse. Sistemātiska un regulāra nodarbošanās ar fizkultūru, lai nostiprinātu vēdera muskuļus. Bērniem muskulatūru nostiprina arī pareizs un pilnvērtīgs uzturs. Jānovērš hron. klepus, aizcietējums, urinēšanas traucējumi utt.; nav ieteicams cilāt pārāk lielus smagumus. Sievietēm grūtniecības laikā jānēsā bandāža, pēc dzemdībām jāizdara vēdera masāža. Jāizvairās no pārmērīgas aptaukošanās. Nabas TRŪCE profilaksei svarīga rūpīga nabas kopšana jaundzimušajam.
  • Komentāri: 15 no 24
2014-06-15 21:17:23

margrietiņa

Nesen,maija beigās nokļuvu P.Stradiņa KUS-3.ķirurģijas nodaļas ķirurga-Mārtiņa Liepiņa rokās.Izoperēja 18 žultsakmeņus un izņēma žultspūsli.Anesteziologs,vienmēr skrienošais-Juris Aprups.Rētas mazas,nekas kliedzošs,tā ka saviem abiem dakterīšiem no sirds saku-PALDIES par man veikto operāciju,silto attieksmi un ārstēšanu!

2014-06-13 16:43:14

Juris

Būšu ļoti pateicīgs tam,kas paskaidros kādā veidā ir iespējams veikt plānveida operāciju cirkšņa trūcei.Mans e-pasts lembits@e-apollo.lv

2014-04-24 19:58:42

Karamele

Manai tantei bruku operēja pats-Mārtiņš Liepiņš! Ķirurgs,kura vārdu var droši rakstīt zelta burtiem!!!Labāku,sirsnīgāku,iejūtīgāku ārstu vairs nevar vēlēties!Lai sprigans darba solis mīļajam rūķītim!!!

2014-04-24 09:45:22

Diāna

Man taisija tomogrāfiju un konstatēja trūci, kas ieiet uz 7 cm krūšu kurvī, bet mana ģimenes ārste man neieteica operāciju, ko darī?

2014-02-28 21:48:31

Eidis

Lai izoperētu cirkšņa trūci ,ģimenes ārsts mani nosūtīja uz konsultāciju pie ķirurga Rīgas 1 slimnīcā,tur ļoti labi ķirurgi,mani veiksmīgi operēja ķirurgs dr Saba.viss bija ļoti labi,tikai pēc pirmās pārsiešanas ap olu naisiņu un peni izveidojās stipra tūska,no kuras joprojām netieku vaļā.''kirurgs ieteica šnabja kompreses,bet tās nav panesanas ļoti stipri kož.Ģimenes ārsts nosūtīja pie urologa,kurš nozīmēja zāles Uvamin-retard.Nezinu lā būs

2014-01-14 00:15:23

Raimis

Da,labi nav tik traki,man bija divas truces,labaa cirksna un nabas,kad aizgaju pie gimenes arsta noteica truci,sakums protams bija drausmigs,sakara ar to ka man dzivee nav bijusas operacijas,ka ari visu muzu nodarbojos ar sportu,un te pec divu gadu partraukuma parcentos.Es esmu no jelgavas rajona,gribeju operaciju taisit Riga,jo kaneka tur labi specalisti,atd saku intereseties par cenam,Riga cenas latskopiska 700ls,tas ja gribi bez retam,loti mazina,tas man izmaksatu 1400,normali ne,es domaju ka sajuksu prata ,summa tada jo valsts neapmaksaa latskop,operaciju,tad nodomaju,aiziesu uz jelgavas un pakonsultesos,paintersejos,un nodomaju ka noriskesu,lai ari kadas butu sis slimnicas atsauksmes,nu neko uztaisiju divas operacijas 16ls,biju dienas stacionara,bija vieteja narkoze,16ls plus parsiesana 3ls nu un noklusanas izmaksas ka ari pateiciba arstiem,jo situacija sekojosa,jelgava paliek vairak kvotu tapec operacija tik maksaja,jo parejo sedz valsts,Riga viss jau bija izterets,tur varetu tikai pec jaunaa gada.nezinu jau laicins pagajis nu pagaidam nav nekadu problemu

2013-11-28 00:37:37

Evija

PLANVEIDA OPERACIJA STRADINOS MAKSA 61 ls.

2013-11-28 00:36:29

Evija

Truces izmeklesana sakas ar kirurga konsultaciju!
iespejams tas labakais nabas truces operacijas veids ir laporoskopija. Man grieza zem nabas un izskatas slikti! Par pludmali,pirtim var aizmirst!:(

2013-11-28 00:34:03

Evija

Miljas meitenes! ja kadai , pie nabas brukas operacijas, ir svarigs estetiskais nabas izskats, tad ludzu, neejas z planveida operacijam, bet ejiet pie plastiska kirurga.Tad bus varbutiba, ka varesiet uz sevi spoguli paskatities! Man nesen bija nabas brukas operacija Stradinos, izskatas drausmigi un izkroploti! Nekroplojat sevi! (Dr.Liepins)

2013-10-25 12:35:13

Lolita

Labdien! Ar ko lai sāk trūces izmeklēšanā? Vai pietiek ar USG, vai nepieciešms DSCT? Paldies

2013-07-11 22:18:26

eriks

Man trūce ir jau 4 gadus un man un ar katru gadu tā palīek lielāka un man nav naudas lai to izoperētu . es nezinu ko darīt ja kadam ir ieteikumi rakstat eriks0987@inbox.lv

2013-04-26 12:52:24

sniegpulkstenīte

Man pirms 2gadiem bruku izoperēja Stradiņos ķirurgs-Mārtiņš Liepiņš.Visfeinākais,vislabākais ķirurgs,kādu jebkurš slimnieks var tikai vēlēties-Mārtiņš Liepiņš -3.nod.Visss izdevās perfekti!

2012-12-10 14:12:11

Kia

Man maatei divas reizes veica truuces operaaciju. Pirmajaa reizee vienkaarshi aizsuva. Laikam jau pati bija vainiiga, sastaipiijaas kaut ko smagu, jo peec kaada laika truuce paraadiijaas atkal tai pat vietaa. Otrajaa operaacijaa ieshuva sietinju, kas paliidz satureet suutaas vietas veederpleevee. Tagad viss veel joprojaam ir labi.
Ar truuci var staigaat kaut vai visu muuzhu, bet vienaa jaukaa dienaa taa var iespruust - zarnu cilpas iestreegst veederpleeves plaisaa un netiek atpakal. Zarnu cilpaam taadeejaadi tiek nogriezts skaabeklis un bariibas vielas un saakas to nekroze jeb atmirsana. Tad operaacija ir steidzama un neatliekama. Nekad nevar zinaat - vai aizbraucot uz laukiem vai kaadaa celojumaa, truuce peeksni neiespruudiis.

2012-11-16 03:21:58

Armins

Renar, vari uzrakstit man uz draugiem.lv savu tel nr, es gribu paintereseties pie Tevis, kas man ir nepieciesams operacijai.Mekle Armīns Slišāns. Liels paldies :)

2012-10-13 13:10:53

Renars

Labdien! Man bija slīpā cirkšņa trūce, staigāju ar to kādu gadu. Uztaisīju operāciju Stradiņos. Pagaidām viss dzīst un izskatās labi. Operēja Andrejs Vanags, loti labs ķirurgs, un vispār aprūpe bija ļoti laba(māsiņas utt.) Samaksāju 39.50 (30 ls operācija, 1 dienastacionārā 9.50ls) pārējo sedza valst budžets 400ls, nebija man nekādas polises utt. Pēc 2 nedeļām jāiet atrādīties. 1 mēnesi nedrīkst cilāt neko smagāku par 5 kg. Ceru, ka kādam šī informācija noderēs ")

Pievienot komentāru