— zirnekļveidīgo klases kārta.

Pasaulē apm. 15 000 sugu, no tām apm. 10 % ir asinssūcējas. ĒRCES forma, lielums un dzīves veids dažāds. Parazītiskām ĒRCES komplicēts snuķis, ar kuru tās pieķeras pie saimnieka un sūc asinis. ĒRCES attīstības ilgums no 1—3 ned. (kašķērces, garnazoīdērces) līdz 2—3 g. (ganībērces); attīstībā 4 stadijas: ola, kāpurs, nimfa, pieaugusi ĒRCES.

medicīnā nozīme ir 3 ĒRCES grupām — ganībērcem (lxodidae), gamazoīdērcēm (Camasoidea) un kašķērcēm (Acaridae), jo tās pārnēsā un saglabā dabā dažādu slimību ieros. (ĒRCES encefalīta, limfocitārā horiomeningīta, kū drudža, infekciozā nefrozonefrīta, žurku izsitumu tīfa, mēra, tularēmijas, leptospirožu, toksoplazmozes u.c. slimību ieros.; skat. transmisīvās infekcijas slimības). Dažas ĒRCES sugas bojā pārtikas produktus (parastā miltērce Tvroglvphus farinea).

Ganībērču garums sasniedz 10 mm, piesūkušās mātītes masa līdz 60 reižu pārsniedz tās sākotnējo masu. Zināmas tikai parazītiskās formas. LPSR ir 6 sugas, no tām uz cilv. parazitē 2: ganību jeb suņu ĒRCES (lxodes ricinus) un taigas ĒRCES (l. persulcatus). Abas ir galvenais ĒRCES encefalīta inf. avots. Pirmā sastopama visā LPSR teritorijā, otrā — tās austrumu daļā. Kāpuri sūc asinis no sīkiem zīdītājiem, gk. peļveidīgajiem grauzējiem un putniem, nimfas — no vidēji lieliem dzīvn. (vāverēm, zaķiem, mežirbēm), pieaugušās ĒRCES — gk. no lieliem savvaļas dzīvn. un mājdzīvniekiem. Katrā attīstības stadijā ĒRCES asinis sūc tikai vienreiz. Gamazoīd-ĒRCES ir sīki, līdz 1 mm gari dzīvn. Sastopamas gan parazītiskas, gan brīvi dzīvojošas formas. asinis sūc daudzkārt.

Cilvēkam konstatēta mājputnu ĒRCES (Dermanyssus gallinae) un žurku ĒRCES (Ornithonvssus bacoti). Cilvēka kašķērce (Acarus siro) ir sīks (0,1—0,3 mm) parazīts, kašķa ieros. Apm. 15 pasugu, kas parazitē uz savvaļas dzīvn. un mājdzīvniekiem, arī uz cilv. Dzīvo saimnieka ādā vai uz tās.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru