NIEZULIS

Latīņu val.: prurigo

grupa hronisku ādas slimību, kurām raksturīga nieze un izsitumi — mezgliņi un pūslīši.

NIEZULIS izcelsmē nozīme ir iedzimtībai, bieži arī traucējumiem iekšējo orgānu darbībā, nervu sistēmā. Izšķir bērnu un pieaugušo NIEZULIS ; īpašs slimības veids ir mezglainais NIEZULIS.
Bērnu NIEZULIS parasti sākas pirmajā mūža gadā. Biežāk slimo zēni, pārbaroti bērni, kuru vecāki (apm. 50— 70% gadījumu) slimo ar alerģiskām slimībām (bronhiālo astmu, siena drudzi, nātreni). Ir nieze un nātrenes veida izsitumi, kas parādās lēkmjveidīgi un skar gk. elkoņus un ceļgalus, smagos gadījumos arī citas ķermeņa daļas.
Zīdaiņiem NIEZULIS rada palielināta jutība pret mātes pienu. Ja mātes pienu aizstāj ar citu uzturu, NIEZULIS parasti izzūd. Arī vecākiem bērniem slimības paasināšanos bieži izraisa uzturs (olas, saldumi, konservi, medus, buljons, citrusaugļi).
Pieaugušo NIEZULIS rodas apm. 30 g. vecumā, biežāk cilvēkiem, kas bērnībā slimojuši ar bērnu NIEZULIS. Ir nieze un izsitumi — sīki (ne lielāki par lēcu) puslodes veida mezgliņi, kas lokalizējas gk. uz elkoņiem un ceļgaliem, bet bieži arī uz citām ķermeņa daļām (vēdera, muguras, sēžamvietas). Ada kļūst sausa, asa, tumšāka. Slimniekam kasoties, mezgliņi pārklājas ar asiņainām krevelītēm. Slimniekam tieksme mezgliņus izkniebt, jo tad nieze izzūd. Palielinās limfmezgli, tie ir elastīgi, nesāpīgi. Vasarā traucējumi mazinās. Ar mezglaino NIEZULIS biežāk slimo 30—50 g. vecas sievietes, kurām ir vāja nervu sistēma un nosliece uz alerģiju. Raksturīgi bālgansārti, niezoši puslodes veida, zirņa vai rieksta lieluma mezgli, kas lokalizējas uz kājām, gk. apakšstilbiem, un klāti ar cieši pieguļošām zvīņām. Mezglu nav daudz, un tie nekad nesaplūst grupās.

Ārstēšanas pamatā ir iekšējo orgānu un nervu sistēmas traucējumu novēršana, pareiza diēta. Uzturā jālieto gk. augļi un dārzeņi, regulāri — kefīrs, rūgušpiens, jāsamazina sāls un asu garšvielu lietošana. Lieto organismu spēcinošus līdz., vitamīnus, nomierinošos un prethistamīna līdz. Ieteicamas glicerīna (200 g uz spaini ūdens), kumelīšu vai kliju novārījuma peldes, fizioterapija, balneoterapija, kūrortterapija. Vietēji lieto ārsta parakstītas ziedes.

Profilaksē svarīgs ir racionāls uzturs, higiēnisks darba un atpūtas režīms, nodarbošanās ar fizkultūru.
  • Komentāri: 2 no 2
2013-04-24 19:21:48

xxx

Priecāties nav par ko, briesmīgi ar to cīnīties!!! :(

2009-12-10 15:00:00

nemediķis

tik smuks un mīligs slimības nosaukums! un latvisks! lasu un priecājos :)

Pievienot komentāru