TOKSOPLAZMOZE

 • Starptautiskā slimību klasifikācija (ssk10)
  Kods: B58
  Klasifikātorā:
  • Infekcijas un parazitāras slimības A00-B99
   • Vienšūņu (protozoa) ierosinātas slimības B50-B64
    • Toksoplazmoze B58
    • Toksoplazmu oftalmopātija B58.0
    • Toksoplazmu hepatīts (K77.0*) B58.1
    • Toksoplazmu meningoencefalīts (G05.2*) B58.2
    • Plaušu toksoplazmoze (J17.3*) B58.3
    • Toksoplazmoze ar citu orgānu bojājumu B58.8
    • Neprecizēta toksoplazmoze B58.9
 • Avots
  Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.

invāzijas slimība, ko ierosina vienšūnas parazīts toksoplazma (Toxoplasma gondii).

Ar TOKSOPLAZMOZE slimo cilvēks, savvaļas un mājas dzīvnieki un putni. Cilv. parasti inficējas, saskaroties ar dzīvn., lietojot uzturā jēlu gaļu (arī gatavojot ēdienu), nepasterizētu pienu, jēlas olas; var inf.ēties caur ievainotu ādu un gļotādu, kā arī pilieninfekcijas ceļā. Saslimšanas forma atkarīga no toksoplazmu celma virulences, infekcijas dozas lieluma, parazītu iekļūšanas vietas un lokalizācijas. Jo virulentāks toksoplazmu celms, jo smagāka saslimšanas forma; parazītu straujas vairošanās un toksīna izdalīšanās dēļ audos un orgānos rodas dziļas patol. pārmaiņas.

TOKSOPLAZMOZE var beigties ar nāvi vai kļūt hroniska — process lokalizējas gk. CNS un acīs, kur veidojas toksoplazmu cistas. Pārslimojušā organismā tās var saglabāties ilgus gadus, neizraisot traucējumus, var arī būt par cēloni slimības recidīviem. Ja toksoplazmu celms maz virulents, process noris latentā formā, neradot klīn. simptomus. Šo slimības formu diagnoscē tikai ar imunoloģiskām metodēm.

TOKSOPLAZMOZE var būt piedzimta vai iegūta. Piedzimtā TOKSOPLAZMOZE, ar ko bērns pirms dzimšanas invadējas no mātes organisma, var radīt augļa bojāeju vai patol. pārmaiņas: hidrocefāliju, mikrocefāliju, kalcifikātus galvas smadzenēs un acu slimību horioretinītu.
Iegūtās TOKSOPLAZMOZE formas un simptomi atkarīgi no parazīta lokalizācijas dažādos orgānos. Biežāk sastopama limfmezglu forma, kam raksturīgs limfmezglu iekaisums, augsta (39—40°), galvas un muskuļu sāpes. Izsitumu formai raksturīga augsta , plaušu karsonis, miokardīts. TOKSOPLAZMOZE var izpausties arī meningoencefalīta, zarnu slimību un dažādu acu slimību formā. Diagnozes noteikšanā izšķirīga nozīme ir laboratoriskai izmeklēšanai.

Ārstē ar hloridīnu, sulfadimezīnu.

Profilakse. Ievērot personisko higiēnu: mazgāt rokas pirms ēšanas, pēc saskares ar dzīvn. produktiem un mājdzīvniekiem. Gaļa, piens un olas pirms lietošanas termiski labi jāapstrādā. Grūtniecības laikā sievietes jāizmeklē, vai nav TOKSOPLAZMOZE. Jāpievērš uzmanība mājdzīvnieku veselības stāvoklim.
Ja ir aizdomas, ka dzīvn. slimo ar TOKSOPLAZMOZE ( aborti, caureja, acu saslimšana, siekalošanās), jāgriežas pie veterinārārsta. Med. personālam, gaļas kombinātu darbiniekiem un veterinārārstiem jālieto gumijas cimdi. Priekšmeti un instrumenti, kas bijuši saskarē ar slimiem dzīvn. vai cilv., jādezinficē ar 70° spirtu, 1,5—2 % hloramīna vai 5 % lizola šķīdumu.
 • Komentāri: 5 no 5
2016-10-12 23:41:55

gits

Manam 6 gadīgajam aklāja šo slimību pēc 3 nedēļām bērnu Gaiļos, bet izskatās, ka organisms pats to būs pievarējis, jo, lai ārstētu ir nepieciešama baigā ķīmija - līdzīga kā pret malāriju.

2016-06-29 09:28:40

Saule

Turpinājums manam iepriekšējam tekstam....atvainojos, vēlējos teikt ka biju hospitalizēta 7 mēnešus atpakaļ (skaitot no šīs dienas). Slimnīcā biju 1 dienakti.

2016-06-29 09:26:58

Saule

Labdien.
Esmu 11 grūtniecībs nedēļā. Tikko uztaisīju toxoplasma igg un igm testu. Esmu ļoti uztraukusies! Toxoplasama igG ir 217.0 IU/mL un toxoplasma igM ir 41.3 AU/mL. Es biju hospitalizēta 7 mēnešus dēļ stiprām galvas sāpēm, taču slimnīcā nekādus īpašus testus netaisīja, kā tikai pārbaudīja uz meningītu. Vai tā varētu būt inficēšanās ar toxoplasmu gondii, kas nozīmē to, ka šobrīd man vēl ir palikušas tās vielas organismā? Vai šie rādītāji nozīmē akūtu infekciju? Liels paldies

2016-05-02 14:05:45

Cirka

Toksoplazmas IgM antivielu tiek noteiktas, lai konstatētu akūtu infekciju, tomēr toksoplazmas IgM antivielas var saglabāties organismā pat veselu gadu.
Toksoplazmas IgG antivielu kvantitatīva noteikšana tiek izmantota, lai konstatētu iepriekš bijušu infekciju.
Ja grūtniecei antitoksoplazmozes IgM ir negatīvs, bet IgG – pozitīvs, tad viņas turpmāka izmeklēšana nav nepieciešama, jo pacientei primārā infekcija bijusi jau agrāk un auglis noteikti netiks inficēts. No inficēšanās viņu pasargās mātes antivielas. http://www.nms-laboratorija.lv/laboratorijas-testu-interpretacijas-rokasgramata-arstiem/infekcijas-slimibu-laboratora-diagnostika/

2015-08-11 23:24:51

Es

Labdien esmu 34 grūtniecības ned.un tā kā sanāca uzzināt par toksioplazmozi es drošības dēļ uztaisīju analīzes jo ir mājās kaķis un sakarā ar dzīvesvietas maiņu năcās vairāk saskarties ar dzīvnieku radinot to pie jaunās mājvietas.tad nu tā ir atnākuši rezultāti un esmu izmisumā jo Igg man uzrāda 132 bet Igm negatīvs tad ko tas nozīmē ka esmu slimojusi grūtniecības laikă šo slimību?un ka tagad nē ?es nesaprotu .bet visvairāk uztrauc kā es varu tagad zināt vai bērniņam vis labi un nav ko šī slimība nodarījusi??

Pievienot komentāru