ATGUĻAS TĪFS

Latīņu val.: typhus recurrens
Grieķu val.: typhos
Skaidrojums: gr. typhos dūmi; apziņas aptumšošanās; drudža veids

akūta inf. slimība, ko ierosina spiroheta Borrelia recurrentis un kam raksturīgi atkārtoti drudža periodi. ATGUĻAS TĪFS ierosu pārnes asinssūcēji (utis, ērces).

Izšķir epidēmisko un endēmisko ATGUĻAS TĪFS. Epidēmiskais jeb utu ATGUĻAS TĪFS senāk izplatījās kara un bada laikā, kā arī sliktos san. hig. apstākļos.
Inf. avots ir slimais cilv. drudža periodā, kad tā asinīs atrodas spirohetas. Uts kļūst infekcioza 5—8 dienas pēc tam, kad tā sūkusi slimā cilv. asinis. Veselais cilv. inficējas, ja inficēto uti saspiež uz ķermeņa un ieberž ādā tās hemolimfu kopā ar spirohetām. spirohetas ar asinīm nonāk liesā, aknās, kaula smadzenēs, cns, kur rada iekaisumu un nekrozes. Lēkmju cikliskā gaita atkarīga no antivielu veidošanās un spirohetu iznīcināšanas organismā. imunitāte neilga. inkubācijas periods 5—7 dienas. Slimība sākas ļoti strauji, ar augstu (40—41°), galvas un muskuļu sāpēm. Palielinās liesa un aknas, dažreiz rodas dzeltē. Pēc 5—7 dienām krītas un iestājas 7—14 dienu ilgs normālas t periods, kam seko atkal Jaunas, tikai īsākas drudža lēkmes.
ārstē slimnīcā; izmanto arsēna preparātus, penicilīnu.
profilakse. Slimnieku savlaicīga ievietošana slimnīcā; utu apkarošana. Endēmiskais jeb ērču ATGUĻAS TĪFS pieder pie slimībām, kam ir inf. perēkļi dabā. Ar to slimo dzīvn. un cilv. ieros, ir spirohetas, ko pārnēsā ērces. Dabā slimo gk. grauzēji (peles, žurkas, kāmji u.c.).

Cilv. saslimst, ja tam iekož inficēta ērce. Ja ērce reiz inficējusies, tajā spirohetas saglabājas visu viņas mūžu un pāriet ar oliņām arī uz pēcnācējiem. Cilv. biežāk slimo pavasarī un vasarā; saslimst gk. tie, kas nesen ieradušies vietās, kur ir ATGUĻAS TĪFS perēkļi dabā. Pārslimojušie iegūst imunitāti. Klīn. gaita līdzīga epidēmiskajam ATGUĻAS TĪFS, atšķiras tikai ar lielāku lēkmju skaitu, kas atkārtojas neregulārāk, ir īsākas un vieglākas. Slimība var ilgt 2—3 mēn. un pat ilgāk.
ārstē tikai slimnīcā; izmanto antibiotikas (penicilīnu, tetraciklīnu, levomicetīnu).
profilakse. Ērču iznīcināšana to dzīves vietās (dezinsekcija); izsargāšanās no ērču kodieniem.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru