var būt labdabīgi un ļaundabīgi. Labdabīgo audzēju cēloņi ir iedzimta audu anomālija un hormonālā līdzsvara traucējumi.

Pirmajā gadījumā audzēji sastopami reti, aug lēni un var sasniegt lielus apmērus. Otrajā gadījumā veidojas t.s. dishormonālā hiperplāzija, ko iedala 2 lielās grupās: mezglainās formas un difūzā hiperplāzija. Mezglainās formas ir 1 vai vairāki labi norobežoti elastīgas konsistences veidojumi ar gludu virsmu vienā vai abos krūts dziedzeros.
Pie difūzās hiperplāzijas pieder t.s. fibroadenomatoze, kas parasti skar abus krūts dziedzerus: rodas izplūdis pacietas konsistences veidojums ar sīkgraudainu struktūru. Nereti vērojami dažādas krāsas un konsistences izdalījumi no krūtsgaliem. Mezglainās formas ārstē ķirurģiski. Difūzo hiperplāziju ārstē ar vit-iem un hormonu preparātiem, bet, ja parādās sacietējumi, kas pastāv ilgstoši un nemainās, tie jāizoperē. Profilakse. Jānovērš hormonālā līdzsvara traucējumi. Laikus jālikvidē cistas un iekaisuma procesi olnīcās, jāvairās no atkārtotiem abortiem. Ieteicama grūtniecība un bērna obligāta barošana ar krūti.

No ļaundabīgajiem KRŪTS DZIEDZERA AUDZĒJI biežāk sastopams vēzis. Krūts dziedzera vēzis sievietēm ir viens no plašāk izplatītajiem ļaund. audzējiem. Biežāk slimo 40—50 g. vecumā. Vīriešiem sastopams reti. Saslimšanu veicina gk. hormonālā līdzsvara traucējumi. Vēzis nekad neveidojas pilnīgi veselos audos; tas rodas pēc vēždraudes slimībām, pie kurām pieder arī dishormonālā hiperplāzija.
Krūts dziedzera vēzis var augt kā atsevišķs mezgls, tam var būt arī difūza forma. Mezgls ir ciets, nesāpīgs, nelīdzenu virsmu, skaidri nekonturējams. Āda virs mezgla pārmainās, samērā drīz kļūst nelīdzena, līdzīga citrona mizai, vēlāk veidojas ievilkums un čūla. Raksturīgs simptoms ir krūtsgala deformācija.
Difūzās vēža formas var izpausties ādas iekaisuma veidā; dziedzeris palielinājies un sāpīgs. Dažreiz rodas īpaša vēža forma, kas sākas kā mitrojoša ekzēma ap krūtsgalu un nepadodas parastai ārstēšanai. Slimība izplatās lēni, sastopama gk. vecākām sievietēm.
Krūts dziedzera vēža metastāzes izplatās pa limfas ceļiem, skarot vispirms paduses limfmezglus. Attālas metastāzes uz kauliem u.c. orgāniem izplatās pa asinsvadiem. KRŪTS DZIEDZERA AUDZĒJI Ārstēšana katram slimniekam ir individuāla atkarībā no procesa izplatības, slimnieka vecuma un vispārējā veselības stāvokļa.

Ārstē kombinēti — operācija, staru terapija, hormonterapija un ķīmijterapija.

Profilakse. Jāievēro dishormonālās hiperplāzijas profilakse, un slimība jau laikus jāārstē. Visām sievietēm pēc 30 g. vecuma reizi mēnesī pašām sevi jāizmeklē (↑ pašpārbaude, krūts dziedzeru) un reizi gadā regulāri jāierodas uz profilaktiskām apskatēm. Savlaicīga ārstēšana garantē pilnīgu izveseļošanos.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru