APENDICĪTS

Latīņu val.: appendicitis
Skaidrojums: lat. appendix, appendicis piedēklis

aklās zarnas tārpveida piedēkļa iekaisums.

Izplatīts dažāda vecuma cilvēkiem, bet gk. 20—40 g. vecumā. Cēlonis nav pilnīgi noskaidrots.
Ieros. ir strutas radošie mikrobi (stafilokoki un streptokoki), zarnu nūjiņas un anaerobi, kas mīt uz zarnu gļotādas (gk. aklās zarnas) arī veseliem cilv. Nereti APENDICĪTS sākas vai paasinās pēc tam, kad gremošanas trakts noslogots ar dzīvnieku olbv. (gaļa, zivis).

Akūts APENDICĪTS parasti sākas ar asām sāpēm labajā apakšējā vēdera daļā, bet sākumā var būt arī sāpes ap nabu, virs tās vai arī pa visu vēderu. Pēc dažām stundām sāpes lokalizējas labajā sānā, vēdera apakšējā daļā. Raksturīgi, ka sāpes dažu st. laikā kļūst stiprākas un paasinās, cilvēkam izdarot kustības vai klepojot. Dažreiz ir slikta dūša un vemšana, parasti slimības pirmajās st.; t parasti paaugstināta (37,5—38,5°), bet atsevišķos gadījumos var būt arī normāla. Rodas aizcietējums, un gāzes tiek aizturētas, tomēr dažreiz var būt arī caureja (sevišķi vasarā).

Bērniem un veciem cilv. akūts APENDICĪTS var norisināties arī citādi. Bērniem t var būt augstāka, bet sāpes vēderā mazākas, veciem cilv. ļoti smags APENDICĪTS var būt bez paaugstinātas t un ar nelielām sāpēm.
Ja akūta APENDICĪTS operācija kādu apstākļu dēļ atlikta un iekaisums mazinājies, tas pēc kāda laika var atkal atkārtoties — rodas t.s. hroniskais APENDICĪTS. Lēkmju starplaikā sāpes var pilnīgi izzust vai arī ir pastāvīgas nelielas sāpes aklās zarnas apvidū, slikta dūša, dažreiz aizcietējums.
Atkārtotas APENDICĪTS lēkmes parasti noris smagāk un biežāk rada komplikācijas. Dažreiz var būt arī sākotnēji hron. APENDICĪTS kam raksturīgas pastāvīgas sāpes aklās zarnas apvidū un dažādi gremošanas traucējumi (slikta dūša, aizcietējums).

Ārstēšana. Ja sākušās sāpes vēderā, nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ja ir aizdomas uz APENDICĪTS, ļoti bīstami lietot caurejas līdzekļus, nepieciešamības gadījumā var izdarīt klizmu.
Nedrīkst likt termoforu uz vēdera un lietot pretsāpju līdzeļus, jo siltums paātrina iekaisuma procesa attīstību, bet pretsāpju līdzekļi traucē slimības noteikšanu. APENDICĪTS ārstē ķirurģiski (parasti pēc operācijas slimnieks ātri un pilnīgi izveseļojas).
Ja operāciju izdara novēloti (t.i., ne pirmajās 24 st.), var rasties dažādas bīstamas komplikācijas — vēderplēves iekaisums (peritonīts), iegurņa abscess, zarnu aizsprostojums. Tāpēc visiem APENDICĪTS slimniekiem jāatrodas ķirurga uzraudzībā.

Profilakse. Uzturā kopā ar dzīvnieku olbv. (gaļu, zivīm) pietiekamā daudzumā jālieto arī vieglāk gremojamo piena produktu olbv., kā arī dārzeņi un augļi; nedrīkst pārslogot zarnas ar lielu uztura daudzumu. Jāgādā, lai regulāri izietu vēders.
  • Komentāri: 15 no 19
2017-02-28 20:21:17

Alex

Es, kad paedu saka sapet kunga augseja dala,domaju ka paredos ,pakapeni sapes pargaja uz leju labaja puse,pec tam sakas vemsana,velak sakas drudzis un paradijas temperatura,37,8,aizbraucu uz slimnicu diagnoze apendecits,izopereja pa nakti 2/30,majas biju pec 12 stundam,man negrieza,bet iedura trijas vietas,bija ta saucama izsuksana,pareizi nezinu ka tas saucas,jauna tehnologija,ielika metala stieplu suves,paliks tikai 3 mazas retas,suves nonema pec 10 dienam,est ari vareju ko gribu jau nakosaja diena pec operacijas,,prasiju kirurgam,tas protams bija arzemes.

2017-01-20 17:28:20

Meitene

Man bija tā, ka vienu dienu sāka sāpēt sāns un mani aizveda uz Vidzemes slimnīcu. Man bija ļoti lielas aizdomas par apendicītu, bet ārsti teica, ka viss kārtībā, bet man tāpat sāpēja. Pēc 3 dienām veicu sonogrāfiju un- vēdera izsvīdums un aklās zarnas iekaisums. Nākamajā dienā tiku aizvesta uz slimnīcu un veica operāciju. Ar to gribu teikt, ka ja ir aizdomas, bet ārsti neko nedara meklējiet citus ārstus un pārbaudieties. Vēders ir bīstama vieta, kur var sāpēt, jo mēs neviens neredzam, kas tur iekšā notiek. Un ja nepamana to pietiekami ātri, tas var nopietni apdraudēt veselību un varbūt pat nomirt. Un labāk operēt nekā mirt. Pēc operācijas viss bija labi, nu protams sāpēja, bet tiku tam pāri. Saudzējiet sevi! (un ja kas man ir 13 gadi) ps Pēc operācijas nežēlīgi sāp, pēc tam jau ir labāk tikai sāp, kad smejies, klepo vai šķaudi, un tā pakāpeniski uzlabojas veselība. Arī staigāt uzreiz nevar.

2016-08-31 16:19:21

Zane

Rekomendēju iet laicīgi pie ārsta, un griezt ārā, ja ir aizdomas par iekaisumu.
Man izoperēja sākotnējā stadijā, un slimnīcā kopā pabiju vien 3 nepilnas dienas.

2016-07-04 21:40:50

Re: Ie4a

Cilvēka stulbums ir neizmērojams.
Tu esi mans šī mēneša kandidāts/-e uz Darvina balvu.
Pie ārsta tiksi tik un tā, tikai šis būs pataloganatoms.

2016-07-04 17:38:53

Ie4a

man sāp veders jau 3dienas.
mokos ar sapem,krampji, kad gulu ir labi, bet kad saku staigat sap labaja sāna , vakar sapeja viss veders , slikta dūša , caureja , galva sap tagad..
negribas doties pie ārsta.

2016-07-04 17:38:46

Ie4a

man sāp veders jau 3dienas.
mokos ar sapem,krampji, kad gulu ir labi, bet kad saku staigat sap labaja sāna , vakar sapeja viss veders , slikta dūša , caureja , galva sap tagad..
negribas doties pie ārsta.

2015-07-24 17:41:11

bumbai

mana māsa arī neteica mammai. Cietās vairākas dienas.
Beidzās ar aklās zarnas plīsumu, vispārēju asins saindēšanos un 4 nedēļām slimnīcā.

2015-07-24 15:10:37

bumba

Ko darīt, ja 13 gados aizdomas par apendicītu, be negribu teikt mammai?

2015-07-17 14:57:27

Agris

Pēc apendicīta operācijas ļoti sāp vēderā

2015-06-16 07:27:50

Ieteikums

Ja ir aizdomas, noteikti ejiet pie arsta parbaudities!
Man viss sakas ar sliktu duusu vakaraa, nakti neguleju, izvemos, mocijos ar krampjainam sapem vedera. Domaju, ka saindejos ar partiku vai vedera gripa. Ap riitu sapes nomierinajas, bet palika merenas sapes vedera lejas daljaa. Gulot nesapeja nekas, bija diskomforts staigajot un pie dazadam kustibam.
Pie gimenes arsta aizgaju un tur uzspiezot bija sapes, bet visadi citadi loti paciesami. Pat nebiju sakuma parliecinata, vai iet pie arsta.
Aizsutija uzreiz uz Stradiniem, kur uztaisija visas analizes, sonografijas utt, bet joprojam nebija 100% apstiprinajuma, ka apendicits. Loti gruti nokonstatet. Nolema operet un tiesam bija apendicits iekaisis.

2014-12-22 08:33:52

Sex

Par seksu pēc ķirurģijas palasi http://surgery.about.com/od/aftersurgery/qt/SexAfterSurgery.htm

2014-12-21 18:01:49

Toms

Pec kada laika var mileties un radit bernus ja bijis nesen apendecîts?

2014-12-04 23:31:34

Es

Man pirms stundas bij sausmigi asas sapes labajaa vedera lejas daljaa.. Kaadu stundu mocijos... Veemu.. Bet tagad kad nekustos tik traki nesaap...

2014-10-15 13:57:15

veronika..

Man sāpes ir kreijsajā sānā apakš daļā,sāpes nau stipras,bet gan ciešamas.vairāk sāp kad kustos vai apsēžos.. kas tas verētu būt?

2014-10-15 13:54:45

veronika..

Man sāpes ir kreijsajā sānā apakš daļā,sāpes nau stipras,bet gan ciešamas.vairāk sāp kad kustos vai apsēžos.. kas tas verētu būt?

Pievienot komentāru