IEGURŅA JOSLA

Latīņu val.: cingulum membri inferioris

savieno kājas ar vidukli.

Tās skeletu veido 2 gūžas kauli. Gūžas kauls (os coxae) sastāv no 3 kauliem: zarnu kaula, sēžas kaula un kaunuma kaula, kas pieaugušam cilv. saauguši vienā kaulā. Zarnu kauls vērsts uz augšu, sēžas kauls — uz leju un mugurpusi, bet kaunuma kauls — uz priekšpusi. Gūžas kaula ārējā virsmā ir locītaviedobums locītavai ar augšstilba kaulu. Gūžas kauli mugurpusē mazkustīgās locītavās savienoti ar krustu kaulu, bet priekšpusē saauguši kopā ar skrimsli, veidojot simfīzi. Gūžas kauli, krustu kauls, astes kauls un 2 pēdējie jostas skriemeļi veido iegurni (pelvis), kas noliekts uz priekšu. Tā ieejas plakne pret horizontālu plakni veido 55—60° leņķi.

Izšķir lielo un mazo iegurni. Lielais iegurnis veido vēdera dobuma apakšējo daļu. Tā mugurējā sienā ir 2 pēdējie jostas skriemeļi, sānos — zarnu kaula spārni, bet priekšpusē — vēdera muskulatūra. Zem lielā iegurņa atrodas mazais iegurnis. Tā mugurējā sienā ir krustu kauls un astes kauls, sānsienas un priekšējās sienas veido gūžas kauli un saites.
Mazajam iegurnim ir 2 atveres — augšējā, kas vērsta pret lielo iegurni, un apakšējā, ko aizklāj starpene. Iegurņa muskuļi sākas no iegurņa kauliem un mugurkaula un, aptverot no visām pusēm gūžas locītavu, piestiprināti pie augšstilba kaula augšējā gala. Tie kustina kāju gūžas locītavā visos virzienos.

Iegurņa muskuļus iedala iekšējos un ārējos. No iekšējiem lielākais ir jostas un zarnu kaula muskulis, kas saliec augšstilbu gūžas locītavā, bet no ārējiem — lielais gūžas muskulis, kas augšstilbu iztaisno. Sievietēm mazajā iegurnī atrodas urīnpūslis, olnīcas, olvadi, dzemde, maksts un taisnā zarna, bet vīriešiem — urīnpūslis, priekšdziedzeris, sēklas pūslīši, sēklvadi un taisnā zarna.
Mazajā iegurnī atrodas arī krustu pinumi, kuru īsie nervi inervē iegurņa muskuļus un ādu, bet garie — kāju muskuļus un ādu. Mazajam iegurnim un tā orgāniem asinis piegādā iegurņa iekšējā artērija, aizvada iegurņa iekšējā vēna. Sievietēm mazais iegurnis ir īsāks un platāks nekā vīriešiem, zarnu kaulu spārni vairāk atliekti uz sāniem, sēžas kaulu pauguri atrodas tālāk viens no otra. Arī leņķis zem simfīzes starp abiem kaunuma kauliem sievietēm vienmēr platāks nekā vīriešiem.

Sievietēm mazā iegurņa dobums un atveres lielākas nekā vīriešiem; tam liela nozīme dzemdībās, kad cauri mazajam iegurnim tiek bīdīts auglis. Iegurņa lielumu nosaka pēc ārējiem un iekšējiem mērījumiem. Arējos mērījumus izdara ar īpašiem mērinstrumentiem, bet iekšējos — izmeklējot caur maksti. Sievietēm ar nedaudz sašaurinātu iegurni dzemdības ir grūtas un ilgstošas. Ja iegurnis stipri sašaurināts, dzemdības pa dabiskajiem dzemdību ceļiem nav iespējamas un nepieciešama ķir. iejaukšanās — ķeizargrieziens.

Attēls. Iegurņa josla: 1 — sēžas kauls; 2 — astes kauls; 3 — zarnu kaula spārns; 4 — V jostas skriemelis; 5 — krustu kaula un zarnu kaula locītava; 6 — krustu kauls; 7 — augšstilba kaula galva; 8 — kaunuma kauls; 9 — slēdzējcaurums; 10 — simfīze
  • Komentāri: 6 no 6
2016-06-21 11:50:16

Alisha

man salausts astes kauls..sakiet lūdzu cik ilgu laiku vajag lai tas sadzīst???


Paldies!

2016-06-21 11:44:35

Alisha

man salausts astes kauls..sakiet lūdzu cik ilgu laiku vajag lai tas sadzīst???


Paldies!

2010-10-10 14:30:42

luluu

hmm netikai ar pretsāpju līdzeklie jābūt gultas režīmam..

2010-02-11 13:12:38

ina

man ir augšstilba plīsums no smaga kritiena vai ārstē tikai ar pretsāpju zālēm kamēr sadzīst?

2010-01-25 09:39:32

Meistaram

Kas par jocīgu jautājumu? Jebkurš lūzums rodas tādas vai citādas mehāniskas iedarbības rezultāta.
Veciem cilvēkiem kauli paliek trauslāki un jo vecāks cilvēks, jo mazāk vajag, lai kaut ko salauztu.

2010-01-24 00:56:21

jurijs meistars

vai iegurnis lūzt bieži ?

Pievienot komentāru