CISTA

Latīņu val.: cystis
Skaidrojums: gr. kystis pūslis

— patol. dobums orgānos vai audos ar dažādu saturu un sienām.

CISTA lielums un sienas biezums atkarīgs no lokalizācijas, attīstības mehānisma, pastāvēšanas ilguma u.tml. Izšķir īstenās CISTA (sienas iekšpuse izklāta ar epitēlija vai endotēlija šūnām) un pseidocistas (sienu veidotie audi, kuros attīstās CISTA, vai saistaudi).

Pēc izcelšanās veida CISTA iedala vairākos pamattipos.
Retences CISTA veidojas dažādos dziedzeros, ja sekrēta izdalīšanās traucēta un tas sakrājas izvadkanālos vai tieši audos, pakāpeniski veidojot dobumu. Pie retences CISTA pieder ateromas, olnīcu CISTA, krūts dziedzeru CISTA u.c.
Ramolīcijas CISTA rodas, uzkrājoties šķidrumam pēc audu atmiekšķējuma vai sabrukuma. Parasti tā veidojas galvas smadzenēs un muguras smadzenēs.
Parazitārā CISTA ir dažādu lentveidīgo helmintu attīstības stadija (ehinokokoze, cisticerkoze).
Audzēja CISTA rodas, ja audzējā (piem., dziedzeraudu audzēja) veidojas dobums, kurā sakrājas šķidrums (cistadenoma, cistveida limfangioma).
Piedzimtā CISTA veidojas augļa audu attīstības traucējumu dēļ. Klīn. aina atkarīga no CISTA veida, lokalizācijas, lieluma. Ja pievienojas inf., CISTA var sastrutot un tās saturs var iekļūt blakusorgānos vai ķermeņa dobumā.

Ārstēšana. Ja CISTA nerada traucējumus, speciāla ārstēšana nav nepieciešama. Ja CISTA rada kāda orgāna funkcijas traucējumus, nepatīkamu sajūtu, sāpes vai arī ja draud komplikācijas, CISTA pilnīgi izoperē vai lieto citas ķir. metodes (iekšējo vai ārējo drenāžu).
  • Komentāri: 8 no 8
2020-03-30 19:05:23

Alona

Gadu atpakaļ tika veikta operācija un uz kakla bija cista ko izoperēja.
Nesen sataustot rētu kur tika griezts sajūtu tādu kā bumbulīti vai kko tam veidīgu!
Gribu piebilst, ka cistu kuru operēja atradās diezgan dziļi!
Kas tas varētu būt? Jauna izveidojusies?

2017-09-30 01:27:34

Līga

Jā,ar tam cistam ir baisi,bet ko darīt,ka tāda iemetas,neko,neslēpšu ka man tāda bija,un viņa par laimi izgāja,jo ārste deva zāles,un arī ar sistēmu laida,un tad mani nosūtīja uz uzi,kur pateica ka viņa ir izzudusi,bet ja nebutu izzudusi,tad gan būtu bijusi operācija. Man viņa,bija uzmetusies uz labās olnicas,jo nemitīgi jutu sapes labajā sānā,un kritiskās dienas man bija ļoti sāpīgas,tādēļ ārste man ieteica,vairāk vitamīnus,un mazāku stresu,no kā arī tādas drazas iemetas. Tādēļ engel neuztraucies par operāciju,jo ārsts labāk zinās kā ir labāk,ja ar zālēm negribēs tā cista pāriet,tad operācija tā pilnībā viņu likvidēs,esi stiprs,un iedrosini sevi,tev nav jābaidās,jo ar tevi viss būs kārtībā un pirms operācijas,aizej uz baznīcu,un no sirds aizludz par sevi,jo Dieviņš tevi pasargās,un tev viss būs ok.:-) :-)

2017-01-22 12:12:14

alise

man ari cistu atklaja brauksu operet bail bet ko lai dara.

2017-01-14 11:38:55

Anna

Man ir cistas acī. Reizi mēnesī saņēmu poti acs ābolā, 12 potes.Samaksāju vairāk kā 1500eur un rezultāts... nekāds. Ko darīt tālāk nezinu, cistas aug lielākas un var saplēst tīkleni tad ir aklums.

2015-11-25 16:07:00

Marta

Man bija cistas ateroma virs kaunuma lūpas. Ķirurgs izgrieza 10 minūšu laikā, uzlika šuves. Galvenais nevajag baidīties vērsties pēc palīdzības pie ārsta.

2015-03-05 16:50:28

Dace

Kas ta par operciju, strunts, man bija cista pie Dzemdes kakla, to nogrieza un piededzinaja ar specialu tadu ka lodamuru :-)
Salidzinot ar Dzemdibam, strunts !

2013-11-29 20:26:21

aigucis

Man ginekologs konstateja cistu, izrakstija specialas svecites. Sakuma likas ka pargaja bet jutu ka atkal tiesi tas pats un nezinu ko ar to dariit!

2013-07-11 02:08:16

engels

Man ir cista pirmoreiz kautkas tads un bail no ta ka man var kautkas notikt del cistas arsti man pagaidam lika lietot zales kuras izrakstija un iet pparbaudities velak pec zalu lietosanas skatisies vai vina ir izudusi vai liela nav palikusi. Man ir bail ka vina var nepariet un man taisis opraciju man vel nevienu reizi nav bijusi operacija tpc man ir bail ka loti sapes :(

Pievienot komentāru