PAŠPĀRBAUDE, krūts dziedzeru


sistemātiska krūts dziedzeru kontrole, ko izdara sievietes pašas sev, sākot no 30 g. vecuma.

Krūts dziedzera audzēju ārstēšanas rezultāti ir atkarīgi no tā, cik agri uzsākta ārstēšana. Audzēja attīstības sākumā parasti nav izteiktu simptomu, tāpēc to atklāt iespējams vienīgi sistemātiskās profilaktiskās apskatēs.

PAŠPĀRBAUDE, krūts dziedzeru izdarāma reizi mēnesī 1. nedēļā pēc menstruācijām, kad krūts dziedzeri atslābst un ir labi iztaustāmi. PAŠPĀRBAUDE, krūts dziedzeru sāk ar dziedzeru rūpīgu apskati: nostājas spoguļa priekšā, rokas nolaiž gar sāniem un raugās, vai abi dziedzeri ir vienāda lieluma, vai tie atrodas vienādā augstumā un vai nav formas pārmaiņu izvirzījumu vai ievilkumu veidā. Tad uzmanīgi apskata krūtsgalu stāvokli un formu — audzēja gadījumā tie var būt novirzīti uz vienu vai otru pusi vai arī ievilkti uz iekšu. Apskati spogulī turpina, paceļot rokas virs galvas un aizliekot plaukstas aiz pakauša. Tādējādi kļūst labāk redzamas pārmaiņas dziedzeru lejasdaļā. Jāapskata arī āda virs krūts dziedzeriem, vai tajā nav kādi sabiezējumi, kas veido nelielus mazkustīgus vai nekustīgus laukumus.

Šādās atkārtotās apskatēs katra sieviete iepazīs savu krūts dziedzeru formu un viegli pamanīs katru mazāko pārmaiņu. PAŠPĀRBAUDE, krūts dziedzeru turpina guļu stāvoklī, iztaustot krūts dziedzerus. Izmeklējamā pusē zem pleca paliek nelielu spilvenu un roku aizliek aiz pakauša, cenšoties pilnīgi atslābināt muskulatūru. Ar otru roku, turot plaukstu pret krūškurvja sienu un pārvietojot pirkstus, sistemātiski iztausta visu dziedzeri.

Iztaustīšanu sāk no krūšu kaula, ejot līdz dziedzera centram. Pēc tam pacelto roku nolaiž gar sāniem un tausta tās pašas puses padusi un krūts dziedzeri no paduses līnijas līdz dziedzera centram. Tāpat izmeklē arī otru krūts dziedzeri.

Ja apskates vai iztaustīšanas laikā konstatē kādas pārmaiņas, nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Nekādā gadījumā nedrīkst ārstēties ar mājas līdzekļiem (sildīšana, kompreses, masāža vai ieberzēšana). Tikai laikus slimību atklājot un pareizi ārstējot, panāk pilnīgu izārstēšanos.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru